Irydologia, czyli czytanie zdrowia z oczu. Na czym polega ta metoda i gdzie wykonać takie badanie?
Irydologia jest metodą medycyny alternatywnej. Wywodzi się ze starożytnych Chin, Indii oraz Japonii. Polega na ocenie wyglądu tęczówki oka i odczytaniu z niej stanu zdrowia osoby badanej oraz predyspozycji do niektórych chorób. Należy mieć świadomość, że irydologia nie jest uznawana przez medycynę konwencjonalną.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Irydologia oka była znana już w starożytności. Początkowo wykorzystywano ją do oceny stanu zdrowia kupowanych zwierząt hodowlanych. Ówcześni lekarze zaczęli jednak stosować ją także do diagnozowania chorób u człowieka. Współczesna irydologia odrodziła się w XIX wieku i z tego okresu pochodzi najwięcej opracowań na jej temat. Zainteresowanie tą dziedziną wzrosło ponownie w 1951 roku, kiedy założono pierwszą Organizację Irydologów.
Na czym polega irydologia?
Według osób, które specjalizują się w irydologii, tęczówka człowieka zawiera specyficzne punkty, które są odzwierciedleniem konkretnych narządów wewnętrznych. Każda zmiana, która pojawia się w ich obrębie (plamka, linia, zmiana barwy), może świadczyć o procesie patologicznym lub stanie zapalnym toczącym się w organizmie. Irydologia jest jednym z elementów medycyny alternatywnej. Opiera się na dokładnej analizie wyglądu oka, a szczególnie tęczówki. Specjaliści w tej dziedzinie opracowali mapy irydologiczne, do których przyrównują badane struktury. Są to bardzo szczegółowe schematy przedstawiające pola projekcji poszczególnych układów w organizmie człowieka. Można z nich odczytać, który punkt na tęczówce odpowiada za konkretny narząd wewnętrzny. Istnieje kilka wersji map, ponieważ każdy z badaczy opracowywał je na podstawie własnych doświadczeń. Według zwolenników tej metody badanie irydologiczne jest w stanie dostarczyć informacji na temat stanu: wątroby, serca, płuc, jajników, śledziony, mózgu, tarczycy, kości, kręgosłupa i układu immunologicznego.
Co może wykryć badanie irydologiczne?
Zwolennicy irydologii zgodnie uważają, że dzięki badaniu irydologicznemu można:
- określić predyspozycje do zachorowania na poszczególne choroby,
- ocenić funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego i krwionośnego,
- ocenić stan układu immunologicznego,
- wykryć choroby na wczesnym etapie, kiedy nie pojawiają się jeszcze żadne objawy, a wyniki badań laboratoryjnych pozostają w normie,
- wskazać narządy objęte stanem chorobowym lub stanem zapalnym,
- określić stopień zatrucia organizmu,
- wykryć chorobę nowotworową,
- wykryć alergie.
Jedno badanie irydologiczne może dostarczyć bardzo wielu informacji na temat zdrowia pacjenta, jego ogólnej kondycji i wszelkich predyspozycji do konkretnych schorzeń. Według zwolenników irydologii główną zaletą tej metody jest możliwość oceny całego organizmu bez konieczności wykonywania licznych, kosztownych i czasochłonnych badań diagnostycznych.
Zobacz także
Irydologia w praktyce – jak wygląda badanie?
Badanie irydologiczne polega na dokładnej obserwacji tęczówek obu oczu. Przyjmuje się, że lewe oko odpowiada za lewą stronę ciała, a prawe za prawą. Początkowo irydolog sam oświetlał i oglądał narząd wzroku, następnie porównywał to, co widział z mapą irydologiczną i stawiał diagnozę. Dzięki rozwojowi techniki dostępnych jest więcej narzędzi, które ułatwiają analizę. Współcześnie irydolodzy stosują lampę szczelinową do oświetlenia oka, a obserwowany obraz (w powiększeniu) rejestrują za pomocą kamery podłączonej do monitora. Specjalista wykonuje zdjęcie, następnie szczegółowo je omawia, pokazując i wyjaśniając pacjentowi poszczególne zmiany. Utrwalenie obrazu umożliwia ocenę skuteczności zastosowanej terapii oraz skraca do minimum czas naświetlania oka. W badaniu irydologicznym ocenia się: barwę, budowę i strukturę tęczówki, układ włókien w tęczówce oraz kształt i wielkość źrenicy. Struktury obecne na tęczówce, na które szczególną uwagę zwraca irydologia, to: plamka na oku, przebarwienia i rozjaśnienia, zagłębienia i rozwarstwienia beleczek, krypty, czarne punkciki, kreseczki, pierścienie, linie promieniste i poprzeczne. Oceniana jest także źrenica i jej ewentualne odkształcenia. Każda ze zmian oznacza konkretną patologię.
Skuteczność irydologii
Irydologia nie jest uznawana za wiarygodną metodę diagnostyczną i nie można na niej opierać leczenia. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na duże rozbieżności między stawianymi rozpoznaniami przez kilku irydologów. Problemy wynikają głównie z różnorodności map irydologicznych (każdy badacz posiada swoją, opartą na własnych doświadczeniach). Brak jest także potwierdzenia wiarygodności irydologii w badaniach klinicznych i publikacjach naukowych. Diagnozy stawiane podczas tego badania nie potwierdzają się podczas konwencjonalnej diagnostyki.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
się ten artykuł?