Jak ciśnienie atmosferyczne wpływa na samopoczucie?
Często słyszy się, szczególnie u starszych osób, że ktoś się kiepsko czuje, bo idzie zmiana pogody. I faktycznie coś w tym jest, że wraz z pogorszeniem warunków za oknem, ludzie także mają gorsze samopoczucie i narzekają na ogólne osłabienie. Duża w tym rola ciśnienia atmosferycznego. Czym ono właściwie jest? Jak działa na ludzki organizm? Czy można z nim walczyć?
Czym jest ciśnienie atmosferyczne?
Ciśnienie atmosferyczne informuje nas, jaki nacisk wywiera powietrze na jednostkę powierzchni. Według definicji ciśnienie atmosferyczne to stosunek wartości siły, z jaką słup powietrza atmosferycznego naciska na Ziemię, do powierzchni, na jaką ten słup naciska. Wynika stąd, że w górach ciśnienie atmosferyczne jest niższe, a na nizinach wyższe, ponieważ słup powietrza ma różne wysokości. Jednostką, w jakiej podaje się wartość ciśnienia atmosferycznego, są hektopaskale (w skrócie hPa).
Ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza wynosi przeciętnie 1013,25 hPa. W dużym uproszczeniu można sobie wyobrazić, że na kwadrat o boku 1 centymetra (np. paznokieć kciuka) naciska powietrze o masie ok. 100 kg (obliczenia: m = (101325 Pa * 0,0001 m^2) / 9,81 m/s^2). To powietrze naciska na nas jednak ze wszystkich stron, więc nacisk się równoważy.
Ciśnienie atmosferyczne: meteopatia
Zmiany ciśnienia atmosferycznego szczególnie mocno odczuwają meteopaci. Są to osoby wyjątkowo wrażliwe na zmienną pogodę, a także sezonowe przesilenia. Do tej grupy najczęściej zaliczają się kobiety w różnym wieku, starsi ludzie i osoby, które mają niskie ciśnienie, a także osoby przewlekle chore. Do głównych objawów meteopatii zaliczyć można:
- ogólne osłabienie,
- bóle i zawroty głowy,
- zmęczenie, znużenie, senność,
- nerwowość, a nawet agresję,
- skoki ciśnienia tętniczego,
- migrenę wraz z towarzyszącymi jej nudnościami czy nadwrażliwością na światło,
- bóle reumatyczne,
- bóle mięśni i stawów.
A oto przykłady chorób meteotropowych:
- choroby alergiczne,
- grypa,
- choroby psychiczne,
- wrzody żołądka,
- nieżyt krtani, nosa, gardła,
- choroba wieńcowa,
- choroby gośćcowe.
Dodatkowo warto wiedzieć, że problemy żołądkowe mogą wynikać ze zmiany frontu zimnego na ciepły. Migrena i silne bóle głowy są skutkiem niestabilnego ciśnienia. Pochmurna pogoda związana z niżem psuje samopoczucie i człowiek staje się bardziej podatny na nostalgiczny, a nawet depresyjny nastrój.
Ciśnienie atmosferyczne a samopoczucie
Wahania ciśnienia atmosferycznego są odpowiedzialne w pewnym stopniu za nasze samopoczucie i mogą powodować wiele zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz ciśnienia, w grę wchodzi także zmienna temperatura powietrza, wilgotność, wiatr, opady.
Najbardziej odczuwalna i niekorzystna dla ludzi jest zmiana pogody ze słonecznej, bezwietrznej, z którą wiąże się wysokie ciśnienie atmosferyczne, na pogodę z silnymi porywami wiatru i deszczem, które z kolei są wynikiem niskiego ciśnienia.
Przy gwałtownych zmianach ciśnienia atmosferycznego szczególną ostrożność powinny zachować osoby z problemami sercowymi i chorobami układu krążenia. Zmiany pogodowe mogą powodować wahania ciśnienia tętniczego, kołatanie serca, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zawału lub wylewu.
Jak radzić sobie ze skutkami działania ciśnienia atmosferycznego?
Część osób na zmianę ciśnienia atmosferycznego reaguje łagodnie i bardzo szybko przystosowuje się do nowej sytuacji pogodowej. Ci, u których zmiana ta przebiega ciężej, mogą sobie z nią radzić na kilka sposobów. Na uwagę zasługują:
- ziołowe napary, np. z melisy,
- preparaty lecznicze na bazie żeń szenia lub guarany, które mają działanie pobudzające,
- aktywności fizyczne, np. spacer, nordic walking, przebieżka itd.,
- krople walerianowe, by uspokoić nerwy i wyciszyć organizm,
- maści rozgrzewające lub ciepłe okłady w przypadku bólu stawów.
Fakty są takie, że naukowcy i lekarze wiążą zmiany ciśnienia atmosferycznego z samopoczuciem i zmianą nastroju. Jest to szczególnie uciążliwe dla meteopatów, ale nie tylko. Działanie pogody na organizm może w różnym stopniu odczuwać każdy. Nie bez powodu powstała specjalna gałąź nauki o nazwie biometeorologia, która zajmuje się badaniem bezpośredniego i pośredniego wpływu zmiennych warunków pogodowych na organizmy żywe.
Zobacz także
„Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony?
„Złamane serce” to nie tylko przenośnia! O schorzeniu, które przez lata nie było rozpoznawane, mówi kardiolog Robert Gil
„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek
Polecamy
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
Odczuwasz ból głowy przy schylaniu? To nie tylko zatoki
Mierzysz w domu ciśnienie tętnicze tylko na lewej ręce? Lekarz ostrzega: ten błąd może cię sporo kosztować
Senność nie do przezwyciężenia. O problemie, który burzy codzienność, rozmawiamy z dr Joanną Ludwikowską
się ten artykuł?