Halitoza – co jest przyczyną przykrego zapachu z ust?
Halitoza to nieprzyjemny zapach z ust, z którego czasami możemy nie zdawać sobie sprawy. Może on wynikać z wielu przyczyn, często nawet chorobowych. Jeśli zauważasz, że oddech nie jest przyjemny, warto sprawdzić co może być tego przyczyną i jak sobie z nim poradzić.
- Halitoza – nieprawidłowa higiena jamy ustnej
- Halitoza – spożyty posiłek
- Halitoza – spożywanie dużej ilości słodyczy
- Halitoza – dieta nisko-węglowodanowa
- Halitoza – oddychanie przez usta nocą
- Halitoza – przyjmowane leki
- Halitoza – problemy chorobowe
- Halitoza – podatność na alergię
- Halitoza – palenie papierosów
- Halitoza – picie alkoholu
Halitoza – nieprawidłowa higiena jamy ustnej
Jeśli nie szczotkujemy prawidło zębów, resztki jedzenia zmieniają się w pożywkę dla bakterii. Wówczas powstaje nieprzyjemny zapach z ust, który może nawet przypominać odchody. Ważne, aby oprócz mycia zębów pamiętać o języku i bokach policzkach, a także nitkowaniu przestrzeni między zębowych. Guma do żucia czy płyn do płukania daje tylko krótkotrwały efekt i nie powoduje oczyszczania jamy ustnej w prawidłowy sposób.
Halitoza – spożyty posiłek
Czosnek to największy zabójca świeżego oddechu. Po spożyciu potrafi utrzymywać się bardzo długo i nawet kilkukrotne mycie zębów nie jest w stanie zniwelować odpychającej woni. Oprócz tego na oddech mają też wpływ ryby, cebula, jajka, czy ostre przyprawy. Wynika to z zawartych w nich związków siarki, a takie, które są w czosnku, cebuli oraz kawie, potrafią utrzymać się w organizmie nawet 72 godziny od momentu spożycia. Należy w tym wypadku zjeść jabłko czy marchew, które pobudzają wydzielanie śliny, która oczyszcza zęby, a czosnkowy oddech warto zaatakować pietruszką.
Halitoza – spożywanie dużej ilości słodyczy
Dla bakterii, które znajdują się w jamie ustnej, cukier jest najlepszą pożywką. Trawiąc go, pozostawiają nieprzyjemną woń, z której nawet nie zdajemy sobie sprawy. Najgorzej jest w przypadku spożywania żelków lub cukierków dlatego, jeśli mamy ochotę na coś słodkiego, warto sięgać po czekoladę, której zawartość cukru jest o wiele mniejsza i szybciej rozpuszcza się w ustach niż w przypadku twardych cukierków.
Halitoza – dieta nisko-węglowodanowa
Ta dieta opiera się głównie na spożywaniu dużej ilości białka z bardzo niewielką ilością węglowodanów. Dzięki temu nasz organizm przechodzi w stan ketozy, czyli spalanie tkanki tłuszczowej w celu uzyskania odpowiedniej ilości energii dla organizmu. W tym procesie wytrącają się ketony, które wydalamy moczem oraz oddechem, który może wówczas przypominać zapach rozkładających się owoców. Aby walczyć z tak powstającym nieświeżym oddechem, należy pić więcej wody, aby szybciej i skuteczniej pozbyć się ich z organizmu.
Halitoza – oddychanie przez usta nocą
Oddychanie przez usta podczas snu niesie ze sobą takie objawy jak suchość w ustach, wzmożone łaknienie, przesuszanie się skóry ust, jak również jest przyczyną nieprzyjemnego, porannego oddechu. Oddychając ustami, wilgoć wyparowuje, przez co ślina nie ma szansy na oczyszczanie zębów w nocy. Warto w tym wypadku szczególnie dbać o higienę jamy ustnej przed pójściem do łóżka, jak również nawadniać organizm. Jeśli chcemy wyzbyć się tej formy oddychania, warto skonsultować się z lekarzem i znaleźć przyczynę wdychania i wydychania powietrza jedynie przez usta.
Halitoza – przyjmowane leki
Leki mogą być przyczyną wysuszania się jamy ustnej oraz powstawania brzydkiego zapachu z ust. Warto przed zażyciem sprawdzić jakie skutki uboczne może powodować dany lek, jak również skonsultować przepisane leki, aby nie blokowały wydzielania śliny. Wśród leków działających negatywnie na zapach oddechu wyróżnia się m.in. leki na depresję, stany lękowe, na ciśnienie czy przeciwbólowe.
Halitoza – problemy chorobowe
Nieprzyjemny zapach z ust może być również oznaką chorób jamy ustnej, czy zębów. Brzydka woń może sygnalizować o zepsutym zębie, zapaleniu dziąseł, postępującej próchnicy, nowotworach jamy ustnej. Może to wynikać również z nieprawidłowej higieny aparatu ortodontycznego lub źle dopasowanej protezy, która powoduje rany na dziąsłach, które się stają pożywką dla bakterii. Winowajcą może też być zgaga, refluks, jak również to może być objaw, który sygnalizuje o problemach z nerkami (woń amoniaku) lub oznaka cukrzycy (zapach gnijących owoców), czy problemy z wątrobą (silny słodkawy zapach).
Halitoza – podatność na alergię
Alergia może wywoływać katar, kaszel lub problemy z oddychaniem, przez co wysusza się jama ustna, powodując brzydki zapach. Przyczyną nieprzyjemny oddechu w tym wypadku mogą być również leki antyhistaminowe, które osuszają zarówno nos, usta, jak i język. Należy wówczas korzystać z płynów do jamy ustnej, które zawierają dwutlenek chloru.
Halitoza – palenie papierosów
Dym papierosowy ma to do siebie, że wchłania się we wszystko w otoczeniu. We włosy, ubrani, telefon komórkowy, firanki a nawet ściany, więc nic dziwnego, że zostawia w jamie ustnej brzydką woń. Oprócz specyficznego zapachu dym wysusza jamę ustną, a utrata w ten sposób śliny powoduje potocznie nazywany „oddech palacza”. Aby pozbyć się tego uczucia, jak również nieprzyjemnego zapachu należy po prostu rzucić palenie.
Halitoza – picie alkoholu
Spożywanie alkoholu również działa negatywnie na jamę ustną. Wysusza ją, a cukier zawarty czy to w winie, piwie czy drinkach jest idealnym pokarmem dla bakterii. Dlatego warto ograniczyć spożywanie, jeśli nie chcemy chuchać nikomu naszą brzydką wonią, jak również dbać o higienę jamy ustnej zarówno po zakrapianej imprezie, jak i po obudzeniu następnego dnia.
się ten artykuł?