Przejdź do treści

Hemoroidy w ciąży – przyczyny, leczenie, zapobieganie

kobieta siedzi na toalecie
Hemoroidy w ciąży/iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hemoroidy w ciąży to przypadłość dotykająca wielu kobiet. Uczucie niecałkowitego wypróżnienia, świąd i pieczenie okolic odbytu, krwiste stolce – to najczęstsze objawy hemoroidów. To choroba tym bardziej nieprzyjemna, gdy pojawią się hemoroidy w ciąży. Czy są groźne? Dlaczego niektóre kobiety cierpią, a niektóre nie? I jak leczyć hemoroidy w ciąży? Tłumaczy lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog.

Hemoroidy w ciąży – przyczyny powstawania żylaków odbytu

W czasie ciąży organizm kobiety nieustannie się zmienia. Dotyczy to także metabolizmu oraz pracy jelit. Gdy w brzuchu rozpycha się dziecko, jelita pracują zdecydowanie wolniej. Rezultatem mogą być częste dolegliwości żołądkowe, jak np. zaparcia.

Gdy podczas wypróżniania kobieta w ciąży zbyt mocno prze, w okolicach odbytu zwiększa się ciśnienie krwi. Rezultatem często są bolesne hemoroidy. Najczęściej przybierają one postać krwistych guzków, które bolą i swędzą.

Hemoroidy powstają na skutek ucisku na żyły w miednicy ciężarnej macicy. Ucisk powoduje, że powrót żylny jest wolniejszy i tworzą się poszerzenia żylne. Tak powstają żylaki w miednicy małej, jak i żylaki odbytu, czyli tzw. hemoroidy – wyjaśnia lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.

Nie wszystkie kobiety w ciąży będą jednak się z nimi zmagać.  – Wśród kobiet, które nie chorowały przed ciążą, występuje mniejsze ryzyko pojawienia się hemoroidów. Warto dodać, że hemoroidy zmniejszają się lub całkiem znikają po porodzie – wyjaśnia ekspert.

Przyczyną pojawienia się hemoroidów w ciąży jest m.in. zła dieta, pełna tłustych i ciężkich potraw. Z żylakami odbytu zmagają się również kobiety, w których jadłospisie nie pojawia się błonnik. W niektórych wypadkach hemoroidy są także skutkiem wahań hormonalnych pojawiających się podczas ciąży.

Istnieją też inne predyspozycje do występowania żylaków odbytu. Wynika to m.in. ze stylu życia przed ciążą. Mowa tutaj o siedzącym trybie życia, małej aktywności fizycznej oraz o uwarunkowaniach rodzinnych. Ryzyko zwiększa się również u kobiet przy kolejnych ciążach – dodaje ginekolog. Warto podkreślić ponadto zależność: hemoroidy w ciąży a poród naturalny. Siły parcia działające podczas porodu siłami natury sprzyjają powstawaniu hemoroidów.

Jak objawiają się hemoroidy w ciąży

Krwawiące hemoroidy w ciąży trudno przeoczyć. Na bieliźnie lub papierze toaletowym zauważyć można ślady krwi. Bolące hemoroidy w ciąży powodują dolegliwości bólowe, które odczuwalne są zwłaszcza podczas siedzenia oraz wypróżniania się. Gdy pojawiają się hemoroidy w ciąży, objawy mogą dotyczyć także:

  • pieczenia i świądu okolicy odbytu
  • uczucia niepełnego wypróżnienia się
  • obecności w stolcu śluzu lub świeżej krwi.

Co na hemoroidy w ciąży – domowe sposoby

Jak funkcjonować z hemoroidami w ciąży? Leczenie domowymi metodami może przynieść zadowalające efekty. Podstawą jest odpowiednia higiena. Po każdej wizycie w toalecie kobieta powinna przemywać okolice odbytu letnią wodą z płynem do higieny intymnej odpowiedniej dla kobiet w ciąży.

Jak leczyć hemoroidy domowymi sposobami? Na swędzenie pomagają nasiadówki z kory dębu w ciąży lub nasiadówki z rumianku, które działają przeciwzapalnie. To skuteczny domowy lek na hemoroidy w ciąży. Z domowych sposobów eksperci polecają także przykładanie do hemoroidów torebki świeżo zaparzonej herbaty. Zawarta w niej tanina załagodzi uporczywe pieczenie.

Jak walczyć z hemoroidami w ciąży? Jeśli hemoroidy odbytu w ciąży już się pojawiły, kluczowa jest także dieta. Kobiety zmagające się z tym problemem powinny sięgać po produkty pełne błonnika – warzywa, owoce, makaron czy chleb pełnoziarnisty. Warto pić siemię lniane, które jest nie tylko źródłem błonnika, ale i bogactwem witamin i składników mineralnych. Nie należy także zapominać o piciu wody. Wskazany jest ruch na świeżym powietrzu.

Czy pojawienie się hemoroidów w ciąży jest niebezpieczne? Nie. Bywa jednak niezwykle męczące. W niektórych przypadkach (jako efekt parcia) żylaki odbytu mogą wystąpić dopiero po porodzie. Tych również nie możemy bagatelizować. Nawet, jeśli po kilku dniach znikną, mogą wrócić ze zdwojoną siłą w trakcie drugiej ciąży.

Hemoroidy w ciąży – jak leczyć maściami i czopkami?

Jeśli nie działają domowe sposoby na hemoroidy w ciąży, jak leczyć tą uciążliwą dolegliwość? Na hemoroidy w ciąży można stosować preparaty zakupione w aptece – maść na hemoroidy w ciąży bez recepty i czopki na hemoroidy w ciąży. Należy oczywiście wybierać takie leki na hemoroidy, co do których nie stwierdzono przeciwwskazań do stosowania w ciąży. Leczenie hemoroidów w ciąży preparatami z apteki  powinno być skonsultowane z lekarzem, a maści i czopki powinny być stosowane dokładnie w taki sam sposób, jak opisany jest na ulotce.

Jak zapobiegać hemoroidom w ciąży?

Aby uniknąć hemoroidów w ciąży, dobrze jest pamiętać o kilku prostych zasadach. Wskazane jest stosowanie lekkostrawnej diety, bogatej w źródła błonnika. Wskazane jest spożywanie naturalnych probiotyków – jogurtów, kefirów, kiszonek. Należy wypijać co najmniej dwa litry wody dziennie. Doskonałe efekty przynosi ponadto regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Wszystko to pozwala zredukować ryzyko zaparć, a tym samym – hemoroidów w ciąży.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?