Gwiazda betlejemska może wywołać alergię. Poznaj ciemną stronę tej świątecznej rośliny
Gwiazda betlejemska, zwana też poisencją, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bożego Narodzenia. Niestety roślina ta ma także swą ciemną stronę – może wywołać reakcję alergiczną.
Gwiazda betlejemska już tradycyjnie gości w naszych domach w czasie świąt Bożego Narodzenia. Głównie dlatego, że właśnie wtedy wypada okres kwitnienia i wybarwiania jej liści na kolor czerwony, żółty, kremowy lub różowy. Niestety kwiat ten, choć piękny, bywa też trujący i może wywoływać alergię. Najbardziej zagrożeni są alergicy, dzieci i zwierzęta, u których mogą pojawić się niepożądane reakcje organizmu. Reakcja skóry na kontakt z trującymi sokami, wytwarzanymi przez poisencję, pojawia się po kilku lub kilkunastu godzinach. U alergików może też pojawić się katar sienny lub atak astmy. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy.
Toksyczna gwiazda betlejemska
Poisencja wywodzi się z rodziny wilczomleczowatych, pochodzi z Meksyku i Gwatemali. Wszystkie rośliny zaliczające się do tej grupy wytwarzają biały, trujący sok mleczny, w którego składzie znajdują się m.in. kwas euforbinowy, euforbina i związki cyjanogenne. Trujące soki znajdują się w korzeniu, liściach i łodygach. Jeśli związek ten dostanie się w dużej ilości do układu pokarmowego, spowoduje najczęściej zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności i wymioty, rzadziej poważniejsze zatrucie oraz podrażnienie błony śluzowej w jamie ustnej. By zatruł się nią dorosły człowiek, musiałby zjeść kilkaset liści. Niebezpieczny jest natomiast bezpośredni kontakt z sokiem, który może wywołać oparzenia skóry, pęcherze i owrzodzenia. Przedostając się do oka, może nawet czasowo oślepić człowieka.
Gwiazda betlejemska a lateks
Lateks dość często pozostawia odczyn alergiczny, a osoby na niego uczulone powinny unikać kontaktu z gwiazdą betlejemską, ponieważ aż 40 proc. z nich zareaguje alergicznie także na tę roślinę. Poisencja posiada alergeny wspólne z lateksem, dlatego mamy tu do czynienia z alergią krzyżową. Już sam kontakt z rośliną może doprowadzić do wysypki, kataru siennego, ataku astmy czy nawet wstrząsu anafilaktycznego. Warto wiedzieć, że bardziej uczulają liście czerwone niż zielone.
Gwiazda betlejemska a pleśń
Przyczyną wystąpienia alergii po zetknięciu z poisencją może też być pleśń, która powstaje w doniczce. Roślina ta lubi wilgoć, co sprzyja powstawaniu pleśni na stale mokrej ziemi. Osoby uczulone na nią powinny trzymać się od gwiazdy betlejemskiej z daleka. Obecność pleśni i jej zarodnika jest wysoce niewskazana w najbliższym otoczeniu alergika.
Gwiazda betlejemska – środki ostrożności
Najlepiej trzymać roślinę z dala od dzieci i zwierząt. Jeśli w domu są alergicy, lepiej wynieść gwiazdę do pokoju, w którym rzadko przebywają. Skórę, która miała kontakt z sokami rośliny, należy dokładnie przemyć dużą ilością wody. W przypadku zjedzenia, można podać środki wymiotne czy krople żołądkowe, a najlepiej udać się do lekarza, żeby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.
Zobacz także
Magda Bigaj: „Pokonajmy potrzebę relacjonowania świąt w internecie. Nie jest warta ceny, jaką za nią płacimy”
Dziennikarki Hello Zdrowie zdradzają sekretne przepisy bożonarodzeniowe swoich babć. Za każdym kryje się niezwykła historia
„Potencjalna przyczyna zespołu chronicznego zmęczenia może znajdować się w naszych w jelitach” – mówi nutripsychiatra i immunodietetyk dr Joanna Michalina Jurek
Polecamy
Błąd na etykietach popularnej musztardy. Ważne ostrzeżenie dla alergików
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Nietolerancja glutenu może mieć różne przyczyny. Jak ją zdiagnozować?
Atopowe zapalenie skóry – jakie mamy możliwości skutecznego leczenia?
się ten artykuł?