Ile pieniędzy wydajesz w swoim życiu na środki higieniczne w czasie menstruacji? Sprawdź Kalkulator Kosztów Miesiączki
– Kalkulator uwzględnia, jakich środków używamy, ile one kosztują oraz jak często musimy ich używać. Wynikiem jest kwota z dowolnie wybranego przedziału (rok, 5 lat, całe życie), jaką wydajemy na produkty higieniczne. W moim przypadku, miałabym w kieszeni prawie 6 tysięcy złotych. Aż trudno w to uwierzyć! – mówi Dominika Miszewska, jedna z autorek Kalkulatora Kosztów Miesiączki. Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka co piątą Polkę. Większość z nich wstydzi się o nim mówić.
Menstruacyjny luksus kobiet
Podpaski czy tampony, choć dostępne w prawie każdym sklepie, dla wielu Polek są luksusem. Problem ubóstwa menstruacyjnego dotyka co piątą kobietę w naszym kraju a spośród 1,9 mld osób menstruujących na świecie, ok. 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Takie dane płyną z raportu opublikowanego przez Kulczyk Foundation.
Niektóre kraje zdecydowały się obniżyć lub zlikwidować podatki na podpaski, tampony i inne środki higieniczne. To m.in. kilkanaście stanów w USA i w państwach, w tym w Kenii, Kanadzie, Australii, Indiach, Kolumbii, Malezji, Nikaragui, Jamajce, Nigerii, Ugandzie, Libanie oraz Trynidadzie, Tobago czy Szkocji. W Polsce jednak podobny krok nie jest nawet brany pod uwagę przez rządzących.
Wiesz, ile miesięcznie pieniędzy wydajesz na środki higieniczne, których używasz w trakcie miesiączki? Jaka to jest kwota w ciągu pięciu czy dziesięciu lat lub nawet całego życia? W celu jej obliczenia powstał Kalkulator Kosztów Miesiączki stworzony przez doktorantkę Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Dominikę Miszewską, studentkę biofizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz autorki Różowej Skrzyneczki.
Kalkulator uwzględnia, jakich środków używamy, ile one kosztują oraz jak często musimy ich używać. Wynikiem jest kwota z dowolnie wybranego przedziału (rok, 5 lat, całe życie), jaką wydajemy na produkty higieniczne. W moim przypadku, miałabym w kieszeni prawie 6 tysięcy złotych. Aż trudno w to uwierzyć! – mówi Dominika Miszewska.
„Krwawy problem” dotyczy dziennie 800 milionów osób
Miszewska wyjaśnia, że pomysł na kalkulator powstał, by pokazać skalę problemu, który co miesiąc dotyka wiele osób menstruujących mieszkających obok nas.
Kiedy dowiedziałam się, że Szkocja stała się pierwszym krajem, w którym produkty menstruacyjne są całkowicie darmowe, zaczęłam zgłębiać temat. I okazało się, że w Polsce również występuje problem braku dostępu do produktów menstruacyjnych – co piątej osoby w Polsce nie stać na kupienie podpasek czy tamponów – mówi Miszewska i dodaje – Tworząc kalkulator miałam nadzieję, że pozwoli on wielu osobom uświadomić sobie, jak wysokie są to koszty i że warto o tym rozmawiać, a przede wszystkim wspierać osoby, których dotyka ubóstwo menstruacyjne.
Jak zaznaczają autorki kalkulatora, każdego dnia na całym świecie menstruuje 800 milionów osób. Prawie 80 proc. z nich zostanie postawionych przed wyborem – zakupić środki menstruacyjne czy artykuły pierwszej potrzeby, takie jak jedzenie. Polkom ten problem również nie jest obcy.
Niestety zauważyłam, że również wśród moich koleżanek są takie, których zwyczajnie nie stać na środki higieniczne i wstydzą się o tym rozmawiać. Ten problem w szczególności nasilony był w początkowych latach studiów. Zaczynałyśmy wtedy samodzielnie zarządzać budżetem – najczęściej pieniędzmi, które dostawałyśmy od rodziców. Często okazywało się wtedy, że może nie starczyć na podpaski i tampony, jeśli ich uwzględnimy ich w comiesięcznych wydatkach – tłumaczy Miszewska.
A ty, wiesz, ile miesięcznie wydajesz na środki higieniczne w czasie menstruacji? Możesz to obliczyć tutaj.
Zobacz także
„Hej, dziewczyny”, okresową rewolucję w szkołach czas zacząć. Oto poradnik, z którym staniecie do walki w ubóstwem menstruacyjnym
Jak kobiety radziły sobie z menstruacją? Historia kobiecych środków higienicznych
Ubóstwo menstruacyjne w Polsce. „Nasi politycy nie podejmują w tym kierunku żadnych działań”
Polecamy
Kasia Koczułap o urlopie menstruacyjnym: „Powinien być standardem, a nie łaską i przysługą wobec kobiet”
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Pokażmy siłę i solidarność”. FEDERA prosi o podpaski i pieluchomomajtki dla osób dotkniętych skutkami powodzi
się ten artykuł?