Irydologia, czyli czytanie zdrowia z oczu. Na czym polega ta metoda i gdzie wykonać takie badanie?
![oko kobiety wpisane w różne algorytmy](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/irydologia-1140x760.jpg)
Irydologia jest metodą medycyny alternatywnej. Wywodzi się ze starożytnych Chin, Indii oraz Japonii. Polega na ocenie wyglądu tęczówki oka i odczytaniu z niej stanu zdrowia osoby badanej oraz predyspozycji do niektórych chorób. Należy mieć świadomość, że irydologia nie jest uznawana przez medycynę konwencjonalną.
![lek. Marta Dąbrowska](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/04/marta-dabrowska-588x850.jpg)
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Irydologia oka była znana już w starożytności. Początkowo wykorzystywano ją do oceny stanu zdrowia kupowanych zwierząt hodowlanych. Ówcześni lekarze zaczęli jednak stosować ją także do diagnozowania chorób u człowieka. Współczesna irydologia odrodziła się w XIX wieku i z tego okresu pochodzi najwięcej opracowań na jej temat. Zainteresowanie tą dziedziną wzrosło ponownie w 1951 roku, kiedy założono pierwszą Organizację Irydologów.
Na czym polega irydologia?
Według osób, które specjalizują się w irydologii, tęczówka człowieka zawiera specyficzne punkty, które są odzwierciedleniem konkretnych narządów wewnętrznych. Każda zmiana, która pojawia się w ich obrębie (plamka, linia, zmiana barwy), może świadczyć o procesie patologicznym lub stanie zapalnym toczącym się w organizmie. Irydologia jest jednym z elementów medycyny alternatywnej. Opiera się na dokładnej analizie wyglądu oka, a szczególnie tęczówki. Specjaliści w tej dziedzinie opracowali mapy irydologiczne, do których przyrównują badane struktury. Są to bardzo szczegółowe schematy przedstawiające pola projekcji poszczególnych układów w organizmie człowieka. Można z nich odczytać, który punkt na tęczówce odpowiada za konkretny narząd wewnętrzny. Istnieje kilka wersji map, ponieważ każdy z badaczy opracowywał je na podstawie własnych doświadczeń. Według zwolenników tej metody badanie irydologiczne jest w stanie dostarczyć informacji na temat stanu: wątroby, serca, płuc, jajników, śledziony, mózgu, tarczycy, kości, kręgosłupa i układu immunologicznego.
Co może wykryć badanie irydologiczne?
Zwolennicy irydologii zgodnie uważają, że dzięki badaniu irydologicznemu można:
- określić predyspozycje do zachorowania na poszczególne choroby,
- ocenić funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego i krwionośnego,
- ocenić stan układu immunologicznego,
- wykryć choroby na wczesnym etapie, kiedy nie pojawiają się jeszcze żadne objawy, a wyniki badań laboratoryjnych pozostają w normie,
- wskazać narządy objęte stanem chorobowym lub stanem zapalnym,
- określić stopień zatrucia organizmu,
- wykryć chorobę nowotworową,
- wykryć alergie.
Jedno badanie irydologiczne może dostarczyć bardzo wielu informacji na temat zdrowia pacjenta, jego ogólnej kondycji i wszelkich predyspozycji do konkretnych schorzeń. Według zwolenników irydologii główną zaletą tej metody jest możliwość oceny całego organizmu bez konieczności wykonywania licznych, kosztownych i czasochłonnych badań diagnostycznych.
Zobacz także
Irydologia w praktyce – jak wygląda badanie?
Badanie irydologiczne polega na dokładnej obserwacji tęczówek obu oczu. Przyjmuje się, że lewe oko odpowiada za lewą stronę ciała, a prawe za prawą. Początkowo irydolog sam oświetlał i oglądał narząd wzroku, następnie porównywał to, co widział z mapą irydologiczną i stawiał diagnozę. Dzięki rozwojowi techniki dostępnych jest więcej narzędzi, które ułatwiają analizę. Współcześnie irydolodzy stosują lampę szczelinową do oświetlenia oka, a obserwowany obraz (w powiększeniu) rejestrują za pomocą kamery podłączonej do monitora. Specjalista wykonuje zdjęcie, następnie szczegółowo je omawia, pokazując i wyjaśniając pacjentowi poszczególne zmiany. Utrwalenie obrazu umożliwia ocenę skuteczności zastosowanej terapii oraz skraca do minimum czas naświetlania oka. W badaniu irydologicznym ocenia się: barwę, budowę i strukturę tęczówki, układ włókien w tęczówce oraz kształt i wielkość źrenicy. Struktury obecne na tęczówce, na które szczególną uwagę zwraca irydologia, to: plamka na oku, przebarwienia i rozjaśnienia, zagłębienia i rozwarstwienia beleczek, krypty, czarne punkciki, kreseczki, pierścienie, linie promieniste i poprzeczne. Oceniana jest także źrenica i jej ewentualne odkształcenia. Każda ze zmian oznacza konkretną patologię.
Skuteczność irydologii
Irydologia nie jest uznawana za wiarygodną metodę diagnostyczną i nie można na niej opierać leczenia. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na duże rozbieżności między stawianymi rozpoznaniami przez kilku irydologów. Problemy wynikają głównie z różnorodności map irydologicznych (każdy badacz posiada swoją, opartą na własnych doświadczeniach). Brak jest także potwierdzenia wiarygodności irydologii w badaniach klinicznych i publikacjach naukowych. Diagnozy stawiane podczas tego badania nie potwierdzają się podczas konwencjonalnej diagnostyki.
Najnowsze w naszym serwisie
![młoda lekarka rozmawia ze starszą pacjentką. Tekst dotyczy opieki koordynowanej - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/opieka_koordynowana_adobestock_218394966-850x478.jpeg)
Chorujesz przewlekle? Opieka koordynowana jest dla Ciebie! Dzięki niej lepiej zadbasz o swoje zdrowie we współpracy z lekarzem POZ
![Kobieta dodaje do kawy olej arganowy. W kolażu widać olej na powierzchni wody.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/plynne-zloto-to-drogocenny-skarb-dla-twojego-zdrowia_pixabay-850x478.png)
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
![Po prawej stronie kolażu jest brokuł, po lewej stronie jarmu](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/te-zwiazki-sa-kluczowe-dla-rozwoju-plodu-ich-niedobor-jest-bardzo-niebezpieczny-tez-dla-doroslych_pixabay-850x478.png)
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
![Kobieta pije probiotyk. W kolażu widać kapsułki z bliska](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/chronia-przed-szkodliwym-wplywem-antybiotykow-nie-kazdy-jednak-wie-jak-je-poprawnie-zazywac_pixabay_istock-850x478.png)
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Polecamy
![Justyna Nater](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/09/justyna-nater-dbaj-o-wzrok-850x478.jpg)
Justyna Nater: „Zaćma czy zwyrodnienia siatkówki na dnie oka mogą rozwijać się po kilkunastu latach od zaniedbań, a brak ochrony UV często jest jedną z przyczyn”
![Korytarz SOR w austriackim szpitalu- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/szpital-w-austrii-850x478.jpg)
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
![Usta i zęby - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/06/filip-mishevski-6mfbyr3xyr8-unsplash-kopia-850x425.jpg)
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
![Hepatologia – co to jest? Czym zajmuje się ta dziedzina medycyny?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/adobestock_459685039-kopia-850x497.jpg)
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
się ten artykuł?