Jak długo żyją Polacy? Różnica pomiędzy kobietami i mężczyznami jest znacząca

GUS opublikował raport, w którym podsumowuje dane dotyczące długości życia Polaków. Dowiadujemy się z niego m.in. jak długo żyją Polacy i na co najczęściej umierają. Która płeć wypada lepiej w zestawieniu?
Długość życia Polaków – najnowsze dane
Z zestawienia na podstawie zeszłorocznych danych wynika, że nieznacznie wydłużyła się przeciętna długość życia Polaków w porównaniu z poprzednim rokiem. Możemy w nim też zauważyć wyraźny podział ze względu na płeć.
„W 2019 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 74,1 roku, natomiast kobiet 81,8. W porównaniu z rokiem poprzednim, długość życia wydłużyła się odpowiednio o 0,3 i 0,1 roku, natomiast biorąc pod uwagę rok 1990 – o 7,9 i 6,6 roku” – podaje GUS.
W ubiegłym roku najkrócej żyli mężczyźni mieszkający w woj. łódzkim – 72,5 roku, a najdłużej w woj. podkarpackim – 75,4 roku. Z kolei wśród kobiet najdłuższe życie miały panie woj. podkarpackim – 83,2 roku, a najkrótsze w woj. śląskim – 80,8 roku.
Na co umierają Polacy?
Głównymi przyczynami zgonów Polaków są:
- choroby układu krążenia,
- nowotwory,
- choroby układu oddechowego.
To właśnie na choroby układu sercowo-naczyniowego umiera 3 razy więcej mężczyzn w wieku poniżej 45 lat niż kobiet. Wśród osób między 45. a 59. rokiem życia ta rozbieżność jest jeszcze większa – w tej grupie umieralność panów jest ponad 3 razy wyższa. Ale to nie wszystko.
Mężczyźni w wieku 45-59 lat aż sześciokrotnie częściej niż kobiety tracą życie w związku z wypadkami i urazami, natomiast w wieku powyżej 60 lat – ponad dwukrotnie częściej.
Polska na tle innych krajów
Obecnie w Polsce mężczyźni żyją o 18 lat dłużej niż w połowie ubiegłego stulecia, natomiast kobiety o 20 lat dłużej.
Jednak w porównaniu z czołówką państw europejskich Polska wypada blado w zestawieniu dotyczącym długości życia swoich obywateli. Z danych GUS wynika, że najdłużej żyją mężczyźni w Szwajcarii – 81,9 roku, najkrócej na Litwie – 70,9 roku. Z kolei najlepszy wynik co do długości życia kobiet odnotowano w Hiszpanii – 86,3 roku, a najgorszy w Serbii – 78,4 roku.
Zobacz także

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą

„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek

„Intymność i opieka – to są najbardziej potrzebne zmiany. I uszanowanie, że każda kobieta ma prawo do przeżywania swojej straty” – o poronieniu mówi psychoterapeutka Justyna Trojanowska-Juras
Polecamy

Na wiosnę o śmierci. „Myślenie o końcu, o tym, że jesteśmy wszyscy śmiertelni, paradoksalnie budzi do życia”

Ewelina, Renata i ich serca na baterie. „Rozrusznik to mój osobisty bodyguard. Sam decyduje, kiedy się włączyć”

„Żyła dla ludzi, którym była potrzebna”. Zmarła znana lekarka opiekująca się bezdomnymi

Zapadł wyrok ws. lekarzy po śmierci 30-letniej Izabeli z Pszczyny. „Zlekceważyli podstawowe przepisy”
się ten artykuł?