Jak cenna jest krew? Dr Michał Strus pokazał nagranie z sali operacyjnej. Daje do myślenia
Krew jest cenna i powinniśmy się nią dzielić z innymi. Niestety, mimo tej świadomości, często brakuje jej w bankach krwi. To właśnie dlatego wiele z nas otrzymuje wiadomości od znajomych z prośbą o jej oddanie, gdy ich bliscy potrzebują jej np. po wypadku samochodowym. Dlaczego ten czerwony płyn ustrojowy jest tak ważny dla każdego z nas? Dr Michał Strus wyjaśnia to w swoim najnowszym poście na Instagramie.
Dr Michał Strus
– Chciałbym z wami porozmawiać o tym, jak cenna jest krew… – pisze dr Michał Strus w swoim najnowszym poście na Instagramie. To lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Każdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Konto „Dr Strus” na Instagramie śledzi już niemal 1,5 tys. osób.
Tym razem lekarz podjął się tematu transfuzji.
Transfuzja – czym jest?
Rozwiń– Transfuzja, czyli tzw. przetoczenie krwi, jest to zabieg polegający na podaniu pacjentowi utraconych przez niego preparatów krwi. W przypadku transfuzji niezbędne jest stosowanie krwi zgodnej grupowo, dlatego każde przetoczenie poprzedza tzw. próba zgodności… i jak od każdej reguły od tej również mamy wyjątek.
W przypadku ciężkiego, masywnego krwotoku, który zagraża życiu nie czekamy na wykonanie próby zgodności, jak najszybciej musimy przetoczyć krew grupy „0” tzw. „krew na ratunek”. Dzięki temu uzyskujemy przede wszystkim czas, czas który jest niezbędny do odnalezienia i zatrzymania aktywnego miejsca krwawienia, do uzyskania hemostazy oraz wyrównania parametrów życiowych pacjenta.
Przed transfuzją krwi należy (jeśli to tylko możliwe! a czasem jest niemożliwe!) pobrać dwie próbki krwi, jedną na oznaczenie grupy krwi, drugą na wykonanie próby zgodności.
Prosząc o krew na ratunek w szpitalu o najwyższym stopniu referencyjności posiadającym własne centrum krwiodawstwa, leżącym zaledwie 50m od regionalnego centrum krwiodawstwa… nie mogę na nią czekać ponad 1h… przykro mi… tu nie ma pola na dyskusję… nie mogę stojąc przy stole operacyjnym tłumaczyć pani z punktu krwiodawstwa, że w chwili obecnej pacjentka ma ciśnienie 70/30 i nie jesteśmy w stanie pobrać żadnej z trzech wymaganych próbówek. To nie jest transakcja zamienna, że ja pani próbówki, a pani mi krew… to jest walka o czyjeś życie.
Każdy z nas ma w tym również swoją rolę, musimy pamiętać, że krwi nie da się kupić, wyprodukować czy wyhodować… da się ją tylko pozyskać od innej zdrowej osoby. Więc jeżeli mamy taką możliwość, spróbujmy chociaż raz oddać krew w punkcie krwiodawstwa! Zostań dawcą to nic nie kosztuje, a na pewno uratuje czyjeś życie! – pisze dr Michał Strus na Instagramie.
Oddawanie krwi – czy boli?
Czy oddawanie krwi boli? Nie! Poczujesz tylko delikatne ukłucie igłą. Samo oddawanie krwi nie sprawia żadnego bólu. Jest także bezpieczne. Igły i pojemniki służące do pobierania krwi zawsze są sterylne i jednorazowe.
Jednorazowo możesz oddać 450 ml krwi. Trwa to kilka minut. To naprawdę niewiele, a możesz uratować czyjeś życie.
Przypominamy: krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się również proporcje wzrostu i wagi ciała. Warto także wiedzieć, że krwi nie można oddawać w trakcie miesiączki i przez 3 dni od jej zakończenia.
Dawcami nie mogą być także osoby chorujące na cukrzycę.
Polecamy
Anna Lewandowska przeszła operację. „Wrócę jeszcze silniejsza”- zapowiada
Ciężarna kobieta zadławiła się i zmarła. Noworodek przeżył dzięki ratunkowemu cesarskiemu cięciu
Naukowcy odkryli kolejną grupę krwi – MAL. Dzięki temu przetaczanie krwi stanie się bezpieczniejsze
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
się ten artykuł?