Przejdź do treści

Gluten a Hashimoto. Czy dieta bezglutenowa może pomóc?

Na zdjęciu: Uśmiechnięta kobieta je śniadanie w kuchni. Ma słodkie bułki, sok pomarańczowy oraz bagietkę. Nie zastanawia się nad problemem „gluten a hashimoto”.
Gluten a Hashimoto. Czy dieta bezglutenowa może pomóc?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choroba Hashimoto to schorzenie autoimmunologiczne prowadzące do destrukcji komórek tarczycy i rozwoju niedoczynności tego narządu. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się dieta bezglutenowa, którą często poleca się stosować także osobom z Hashimoto. Czy takie zalecenia mają uzasadnienie medyczne? Jakie efekty zdrowotne może dać wykluczenie glutenu z jadłospisu u chorych z zapaleniem tarczycy? 

Czym jest choroba Hashimoto i jakie powoduje objawy? 

Choroba Hashimoto, inaczej przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest schorzeniem przebiegającym z niszczeniem gruczołu tarczycowego i postępującym spadkiem wytwarzania przez niego hormonów. Przyczyniają się do tego wytwarzane w nadmiarze przeciwciała swoiste dla tarczycy, tj. przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO) i tyreoglobulinie (anty-TG). 

W stanie eutyreozy (prawidłowego poziomu hormonów tarczycy) choroba zwykle przebiega bezobjawowo. Symptomy pojawiają się przy znacznym uszkodzeniu tkanki tarczycowej. Chorzy zaczynają odczuwać: 

  • zmęczenie, 
  • osłabienie, 
  • zaburzenia koncentracji, 
  • przyrost masy ciała, 
  • bóle stawowo-mięśniowe, 
  • wahania nastroju, 
  • marznięcie rąk i stóp. 

Oprócz leczenia farmakologicznego pacjentom zaleca się odpowiednio zbilansowaną dietę, która może zmniejszyć procesy zapalne toczące się w tarczycy, wspierać funkcjonowanie układu odpornościowego oraz pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. W dobie popularności diety bezglutenowej pojawiło się wiele głosów mówiących o tym, że wykluczenie glutenu jest korzystne nie tylko u osób z nietolerancją glutenu, ale i chorobą Hashimoto. Poniżej wyjaśniamy, czy jest to prawda, czy mit. 

Często słyszy się mity na temat diety eliminacyjnej pewne produkty. Sezonowo zmienia się pogląd, co powinniśmy jeść, a czego unikać. Nie powinno się eliminować wszystkiego, co mówią nam ludzie, bo na każdą osobę może zadziałać coś w różny sposób. Jeśli chcemy ograniczyć dany produkt, należy w sposób odpowiedni znaleźć zdrowy zamiennik, aby nie doszło do niedoborów odżywczych. Nie można zmusić wegetarianina, aby nagle zaczął jeść mięso, bo gdy taka osoba wprowadzi nagle do swojej diety drób lub inne mięsa, to organizm może zareagować różnie i nie zawsze korzystnie.

dla Hello Zdrowie mówi endokrynolog Katarzyna Skórkowska-Telichowska
Celiakia - co jeść na diecie bezglutenowej?

Czy gluten działa niekorzystnie u osób z Hashimoto?

Gluten to białko powszechnie występujące w zbożach: pszenicy, życie i jęczmieniu, a także w owsie, który zwykle zanieczyszczony jest innymi zbożami. Dieta bezglutenowa zakłada całkowite wykluczenie z jadłospisu produktów zawierających ten składnik żywności. U chorych z różnymi postaciami nietolerancji glutenu (celiakią, alergią na pszenicę, nadwrażliwością na gluten) ten sposób żywienia prowadzi do ustąpienia uciążliwych dolegliwości i poprawy stanu zdrowia. 

Hipoteza sugerująca korzystny wpływ diety bezglutenowej u osób z Hashimoto powstała ze względu na fakt, iż choroba Hashimoto często współistnieje z celiakią (choroba trzewna dotyka 2-7,8% chorych z Hashimoto). Obydwa schorzenia mają podłoże autoimmunologiczne i występują częściej u osób podatnych genetycznie. W celu potwierdzenia przyjętego założenia przeprowadzono kilka badań. 

U chorych z celiakią i chorobą Hashimoto, które przeszły na dietę bezglutenową, zaobserwowano spadek stężenia przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej i tyreoglobulinie, a także transglutaminazie tkankowej (przeciwciało charakterystyczne dla celiakii). Niemniej jednak stosowanie diety bezglutenowej nie wpłynęło na metabolizm hormonów tarczycy. Zakłada się, że za korzystny wpływ diety na autoimmunizację tarczycy odpowiadał w tym przypadku wzrost stężenia witaminy D i selenu. 

W badaniu Riseh i wsp. z 2017 roku zauważono, że pacjenci z chorobą Hashimoto mają wyższe stężenie przeciwciał IgA przeciwko transglutaminazie tkankowej i gliadynie w porównaniu do osób zdrowych. Sugeruje to, iż chorzy z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy mają większe ryzyko rozwinięcia celiakii, a ponadto u osób tych często obserwuje się bezobjawową formę choroby trzewnej. 

Związek między wpływem glutenu na chorobę Hashimoto oceniano również w badaniach ankietowych. W badaniu zainicjowanym w 2016 wśród 156 pacjentów z Hashimoto, aż 78% osób stwierdziło poprawę samopoczucia po stosowaniu diety bezglutenowej. Nie badano jednak możliwości występowania celiakii w grupie badawczej. Podobne badanie ankietowe z 2019 roku również wskazywało, że dieta eliminacyjna wpłynęła na zmniejszenie objawów chorobowych, ale i w tym przypadku nie wykluczono ryzyka współwystępowania celiakii. 

Dieta bezglutenowa jest bardzo często zalecana dla osób mających Hashimoto. Wynika to z tego, że większość osób – niezależnie czy zdrowych czy nie – lepiej się czuje ograniczając lub eliminując gluten z diety. Może to załagodzić objawy, takie jak: zmęczenie, bóle głowy, nadwaga. Warto zrobić badania laboratoryjne w celu określenia, czy dana osoba posiada nietolerancję glutenu, ale najlepszym sposobem jest wypróbowanie takiej diety i określenie, czy powoduje to poprawę naszego samopoczucia, czy jednak nie. Eliminacja glutenu nie eliminuje wszystkich schorzeń autoimmunologicznych.

dla Hello Zdrowie mówi endokrynolog Katarzyna Skórkowska-Telichowska
Dieta bezglutenowa - dla kogo, efekty, co jeść?

Czy przy chorobie Hashimoto warto stosować dietę bezglutenową?

W świetle dotychczasowych badań nie zaleca się diety bezglutenowej jako dedykowanego sposobu żywienia dla osób z chorobą Hashimoto, ponieważ korzyści ze stosowania diety bezglutenowej nie zostały potwierdzone u chorych, którzy nie mają choroby trzewnej. Dieta eliminująca gluten jest trudna do zbilansowania, a to wiąże się z ryzykiem powstawania niedoborów żywieniowych, w szczególności niedostatecznej ilości witamin z grupy B, żelaza, wapnia, magnezu i cynku. 

Jeśli nie dieta bezglutenowa, to jaka? Pacjenci powinni skupić się na prowadzeniu prozdrowotnego trybu życia, spożywaniu odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowej pracy tarczycy, a więc selenu, jodu, cynku. Istotna jest również suplementacja witaminy D. 

 

O ekspertce:

Dr hab.n.med. Katarzyna Skórkowska-Telichowska – endokrynolog, specjalistka z dziedziny chorób wewnętrznych, zajmuje się osobami z chorobami tarczycy, nadnerczy, przysadki mózgowej, przytarczyc, osteoporozy, otyłości, niepłodności.

 

Bibliografia: 

  1. Florczyk I., Florczyk M., Junik R., Dieta bezglutenowa a choroba Hashimoto – obecny stan wiedzy, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2018, tom 9, nr 4, 152-159. 
  2. Krzysiek U., Podgórska K., Puła A., Artykiewicz K., Urbaś Weronika,Grodkiewicz M., Kozieł P., Czarkowski M., Gorczyca K., Słupczyńska A., Doesa gluten-free diet affect the course of Hashimoto’s disease? – the review of the literature, Journal of Education, Health and Sport 2023, 13(1): 173-177. 
  3. Riseh S. H., Farhang M. A., Mobasseri M., Jafarabadi M. A., The Relationship between Thyroid Hormones, Antithyroid Antibodies,Anti-Tissue Transglutaminase and Anti-Gliadin Antibodies in Patients with Hashimoto’s Thyroiditis, Acta Endocrinologica 2017, 13, 174-179. 
  4. Szostak-Węgierek D., Bednarczuk T., Respondek W., Traczyk I., Cukrowska B., Ostrowska L., Włodarek D., Jeznach A., Bierła J., Lange E., Gajewska E., Zasadność stosowania diety bezglutenowej w chorobie Hashimoto: stanowisko Grupy Ekspertów Sekcji Dietetyki Medycznej Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN), Postępy Żywienia Klinicznego 2018, nr 2 (47), tom 14. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?