Holoprosencefalia – odmiany, objawy, diagnostyka dziecka
Holoprosencefalia jest widoczna od razu – to wada wrodzona budowy mózgu, która polega na niepełnym podziale przodomózgowia, a to objawia się różnym stopniem deformacji twarzy. Choć nie można jej wyleczyć, ważne jest, by objąć dziecko opieką specjalistów od pierwszych dni życia ze względu na możliwość zaburzeń umysłowych, psychoruchowych i endokrynologicznych.
Holoprosencefalia u dzieci – na czym polega wada?
Holoprosencefalia (HPE) to choroba wrodzona polegająca na wadliwej budowie mózgu. Rozwija się już pomiędzy 4. a 7. tygodniem życia płodu. Zaburzony zostaje częściowo lub całkowicie podział przodomózgowia na dwie półkule – komory boczne mają postać jednokomorową. Nierzadko uszkodzone zostają także środkowe struktury mózgu, czyli podwzgórze, wzgórze, przysadka mózgowa, a nawet gałki oczne.
Ponadto chorobie zwykle towarzyszą nieprawidłowości w rozwoju twarzy – deformacje dotyczą jej środkowej i środkowo-górnej części. W skrajnych przypadkach dochodzi do połączenia obu oczodołów, czyli cyklopi. Im bardziej rozwinięty mózg, tym mniej wyraźne są te deformacje. Niekiedy mogą się one dotyczyć np. uzębienia i ograniczać się wyłącznie do zredukowania liczby siekaczy do jednego.
Holoprosencefalia jest stosunkowo rzadką wadą wrodzoną. Występuje u 1/10 000 – 1/15 000 urodzonych dzieci. W aż 50 proc. przypadków przyczyną są aberracje chromosomowe. Choroba ta często współwystępuje z:
- zespołem Patau,
- triploidią,
- zespołem Smitha, Lemlego i Opitza,
- zespołem Pallistera-Hall,
- zespołem Rubinsteina-Taybiego.
Co istotne, ryzyko wystąpienia holoprosencefalii zwiększa się wraz z wiekiem matki (tak jak to ma miejsce m.in. przy zespole Downa). Natomiast jeśli choruje matka na cukrzycę – ryzyko wzrasta aż dwustukrotnie.
Holoprosencefalia – odmiany choroby
Do niedawna wyróżniano wyłącznie trzy postaci holoprosencefalii, w zależności od stopnia nasilenia wady:
- holoprosencefalia lobarna,
- holoprosencefalia semilobarna,
- holoprosencefalia alobarna.
Obecnie opisywana jest też czwarta forma choroby: holoprosencefalia środkowa międzypółkulowa polegająca na nieprawidłowościach o typie syntelencefalii, czyli nieprawidłowym połączeniu półkul.
Holoprosencefalia – typowe objawy choroby
Podobnie jak w przypadku większości wad genetycznych, tak i tutaj nie można mówić o jednakowych objawach. Są one bowiem uzależnione od stopnia zaburzenia podziału przodomózgowia. Ponadto, im zmiany w mózgu są bardziej zaawansowane, tym wyraźniejsze są deformacje twarzy.
U chorego dziecka holoprosencefalia może objawiać się zewnętrznie m.in.:
- hipoteloryzmem (zmniejszeniem odległości między oczodołami),
- spłaszczoną nasadą nozdrzy lub szczątkowym nosem,
- rozszczepem wargi, podniebienia i wyrostka zębodołowego,
- brakiem kości przysiecznej (inaczej kości przedszczękowej),
- małogłowiem,
- napadami padaczkowymi,
- zaburzeniami rozwoju psychoruchowego,
- upośledzeniem umysłowym,
- zaburzeniami napięcia mięśniowego,
- zaburzeniami endokrynologicznymi.
Kto i jak diagnozuje dziecko z holoprosencefalią?
Holoprosencefalię może zdiagnozować lekarz ginekolog podczas badań prenatalnych. Badanie USG pozwala stwierdzić występowanie cech dysmorfii, czyli wad o podłożu genetycznym. W celu potwierdzenia przypuszczeń specjalista może zlecić wykonanie m.in. amniopunkcji genetycznej (badanie płynu owodniowego) poszerzonej o dodatkową diagnostykę z zakresu biologii molekularnej. Badanie amniopunkcji genetycznej można wykonać po otrzymaniu skierowania od lekarza ginekologa. W przypadku ciąży wysokiego ryzyka (w tym u matek powyżej 35. roku życia lub gdy ojciec miał więcej niż 55 lat) badanie jest refundowane. Wykonując je prywatnie, należy się liczyć z kosztem ok. 1 500–2 000 zł.
Po urodzeniu dziecka z holoprosencefalią już w pierwszej dobie wykonuje się badanie USG przezciemieniowe, które pozwala dokładnie określić nieprawidłowości w obrębie mózgu. W kolejnych dobach życia potwierdzeniu diagnozy służy rezonans magnetyczny głowy.
Jak postępować z dzieckiem chorym na holoprosencefalię?
Im większy stopień wad w budowie mózgu, tym większe ryzyko szybkiego zgonu dziecka. W przypadku holoprosencefalii alobarnej dziecko może umrzeć w pierwszych dobach życia, choć zdarza się, że przeżywa rok. Znacznie lepsze rokowania mają niemowlęta z holoprosencefalią lobarną i semilobarną. Tu średnia długość życia waha się od 4 do 9 lat.
Bez względu na typ wady dziecko wymaga objęcia stałą opieką poradni neurologicznej i patologii noworodków ze względu na opóźnienia rozwoju psychoruchowego i umysłowego. Konieczna jest również opieka endokrynologiczna ze względu na nieprawidłowości w budowie podwzgórza i przysadki mózgu.
Źródła:
- A. Lauda-Świeciak, J. Szułczyński i in., Holoprosencefalia – przodomózgowie jednokomorowe – opis przypadku, „Ginekologia Polska” 2010, nr 12, s. 940–943.
- G. Hnatyszyn, M. Miedzińska i in., Przodomózgowie jednokomorowe – opis przypadku, „Neurologia Dziecięca” 2011, vol. 20, nr 39, s. 77–81.
Polecamy
Gal Gadot ujawnia, że po porodzie przeszła pilną operację mózgu. „W jednej chwili doświadczyłam, jak kruche może być życie”
Jamie Foxx otwarcie o udarze: „Nie pamiętam 20 dni”
Colin Farrell zebrał 2,5 mln zł dla cierpiących na rzadką i nieuleczalną chorobę. Sam pobiegnie w charytatywnym maratonie
Zarabiali na noworodkach. 12 dzieci zmarło. Te, które przeżyły, mają poważne problemy zdrowotne
się ten artykuł?