PMS to choroba! Obalamy mity dotyczące zespołu napięcia przedmiesiączkowego
Chodzisz cały czas rozdrażniona? W łatwy sposób wybuchasz złością a w dodatku czujesz się słaba i wszystko cię boli? Do tego, ta ochota na słodkie… to może być PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego, który, jak już wiadomo, jako stan został zakwalifikowany do chorób. O tym, jak załagodzić i pomóc sobie w trudnych chwilach, rozmawiamy z ginekologiem dr n. med. Jackiem Więckiem.
PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego jest zespołem objawów emocjonalnych, fizycznych i psychicznych, który dotyczy ponad 80 proc. kobiet, a występuje od kilku do kilkunastu dni przed pierwszym dniem miesiączki. Do symptomów fizycznych między innymi należy: ból brzucha, piersi, pleców, osłabienie, wzrost masy ciała. Można zaobserwować również rozdrażnienie, smutek, płaczliwość oraz problemy z koncentracją.
- PMS to choroba
- Objawy nie występują takie same u każdej kobiety
- Podczas twania PMS możemy przytyć
- Lamka wina nie załagodzi objawy PMS
- W czasie PMS i miesiączki nie trzeba rezygnować z aktywności fizycznej
- Dieta ma wpływu na przebieg PMS
- PMS nie dotyczy wyłącznie nastolatek
- PMS można wspomóc suplementacją
- Tabletki antykoncepcyjne łagodzą objawy PMS
PMS to choroba
dr n. med. Jacek Więcek: Jak się okazuje, PMS jest zaklasyfikowany do chorób. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ten stan za chorobę, więc nie jest to, jak często słyszymy, wymysł kobiet. Wiele z nich odczuwa tak silny ból, który uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Wiele kobiet sięga również do leczenia farmakologicznego.
Objawy nie występują takie same u każdej kobiety
MIT! O tym, jak przeżywamy PMS świadczy gospodarka hormonalna. Niektóre kobiety odczuwają silniejszy ból, podczas gdy wielu z nich nic nie dolega. Objawy są uwarunkowane wiekiem, genami i poziomem hormonów. Symptomów jest bardzo dużo i można wyróżnić fizyczne i psychiczne, a szacuje się, że jest ich ponad sto. Podczas gdy jedna kobieta może odczuwać zarówno ból, jak i rozdrażnienie, pogorszenie nastroju, tak druga kobieta może nie odczuć żadnych objawów.
Podczas twania PMS możemy przytyć
Jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest zwiększony apetyt. Kobiety sięgają zazwyczaj po słodycze i przekąski, które często ograniczają w codziennej diecie. Nie jest jednak prawdą, że można bez ograniczeń zaspokajać swoją chęć na wszystko, to samo dotyczy ciąży. Kobiety lubią usprawiedliwiać swoje „grzeszki”, raz stresem, raz PMS. Kobiety, bądźcie racjonalne i przejdźcie przez ten czas świadomie, a jeśli sięgacie po słodycze lub przekąski, to nie miejcie wyrzutów sumienia, bo to może pogorszyć jeszcze bardziej nastrój.
Lamka wina nie załagodzi objawy PMS
To jest kolejny mit, podobny do tego, że od zachcianek w czasie PMS nie tyje się. Alkohol przed miesiączką może nasilić objawy, mimo że teoretycznie człowiek po napojach wysokoprocentowych czuje się bardziej rozluźniony. Powinno się także ograniczać kofeinę, która zawarta jest w mocnej herbacie i kawie.
Czy pijesz wino podczas PMSu?
W czasie PMS i miesiączki nie trzeba rezygnować z aktywności fizycznej
Nieprawda, ćwiczenia o umiarkowanej intensywności mogą nawet załagodzić objawy zespołu napięć przedmiesiączkowych. To raczej indywidualna kwestia, bo kobiety różnie znoszą zarówno PMS, jak i przebieg miesiączki. Jednak zaleca się aktywność fizyczną, zwłaszcza marsze, jogging.
Dieta ma wpływu na przebieg PMS
Jest to nieprawda. Ograniczenie w diecie cukru i alkoholu może załagodzić objawy zespołu nacięcia przedmiesiączkowego. Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta wpłynie na lepsze samopoczucie kobiety. Mowa o diecie bogatej w warzywa. Podczas PMS należy ograniczać picie kawy i mocnej herbaty, ze względu na zawartą w nich kofeinę. W tym czasie dobrze jest sięgać także po napary ziołowe, mogą załagodzić ból brzucha i pozbyć się wrażenia opuchlizny i nagromadzonej wody w organizmie.
PMS nie dotyczy wyłącznie nastolatek
U nastolatek znacznie więcej jest objawów podobnych do PMS, ale nie zawsze jest to związane z zespołem napięć przedmiesiączkowych, ale okresem dojrzewania. Symptomy PMS dotyczą najczęściej kobiety w wieku 20-30. Szacuje się, że symptomy odczuwa ponad 80 proc. kobiet.
PMS można wspomóc suplementacją
Jest to nieprawda. Kobietom o silnych objawach zaleca się suplementowanie witaminy B oraz magnez. Ból załagodzą także środki ziołowe. Wiele kobiet sięga po środki przeciwbólowe i słusznie, bo ból, który często towarzyszy kobietom, jest nie do zniesienia. Obecne są na rynku środki, które mogą pomóc w przejściu tego okresu.
Tabletki antykoncepcyjne łagodzą objawy PMS
MIT! W wielu przypadkach tabletki antykoncepcyjne eliminują całkowicie objawy PMS. Główną przyczyną symptomów nacięcia przedmiesiączkowego są wahania nastrojów, a tabletki antykoncepcyjne je eliminują i zapewniają stały poziom hormonów we krwi.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Domowe sposoby na ból głowy. Co pomaga łagodzić dolegliwości?
Pierwsza w Polsce stacjonarna przychodnia aborcyjna otwiera się jesienią. „To więcej niż miejsce wsparcia”
się ten artykuł?