Hugh Jackman z opatrunkiem na nosie zaapelował do fanów: „Proszę, pamiętajcie o nakładaniu kremów z filtrem”
„Wolałem, żebyście usłyszeli to ode mnie, na wypadek, gdyby ktoś zobaczył mnie na ulicy i się zdziwił” – powiedział Hugh Jackman. Aktor udostępnił krótkie wideo na swoim profilu na Instagramie, w którym wyjaśnił, że lekarze znaleźli u niego podejrzane zmiany skórne. 54-letni gwiazdor czeka na wyniki biopsji, które potwierdzą lub wykluczą nawrót raka podstawnokomórkowego.
Hugh Jackman obawia się nawrotu raka skóry
Hugh Jackman zaapelował do swoich fanów, by pamiętali o profilaktyce przeciwnowotworowej. Australijski aktor opublikował na swoim profilu na Instagramie krótkie wideo, na którym pokazał się z opatrunkiem na nosie. Jak przyznał, lekarze znaleźli u niego podejrzane zmiany skórne. Teraz 54-latek czeka na wyniki badań, które potwierdzą lub wykluczą, że są one groźne.
„Wolałem, żebyście usłyszeli to ode mnie, na wypadek, gdyby ktoś zobaczył mnie na ulicy i się zdziwił. Miałem wykonane dwie biopsje. Poznam wyniki za dwa, trzy dni. Gdy tylko się czegoś dowiem, dam wam znać” – wyjaśnił.
U laureata Złotego Globu już w 2013 r. wykryto pierwsze zmiany raka podstawnokomórkowego skóry. Do badania skłoniła go wtedy żona Deborra-Lee Furness, która zwróciła uwagę na dziwne znamię na jego nosie.
„Miała rację! Miałem raka” – informował wówczas 45-letni aktor na Instagramie i apelował: „Proszę, nie bądź taki głupi jak ja. Badaj się”
Od tego czasu Jackman kilkakrotnie przechodził chirurgiczne usuwanie zmian nowotworowych. Dwa lata temu lekarze także zaobserwowali u niego podejrzane zmiany. Wynik biopsji był jednak niejednoznaczny.
Najczęstszy nowotwór skóry
Rak podstawnokomórkowy skóry (ang. basal cell carcinoma, BCC) to jednostka chorobowa należąca do nowotworów złośliwych pochodzenia nabłonkowego. Występuje pięć razy częściej niż inne nowotwory skóry, ale jego leczenie zapewnia zwykle dobre efekty. Rozwija się powoli i zazwyczaj nie daje przerzutów. Nie oznacza to jednak, że można go lekceważyć.
„Wiem, że już mówiłem o swoim raku podstawnokomórkowym, ale będę mówił dalej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli choć jednej osobie przypomni to o nałożeniu kremu z wysokim SPF, to będę szczęśliwy” – napisał pod filmem.
Aktor znany z takich produkcji, jak „Labirynt”, „Les Misérables. Nędznicy” czy „Wolverine”, zwrócił się również z ważnym apelem.
„Rak podstawnokomórkowy skóry jest najmniej niebezpiecznym spośród wszystkich nowotworów. Ale warto zrobić wszystko, żeby go uniknąć (…) Korzystając z okazji, chciałbym przypomnieć, że idzie lato. Proszę, pamiętajcie o nakładaniu kremów z filtrem. Bez względu na to, jak bardzo chcecie się opalić, zaufajcie mi, to nie jest tego warte” – mówił.
Wskazał również na swoją twarz i przyznał: „To wszystko, co wydarzyło się 25 lat temu, wychodzi właśnie teraz”. W ten sposób nawiązał do swojej wypowiedzi w jednym z wywiadów, w którym przyznał, że w młodości nie chronił skóry przed słońcem.
Rozwiń„Usłyszenie słowa 'rak’ zawsze jest trochę szokujące” – przyznał Jackman w 2015 roku i dodał: „Dla Australijczyka jest to bardzo powszechne [rak skóry – przyp. red]. W młodości nigdy nie używałem kremu przeciwsłonecznego, więc byłem głównym kandydatem do choroby”
Przyczyny raka podstawnokomórkowego skóry
Najczęstsze przyczyny raka podstawnokomórkowego skóry to:
- duża ekspozycja na słońce i promieniowanie UVB,
- owrzodzenie w miejscu blizny po zranieniu lub oparzeniu,
- uszkodzenie skóry substancjami chemicznymi,
- uwarunkowania genetyczne (i występowanie w rodzinie raka skóry).
Do powstawania omawianego typu nowotworu może też prowadzić obecność stanów przednowotworowych, które sprzyjają powstawaniu tej choroby. Chodzi tu głównie o:
- blizny pooparzeniowe,
- chorobę Bowena,
- skórę pergaminową,
- erytroplazję Queyrata,
- Bowenoid papulosis,
- zespół znamieniowatych nabłoniaków podstawnokomórkowych,
- rogowacenie białe (leucoplakię, leukoplakię),
- róg skórny,
- nadmierne rogowacenie (słoneczne i starcze).
Rozpoznanie raka podstawnokomórkowego
Ze względu na to, że rak podstawnokomórkowy jest dość charakterystyczny, lekarz może postawić stosunkowo szybko odpowiednią diagnozę. Czasem pomaga mu w tym dermatoskop. Aby potwierdzić, czy jest to ten typ raka, trzeba wyciąć całą zmianę (o ile ma ona niewielkie rozmiary). Na szczęście materiał jest zwykle łatwy do pobrania. Jeżeli proces nowotworowy jest bardzo zaawansowany, należy przeprowadzić dodatkowo badania obrazowe, a więc tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
„Badanie jąder nie jest wstydliwe. Ono przełamuje tylko pewną intymność” – mówi urolog Tomasz Wiatr
Dzieci założyły zbiórkę na leczenie mamy. „Najważniejsza kobieta w naszym życiu walczy z czerniakiem”
się ten artykuł?