Przejdź do treści

Jak brak snu wpływa na poziom TSH i hormonów tarczycy? Wyjaśnia Emilia Cesarek

Jak brak snu wpływa na poziom TSH i hormonów tarczycy? Wyjaśnia Emilia Cesarek
Jak brak snu wpływa na poziom TSH i hormonów tarczycy? Wyjaśnia Emilia Cesarek / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Sen to zdrowie” – pewnie nieraz to słyszałaś i być może traktujesz to jak truizm, jakich wiele. A wiedziałaś, że brak snu wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, regenerację organizmu i poziom stresu, ale również na stężenie hormonów tarczycy i TSH w organizmie? Dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek  na swoim profilu na Instagramie wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Sen a hormony tarczycy

Jak podkreśla Emilia Cesarek w swoim wpisie na Instagramie, podobnie jak większość innych hormonów, hormony tarczycy są pod kontrolą rytmu dobowego.

„Istnieje bezpośredni związek między głównym zegarem dobowym w mózgu a podwzgórzem neuronów wydzielających TRH. Oznacza to, że światło odgrywa ważną rolę w regulacji wydzielania TRH, co napędza rytmy wydzielania TSH” – wyjaśnia dietetyczka i dodaje, że w konsekwencji rytmy dobowe regulują:

  • wrażliwość przysadki na TRH, a tym samym wydzielanie TSH;
  • wrażliwość tarczycy na TSH, a co za tym idzie wydzielanie T4 i T3;
  • konwersję nieaktywnego T4 do aktywnego T3 w tkankach docelowych;
  • system sprzężenia zwrotnego, który zatrzymuje produkcję TRH i TSH.

„TSH ma dość silny rytm dobowy, a hormony tarczycy mają podobny wzór. U zdrowej osoby, która dobrze śpi, TSH wzrasta do maksimum podczas snu, a wzrost T3 następuje 90 minut później” – tłumaczy Cesarek.

Kobiety bez diety

Skutki? Opłakane

Jak niedobory snu wpływają na tarczycę? Emilia Cesarek wyjaśnia, że to zależy od tego, jak długo jesteśmy go pozbawieni. Ale można określić pewien stały schemat konsekwencji „złego” snu.  W krótkim okresie zaburzenia snu mogą zwiększyć produkcję hormonów tarczycy – prawdopodobnie poprzez zwiększoną aktywność współczulnego układu nerwowego. Z kolei przewlekły brak snu, jak tłumaczy Cesarek, zmniejsza produkcję hormonów tarczycy.

„Słaby sen hamuje wzrost TSH, a TSH ma odwrotną zależność od snu wolnofalowego. Innymi słowy, gdy TSH jest wysokie, sen wolnofalowy zmniejsza się. Korygowanie poziomu TSH za pomocą syntetycznego T4 poprawia sen, co wskazuje, że sen zależy od prawidłowego funkcjonowania tarczycy” – pisze dietetyczka.

I dodaje, że nawet jeśli wytwarzane jest odpowiednie TSH, niska ekspresja receptora TSH w tarczycy doprowadzi do upośledzenia produkcji hormonów tarczycy. To sprawia, ze poziomy TSH wzrastają z powodu niewystarczającego sprzężenia zwrotnego T4 i T3 w podwzgórzu i przysadce.

„Tak więc rytmy okołodobowe regulują wiele etapów łańcucha, od produkcji hormonów tarczycy po wpływ hormonów tarczycy na tkanki docelowe” – podkreśla Cesarek.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Emilia Cesarek, czyli „Keep fit in style”

Emilia Cesarek, jak sama o sobie mówi, jest dietetyczką kliniczną z pasją. Zajmuje się przede wszystkim chorobami jelit, hormonami i pracą tarczycy. Na jej profilach w mediach społecznościowych (zarówno na Instagramie, jak i na Facebooku) znaleźć można merytoryczne posty, które w zrozumiały sposób wyjaśniają zagadnienia związane z żywieniem.

Na Instagramie jej profil obserwuje 50 tys. osób, na Facebooku – ponad 14 tys.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?