Przejdź do treści

Higiena podczas miesiączki – przegląd dostępnych możliwości

Higiena podczas miesiączki – przegląd dostępnych możliwości; na zdjęciu kobieta trzymająca dłonie na brzuchu- Hello Zdrowie
Higiena podczas miesiączki – przegląd dostępnych możliwości Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Miesiączka to naturalny element cyklu każdej zdrowej kobiety, która nie przeszła jeszcze menopauzy. Ten czas bywa niekiedy trudny, szczególnie w sytuacji, kiedy krwawienia są obfite, długie albo towarzyszą im objawy PMS. Aby sobie pomóc i w jakiś sposób ulżyć, warto przyjrzeć się bliżej środkom higienicznym wykorzystywanym w czasie okresu, aby wybrać optymalne rozwiązanie.

Majtki menstruacyjne to ekologiczne rozwiązanie

Majtki menstruacyjne cieszą się rosnącą popularnością, szczególnie wśród kobiet, którym zależy na ekologicznym życiu. Są wielorazowe, nie generują dodatkowych odpadów, a do tego wygodnie się je nosi. Użytkowniczki tego środka higieny osobistej zachwalają jego skuteczność, a także możliwość idealnego dopasowania do ciała, a tym samym do różnych warunków. Wybierają je więc np. kobiety uprawiające sport.

Warto także wspomnieć o tym, że w przypadku majtek menstruacyjnych ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest znikome, ponieważ można wybrać warianty nie tylko z syntetycznych, ale także z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Poza tym możesz także dobrać model pasujący do twojej miesiączki, a więc na czas, kiedy jest bardziej obfita, lub gdy krwawienie stopniowo ustaje.

Majtki menstruacyjne

Kubeczek menstruacyjny, czyli kolejna wielorazowa opcja

Tak jak majtki, tak i kubeczek menstruacyjny jest dedykowany przede wszystkim miłośniczkom ekologii. Jak taki środek higieny osobistej wygląda? Ma postać elastycznego kubeczka, który umieszcza się w pochwie, a jego zadaniem jest zbieranie krwi menstruacyjnej. Można go używać nawet kilka lat, a więc jest to z pewnością ekonomiczna opcja. Również samo czyszczenie nie jest szczególnie kłopotliwe.

Kluczem do tego, aby noszenie kubeczka menstruacyjnego było faktycznie wygodne, jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, co wcale nie jest takie proste. Kolejnym minusem jest fakt, że u kobiet szczególnie wrażliwych, mających skłonności do występowania infekcji grzybiczych pochwy, ten środek higieniczny rodzi ryzyko nasilenia się problemów.

Podpaski są najpopularniejszym wyborem

Podpaski są niekwestionowanym liderem wśród kobiet. Z czego wynika ta popularność? Prawdopodobnie stoi za nią szeroka dostępność produktów, które można kupić zarówno w drogeriach, aptekach, jak i supermarketach. Podpaski są także sprzedawane w różnych wariantach. Możesz wybrać duże lub małe, bardziej czy mniej chłonne, na dzień albo na noc, perfumowane oraz naturalne.

Noszenie podpasek wiąże się jednak często z pewnym dyskomfortem, ponieważ bywają one widoczne, jeżeli założysz obcisłe spodnie. Inny niepokój wywołuje możliwość przesunięcia się materiału, co z kolei mogłoby doprowadzić nie tylko do poplamienia bielizny, ale również całej odzieży. Nie jest to też szczególnie komfortowa opcja dla kobiet uprawiających sport.

Podpaski wielorazowe

Istnieje także wariant podpasek dla kobiet, które nie chcą zanieczyszczać środowiska zużytymi środkami higieny osobistej. Są to podpaski wielorazowe, produkowane podobnie do majtek menstruacyjnych, a więc z wykorzystaniem zarówno materiałów syntetycznych, jak i naturalnych. Można je prać i korzystać z nich nawet przez kilka lat.

Tampony wcale nie są takie straszne

Dla wielu kobiet, szczególnie tych, które niedawno zaczęły miesiączkować, używanie tamponów wydaje się straszne. Musisz jednak pamiętać, że diabeł zawsze tkwi w szczegółach! I tak jak w przypadku kubeczków menstruacyjnych, tak i tutaj kluczem jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Jeżeli tampon będzie za duży, prawdopodobnie nosząc go, odczujesz dyskomfort. Z kolei zbyt mały może przeciekać.

Tampony są bardzo dobrą alternatywą dla podpasek, szczególnie dla kobiet aktywnych fizycznie. Doskonale sprawdzają się podczas treningów na siłowni czy na basenie, chwalą je także biegaczki, zarówno amatorki, jak i profesjonalistki. Zdecydowanie nie jest to jednak opcja ekologiczna, ponieważ zużyte tampony nie nadają się do recyklingu, podobnie jak podpaski.

Tampony – co powinnaś o nich wiedzieć?

Jak należy dbać o higienę podczas miesiączki?

Niezależnie od tego, na jaki środek higieny osobistej podczas miesiączki się zdecydujesz, musisz pamiętać o jego regularnej wymianie. To szczególnie ważne w przypadku tamponów, ponieważ pozostawienie go w pochwie zbyt długo może wywołać zespół wstrząsu toksycznego, czyli stan zagrażający życiu.

Również zbyt długie noszenie podpasek czy majtek menstruacyjnych może doprowadzić do poważnych konsekwencji, jak chociażby rozwój infekcji grzybiczej pochwy. Dzieje się tak, ponieważ krew menstruacyjna jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju patogennych mikroorganizmów, a w trakcie miesiączki organizm może być osłabiony, a tym samym podatny na zakażenia. Pamiętaj zatem, aby stosować środki higieny osobistej zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Bibliografia:

  1. https://sejm.gov.pl/sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BYKBVC [dostęp 26.02.2024].
  2. https://www.healthline.com/health/how-to-insert-a-tampon [dostęp 26.02.2024].
  3. Van Eijk A. M., Jayasinghe N., Zulaika G., Mason L., Sivakami M., Unger H. W., Phillips-Howard P. A., Exploring menstrual products: A systematic review and meta-analysis of reusable menstrual pads for public health internationally, PLOS One, 2021, 24, 16(9).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?