Jak długo żyją Polacy? Różnica pomiędzy kobietami i mężczyznami jest znacząca
GUS opublikował raport, w którym podsumowuje dane dotyczące długości życia Polaków. Dowiadujemy się z niego m.in. jak długo żyją Polacy i na co najczęściej umierają. Która płeć wypada lepiej w zestawieniu?
Długość życia Polaków – najnowsze dane
Z zestawienia na podstawie zeszłorocznych danych wynika, że nieznacznie wydłużyła się przeciętna długość życia Polaków w porównaniu z poprzednim rokiem. Możemy w nim też zauważyć wyraźny podział ze względu na płeć.
„W 2019 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 74,1 roku, natomiast kobiet 81,8. W porównaniu z rokiem poprzednim, długość życia wydłużyła się odpowiednio o 0,3 i 0,1 roku, natomiast biorąc pod uwagę rok 1990 – o 7,9 i 6,6 roku” – podaje GUS.
W ubiegłym roku najkrócej żyli mężczyźni mieszkający w woj. łódzkim – 72,5 roku, a najdłużej w woj. podkarpackim – 75,4 roku. Z kolei wśród kobiet najdłuższe życie miały panie woj. podkarpackim – 83,2 roku, a najkrótsze w woj. śląskim – 80,8 roku.
Na co umierają Polacy?
Głównymi przyczynami zgonów Polaków są:
- choroby układu krążenia,
- nowotwory,
- choroby układu oddechowego.
To właśnie na choroby układu sercowo-naczyniowego umiera 3 razy więcej mężczyzn w wieku poniżej 45 lat niż kobiet. Wśród osób między 45. a 59. rokiem życia ta rozbieżność jest jeszcze większa – w tej grupie umieralność panów jest ponad 3 razy wyższa. Ale to nie wszystko.
Mężczyźni w wieku 45-59 lat aż sześciokrotnie częściej niż kobiety tracą życie w związku z wypadkami i urazami, natomiast w wieku powyżej 60 lat – ponad dwukrotnie częściej.
Polska na tle innych krajów
Obecnie w Polsce mężczyźni żyją o 18 lat dłużej niż w połowie ubiegłego stulecia, natomiast kobiety o 20 lat dłużej.
Jednak w porównaniu z czołówką państw europejskich Polska wypada blado w zestawieniu dotyczącym długości życia swoich obywateli. Z danych GUS wynika, że najdłużej żyją mężczyźni w Szwajcarii – 81,9 roku, najkrócej na Litwie – 70,9 roku. Z kolei najlepszy wynik co do długości życia kobiet odnotowano w Hiszpanii – 86,3 roku, a najgorszy w Serbii – 78,4 roku.
Zobacz także
„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą
„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek
„Intymność i opieka – to są najbardziej potrzebne zmiany. I uszanowanie, że każda kobieta ma prawo do przeżywania swojej straty” – o poronieniu mówi psychoterapeutka Justyna Trojanowska-Juras
Polecamy
Coraz więcej przypadków „chodzącego zapalenia płuc” wśród dzieci. Pediatra: „Łatwo przegapić początek choroby”
Wielka Brytania: Śmierć pielęgniarki powiązana z przyjmowaniem leku odchudzającego w zastrzykach
Chodzisz późno spać? Naukowcy wskazują, że nocne marki są znacznie bardziej narażone na przedwczesną śmierć
„Odeszła dokładnie tak, jak chciała”. Barbara Nawratowicz-Stuart poddała się eutanazji
się ten artykuł?