Innowacyjny test krwi ma wykrywać aż 50 rodzajów raka. „To może oznaczać początek rewolucji”
W profilaktyce nowotworowej może wkrótce zajść prawdziwa rewolucja. Naukowcy w Wielkiej Brytanii rozpoczęli największe na świecie badania nad wykrywaniem raka za pomocą prostego testu krwi (tzw. test Galleriego). Jeśli okaże się skuteczny, obecność nawet 50 rodzajów nowotworu będziemy mogli wykryć na wczesnym etapie choroby, zanim ta wykaże pierwsze objawy.
Rewolucyjny test z krwi wykrywa 50 rodzajów nowotworu
Państwowa brytyjska służba zdrowia (NHS) rozpoczęła w poniedziałek największe na świecie badanie nowego, prostego testu z krwi, który ma wykryć 50 rodzajów nowotworu. Badanie krwi Galleriego może określić, czy pacjent ma raka, zanim choroba da pierwsze objawy. To szczególnie ważne przy nowotworach takich jak rak głowy, szyi, jelita, płuc, trzustki i gardła, które nie dają wczesnych oznak.
„To szybkie i proste badanie krwi może oznaczać początek rewolucji w wykrywaniu i leczeniu raka na całym świecie” – zaznaczyła dyrektorka generalna NHS Amanda Pritchard w oświadczeniu.
Test bada DNA krwi i wykrywa obecność komórek nowotworowych poprzez znajdowanie zmian chemicznych we fragmentach kodu genetycznego, które przedostają się ze zmian nowotworowych do krwioobiegu.
Największe badanie na świecie
Próbki krwi uczestników prac badawczych zostaną pobrane w mobilnych klinikach badawczych i innych placówkach w całym kraju. NHS chce, aby w akcji wzięło udział 140 tys. wolontariuszy z ośmiu regionów Wielkiej Brytanii. W tym celu wysłało zaproszenia do osób z różnych środowisk i grup etnicznych w wieku 50-77 lat. To największe takie badanie na świecie, które zostało do tej pory przeprowadzone w celu profilaktyki nowotworowej.
Obecny jego etap potrwa 12 miesięcy, a uczestnicy będą musieli powtórzyć testy po roku oraz po dwóch latach. Osoby, u których test Galleriego wykaże zmiany nowotworowe, będą kierowane do pracowników ochrony zdrowia. Następnie – jeśli zajdzie taka potrzeba – zostaną umieszczone w szpitalu w celu przeprowadzenia dalszych analiz oraz leczenia.
Dzięki wczesnemu zdiagnozowaniu choroby pacjenci mają od 5 do 10 razy większą szansę na wyleczenie niż ci, u których wykrywa się nowotwór w późniejszym stadium rozwoju.
„Musimy dokładnie przestudiować test Galleriego, aby dowiedzieć się, czy może on znacznie zmniejszyć liczbę diagnozowanych nowotworów w zaawansowanym stadium. Test może zmienić zasady gry we wczesnym wykrywaniu raka. Cieszymy się, że możemy mieć w tym swój udział” – mówiła prof. Peter Sasieni, dyrektorka Cancer Research UK i King’s College London Cancer Prevention Trials Unit.
W zeszłym roku firma Grail, która stworzyła nowoczesny test, opublikowała „Annals of Oncology” wyniki swoich badań. Jak wykazano, ich metoda pozwoliła wykryć 51,5 proc. nowotworów na różnych etapach rozwoju, a zaledwie w 0,5 proc. przypadków wyniki okazały się fałszywe.
Jeśli rezultaty obecnie prowadzonej analizy potwierdzą działanie testu (mamy je poznać do końca 2023 r.), NHS planuje rozszerzyć badanie na milionie osób w 2024 i 2025 r.
Zobacz także
Pierwszy pacjent na świecie otrzymał szczepionkę na czerniaka
„Zrób to! To takie proste!” Piosenkarka Ciara Wilson na froncie walki z rakiem szyjki macicy
„Nie wiem, co sobie wyobrażałam? Że dostanę SMS-a z ostrzeżeniem: 'hello, jak się nie zbadasz, to za pół roku będziesz miała raka?'” – mówi Magda, jedna z bohaterek akcji „Pomacaj Się”
Polecamy
Kamil Szymczak przeszedł operację po wykryciu guza w piersi. „Nigdy nie ignorujcie swojego zdrowia” – zaapelował
Lekarce nie dawano żadnych szans na przeżycie, zaproponowano leczenie paliatywne. Ratunek znalazła w Indiach
Żona Tomasza Jakubiaka o jego trudnej codzienności: „Zastrzyki, plastry, kroplówki, żeby nie cierpiał z bólu”
Tomasz Jakubiak o warunkach leczenia w Izraelu: „Przeniosłem się w kosmos totalny”
się ten artykuł?