Jak absolutnie nie diagnozować alergii? Wyjaśnia Mama Alergolog
Alergia może być naprawdę bardzo uciążliwa, a zdiagnozowanie jej często nie jest łatwe. Metod, aby to zrobić jest wiele, jednak nie wszystkie są dobre. Alergolożka Joanna Jamroz-Brzeska, znana w mediach społecznościowych jako Mama Alergolog, tłumaczy, jak nigdy nie powinno diagnozować się alergii.
Tego nie próbuj robić
Alergolożka Joanna Jamroz-Brzeska podkreśla, że wielu znachorów, dietetyków, a czasem nawet lekarzy promuje alternatywne, niezalecane metody diagnozowania chorób alergicznych. Metody te, jak wyjaśnia, oparte są wyłącznie na silnym oddziaływaniu na psychikę pacjenta, a sposób ich działania „nie ma wytłumaczenia naukowego ani racjonalnego”. Lekarka nie poleca wykonywania:
- MRT testu,
- biorezonansu,
- Vega testu,
- ALCAT (ACT testu),
- testów na nietolerancje pokarmowe (FOOD DETECTIVE TEST),
- Coca TESTu,
- badania żywej kropli krwi.
„Te metody są doskonałym narzędziem wyzyskiwania ludzi i do tego celu zostały one wymyślone. Niestety ich popularność w ostatnim czasie rośnie i coraz częściej stanowią one istotny koszt dla pacjentów, którzy rezygnują z prawidłowych metod leczenia. Nawet jeżeli tak się nie dzieje, to często utrudniają one współpracę lekarza z pacjentem lub czynią ją niemożliwą” – zaznacza Jamroz-Brzeska.
Dlaczego lepiej nie wybierać tych metod?
Joanna Jamroz-Brzeska wyjaśnia, że rozpoznanie alergii w oparciu o opisane testy może prowadzić do stosowania niepotrzebnej, restrykcyjnej diety, co z kolei może mieć negatywny wpływ na zdrowie i komfort życia pacjentów.
„Wiele spośród wspomnianych testów diagnozuje nieistniejące choroby, odwracając uwagę od faktycznego problemu. To niejednokrotnie prowadzi do opóźnienia postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Takie testy mogą także – co jest równie niebezpieczne – błędnie wykluczyć chorobę lub utrzymywać pacjenta w przekonaniu, że danej choroby nie ma” – podkreśla alergolożka.
Dodaje, że jeśli ktoś twierdzi, że jakaś metoda zarówno leczy i diagnozuje choroby alergiczne, pasożytnicze, boreliozę, zwiększa odporność organizmu, zwalcza depresję czy leczy chorobę nowotworową, to lepiej pozostać czujnym.
„Patogeneza tych chorób jest zupełnie inna, nie może istnieć jeden, uniwersalny i prosty sposób ich diagnozowania, a tym bardziej leczenia wszystkich tych chorób jednocześnie” – tłumaczy Jamroz-Brzeska.
Mama Alergolog
Lekarka Joanna Jamroz-Brzeska, znana w mediach społecznościowych jako Mama Alergolog, obecnie jest w trakcie specjalizacji z alergologii. Jej konto na Instagramie, na którym chętnie dzieli się wiedzą medyczną, obserwuje ponad 27 tys. internautów.
RozwińZobacz także
„Jestem na diecie bezglutenowej, bo chcę schudnąć”. Czy to jest zdrowe? Odpowiada dietetyczka Paulina Roziewska
„Jestem, badam się” – akcja, która ma przypominać kobietom o badaniach profilaktycznych
„Żaden inny narząd tak mocno, jak narząd bakteryjny, nie wpływa na funkcjonowanie każdej komórki w naszym organizmie” – mówi doktor nauk biologicznych Patrycja Szachta
Polecamy
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Nietolerancja glutenu może mieć różne przyczyny. Jak ją zdiagnozować?
Atopowe zapalenie skóry – jakie mamy możliwości skutecznego leczenia?
Co to są alergeny i jakie są ich rodzaje? Poznaj wielką ósemkę
się ten artykuł?