Hiszpania, jako pierwszy kraj w Europie, wprowadza urlop menstruacyjny! Kobiety otrzymają 3 dni wolnego w miesiącu
Już nie tylko Japonia, Zambia, Korea Południowa czy Indonezja stosują politykę urlopów menstruacyjnych. Teraz dodatkowe wolne dni w miesiącu wprowadza, jako pierwszy kraj w Europie, Hiszpania.
Urlop menstruacyjny
Urlop menstruacyjny staje się coraz bardziej popularny. I bardzo się z tego cieszymy! W Polsce takie rozwiązania nie są wprowadzone systemowo, a jedynie przez kilka prywatnych firm. Podobne działania wdrażane są w innych krajach europejskich.
„Do tej pory zapewniony prawnie urlop miesiączkowy w Europie w ogóle nie istniał. Jednak już wkrótce się to zmieni. Wszystko dzięki przełomowej decyzji, która zapewni kobietom trzy dni wolne dni w miesiącu ze względu na dolegliwości związane z okresem” – pisze Aleksandra Hirszfeld, założycielka profilu @entuzjastki na Instagramie.
Pierwszym krajem w Europie, który wprowadza urlop menstruacyjny, jest Hiszpania!
Hiszpania z urlopem menstruacyjnym
Według Hiszpańskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Położniczego nawet jedna trzecia kobiet cierpi na dolegliwości określane jako wyjątkowo silne bóle miesiączkowe. Objawy, jakie im towarzyszą, to m.in.: ostry ból w podbrzuszu, bóle głowy, gorączka i biegunka. Trzy dni wolnego w miesiącu z pewnością ułatwią kobietom przeżycie tych ciężkich dni.
„Jeśli ktoś ma chorobę z takimi objawami, przyznaje się mu czasową niedyspozycyjność, to z menstruacją powinno być to samo, czyli że kobieta z bardzo bolesnym okresem może pozostać w domu” – powiedziała w rozmowie z gazetą El Periodico Angela Rodriguez, sekretarz stanu ds. równości.
Jak dodaje autorka profilu @entuzjastki, w przyszłym tygodniu hiszpański rząd ma przyjąć nowe zalecenia w zakresie ochrony zdrowia.
„Cena tamponów sprzedawanych w hiszpańskich supermarketach zostanie obniżona o podatek VAT, a kobiety, które z przyczyn finansowych nie mogą pozwolić sobie na zakup środków higienicznych, otrzymają je bezpłatnie.
Zniesiony zostanie również wymóg uzyskania przez 16-17-latki zgody rodziców na aborcję, co ma pomóc w poprawie zdrowia reprodukcyjnego. Zgodnie z pakietem reform, który ma zostać przyjęty na najbliższym posiedzeniu hiszpańskiego rządu, szkoły będą musiały zapewnić dziewczynkom środki higieniczne” – pisze Aleksandra Hirszfeld.
Autorka profilu @entuzjastki dodaje, że pakiet środków gwarantujących zdrowie menstruacyjne i odzyskanie zdrowia reprodukcyjnego ma obejmować także przyznanie urlopu kobietom, które poddały się aborcji oraz wspomniany już wcześniej trzydniowy „urlop menstruacyjny” w każdym miesiącu.
„Hiszpania ma także stać się liderem, który opracuję pigułkę antykoncepcyjną dla mężczyzn, oraz przyjąć ustawę wymierzoną w handel kobietami” – komentuje Hirszfeld.
Urlop menstruacyjny to fikcja?
Niestety, nawet w krajach, w których urlop menstruacyjny jest prawnie wprowadzony, nie wszystkie kobiety chętnie z niego korzystają.
„W większości miejsc pracy na świecie urlop miesiączkowy to wciąż fikcja” – pisze założycielka profilu @entuzjastki. I dodaje, że nie korzystają z niego nawet kobiety mieszkające w krajach, które całe dekady temu prawnie wprowadziły to rozwiązanie.
„Mowa m.in. o Japonii, gdzie urlop miesiączkowy funkcjonuje już od 1947 roku. Mimo to wciąż niewielki odsetek Japonek korzysta z tego przywileju, ponieważ okres pozostaje tam tematem tabu” – dodaje.
Entuzjastki – kto stoi za tym profilem?
Za profilem @entuzjastki na Instagramie stoi Aleksandra Hirszfeld – autorka i producentka projektów artystyczno-społecznych, w których skupia się na analizowaniu i budowaniu świadomości społecznej w wybranych obszarach, takich jak np. kryzys uchodźczy, seksualność, prawa człowieka czy liderstwo przyszłości. „Piszę o projektowaniu lepszej przyszłości, kobiecej mocy sprawczej, aktywizmie, radykalnej trosce i empatii. Dobro wraca!” – pisze sama o sobie ekspertka.
Obecnie profil @entuzjastki obserwuje 36,5 tysięcy osób.
Rozwiń
Zobacz także
Polecamy
Kasia Koczułap o urlopie menstruacyjnym: „Powinien być standardem, a nie łaską i przysługą wobec kobiet”
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
się ten artykuł?