Przejdź do treści

Ile jest w Polsce szczepionek na grypę? Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Ile jest w Polsce szczepionek na grypę? Jest odpowiedź ministerstwa zdrowia
Ile jest w Polsce szczepionek na grypę? Jest odpowiedź ministerstwa zdrowia / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ministerstwo Zdrowia zachęca, żeby się szczepić na grypę i wiele osób rzeczywiście chce to zrobić, ale szczepionek brakuje. W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 mln. Ile jest ich obecnie dostępnych? I jak sytuacja wyglądała w zeszłym roku? Wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia. 

Ile mamy szczepionek na grypę?

Wiele osób nie jest zadowolonych z faktu, że mimo namów MZ do zaszczepienia się przeciwko grypie, nie sposób zastosować się do zaleceń, bo szczepionek po prostu brakuje. Czy faktycznie jest ich tak mało? Czy może w porównaniu z ubiegłym rokiem zaszczepić się chce wyjątkowo dużo pacjentów? Przyjrzyjmy się liczbom.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał PAP, że do końca września do Polski trafiły 972 tys. opakowań szczepionek przeciw grypie. W październiku ma być ich o 649 tys. więcej. 

Jest to jedynie liczba szczepionek dopuszczonych do obrotu na terenie RP oraz potwierdzonych u producentów. Dodatkowo Ministerstwo Zdrowia udziela zgody na sprowadzenie szczepionek w ramach importu docelowego. Aktualnie wydaliśmy zgody na ponad 2,8 mln dawek szczepionek – podaje rzecznik. I uspakaja, że dostawy są „stopniowo realizowane”.

Męska grypa / istock

Jak było w zeszłym roku?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w poprzednim sezonie grypowym zaszczepiło się ok. 4 proc. społeczeństwa, czyli 1,5 mln osób. Do utylizacji trafiło blisko 100 tys. niewykorzystanych szczepionek.

W tym roku ta liczba może być znacznie większa. Eksperci podkreślają, że zaszczepienie się przeciw grypie jest szczególnie istotne w sezonie 2020/2021, bo zbiega się on z pandemią koronawirusa, a pacjenci mają zapewnioną szerszą refundację szczepień przeciw grypie.

Szczepionki będą bezpłatne dla seniorów powyżej 75 lat. Na 50-procentową refundację mogą liczyć osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Dla dzieci szczepionki refundowane będą dostępne w formie donosowej, dla pozostałych będą szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, w pełnej odpłatności.

MZ zdecydowało o zabezpieczeniu dostępu do bezpłatnej szczepionki przeciw grypie dla osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej (m.in. lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, ratowników medycznych i diagnostów) oraz farmaceutów i techników farmaceutycznych. Od 1 października podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej oraz apteki i punkty apteczne, które nie kupią na rynku farmaceutycznym odpowiedniej liczby szczepionek dla pracowników, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na bezpłatne dawki za pośrednictwem strony szczepionkanagrype.mz.gov.pl

Grypa – czy daje powikłania?

Przypomnijmy – grypa jest chorobą wywoływaną przez wirusy. Nieodpowiednio leczona może powodować szereg powikłań, m.in. zapalenie płuc, anginę paciorkowcową czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Grypa jest też niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Wirus może bowiem wpłynąć na przedwczesny poród.

Szczepienie przeciw grypie – kto powinien się zaszczepić?

Kto powinien się zaszczepić? Istnieje grupa osób, które są szczególnie narażone na grypę. Są to:

  • kobiety w ciąży i planujące ciążę,
  • dzieci,
  • osoby w wieku powyżej 65. roku życia,
  • wszyscy, którzy mają chorobę przewlekłą (np. astmę, nadciśnienie, cukrzycę, POCHP)
  • osoby, które pracują w dużych skupiskach ludzkich (np. pracownicy supermarketów),
  • personel medyczny,
  • osoby pracujące w oświacie,
  • osoby z najbliższego otoczenia chorego pacjenta, który z różnych powodów nie może przyjąć szczepionki.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?