Przejdź do treści

Hemoroidy po porodzie: jak leczyć? Domowe sposoby

Kobieta myśli nad leczeniem hemoroidów po porodzie
Fot. 9nong / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hemoroidy po porodzie to wciąż bardzo wstydliwy problem. Dotyczy wielu świeżo upieczonych matek. Przypadłość może pojawić się w trakcie ciąży lub dopiero po urodzeniu dziecka. Sprawdź, jak należy leczyć hemoroidy po porodzie.

Hemoroidy to – innymi słowy – żylaki odbytu, czyli mocno powiększone żyły w okolicy odbytu. W ciąży rozwijają się one u kobiet w wyniku powiększającej się macicy, która uciska naczynia krwionośne jamy brzusznej. Wskutek tego dochodzi do spowolnienia tempa przepływu krwi w tych żyłach – w konsekwencji gromadzi się ona w żyłach w okolicy odbytu. Żyły zaczynają się rozciągać i powoli wykształcają się z nich guzki krwawnicze

Hemoroidy po porodzie – objawy

Mało aktywny tryb życia oraz uciążliwe zaparcia sprzyjają żylakom odbytu. Choroba w szczególności dotyczy kobiet, które kilka razy były w ciąży, najczęściej też pojawia się po porodzie naturalnym – guzki są bowiem wynikiem wielogodzinnego parcia. Warto wiedzieć, że hemoroidy mają tendencję do nawrotów.

Po porodzie hemoroidy często objawiają się poprzez swędzenie, pieczenie oraz ból w okolicach odbytu. Przy wydalaniu pojawiają się krwawienia z odbytu, które bardzo łatwo jest zauważyć. Hemoroidy mogą być widoczne pod postacią sinych guzków, które niekiedy wystają na zewnątrz (tzw. hemoroidy zewnętrzne po porodzie) lub też mogą być na pierwszy rzut oka niewidoczne – wtedy są jednak wyczuwalne w momencie, gdy dotknie się je palcem.

Zobacz także: Hemoroidy zewnętrzne

Zobacz także

Jak leczyć hemoroidy po porodzie?

Leczenie hemoroidów w dużym stopniu zależy od zaawansowania choroby. W przypadku gdy objawy są łagodne i nie uniemożliwiają prowadzenia normalnego trybu życia, można hemoroidy wyleczyć samodzielnie.  Należy także pamiętać, że hemoroidy po porodzie mogą zniknąć same, dlatego nie ma sensu z tym problemem od razu zgłaszać się do chirurga.

Przede wszystkim, na początku należy obserwować stan guzków, a pomóc w ich wyleczeniu może zmiana pewnych nawyków. Warto zastosować najpierw domowe sposoby oraz preparaty sprzedawane bez recepty.

Odpowiedź na pytanie co na hemoroidy po porodzie jest najlepsze wymaga przestrzegania kilku wskazówek

  1.      Prawidłowa dieta.

Jedzenie ciężkostrawnych posiłków, mała ilość przyjmowanych płynów oraz produktów bogatych w błonnik mogą przyczyniać się do powstawania hemoroidów. Aby im zapobiec, należy wzbogacić codzienne menu o dużą ilość owoców i warzyw,  sprzymierzeńcami w leczeniu hemoroidów są zwłaszcza: jabłka, gruszki, śliwki, buraki oraz brokuły. Doskonale w walce z niechcianą przypadłości sprawdzą się także: kasze, otręby, migdały, orzechy oraz nasiona roślin. Należy unikać przypraw, a także zastąpić jasne pieczywo ciemnym, pełnoziarnistym. Warto pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów w organizmie.

  1.      Aktywny tryb życia.

Im mniej godzin spędzonych w pozycji siedzącej, tym lepiej dla osób cierpiących na hemoroidy. Spacery, gimnastyka dla kobiet w ciąży, pływanie – każda z tych form aktywności jest jak najbardziej wskazana. Podczas pracy w biurze, kiedy trzeba wiele godzin spędzać na krześle przed ekranem, warto często robić sobie przerwy.

  1.      Zimne kompresy i ziołowe kąpiele.

Chłodne kompresy świetnie się sprawdzą, zwłaszcza gdy istnieje natychmiastowa potrzeba złagodzenia bólu wynikającego z obecności guzków. Co więcej, skutecznie ograniczą one powstawanie obrzęków. Kiedy ból jest bardzo uciążliwy, warto pokusić się o ziołową kąpiel z rumianku lub z kory dębu – nieestetyczne ślady po guzkach w ten sposób szybciej się zagoją. Silne pieczenie w okolicy odbytu warto ukoić specjalnymi żelowymi nakładkami.

  1.      Zmniejszenie siły parcia.

Jedną z najistotniejszych przyczyn powstawania hemoroidów podczas porodu jest parcie, dlatego – w trakcie codziennej toalety – warto ograniczyć je do minimum. Silne parcie może nie tylko przyczynić się do powstawania nowych guzków, ale także zwiększyć rozmiar istniejących – aby wyleczyć objawy, należy zatem najpierw zahamować przyczyny.

  1.      Prawidłowa higiena.

W przypadku gdy świąd jest bardzo silny, nie można drapać guzków, ponieważ może to doprowadzić do szkodliwych infekcji. Warto też podczas codziennej toalety, po wypróżnianiu, przemywać się letnią wodą. Ważne jest regularne stosowanie płynu do higieny intymnej, aby zachować właściwą higienę w okolicach powstania hemoroidów.

  1.      Czopki i maści doodbytnicze.

W szczególnie uciążliwych przypadkach warto zdecydować się na czopki. Na hemoroidy po porodzie jest to jedna z najskuteczniejszych broni i co więcej – niektóre preparaty można stosować także w trakcie karmienia piersią. Podobnie jest z maściami. Wybór preparatu warto przedyskutować z lekarzem. Prawidłowe leczenie powinno zniwelować dolegliwości po 5–6 tygodniach – jeśli tak się nie stanie, należy ponownie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?