Przejdź do treści

Jak wybielić zęby? Domowe sposoby na wybielanie zębów

Twarz kobiety z białymi zębami. Od obrazka odchodzi obrazek, na którym kobieta miała żółte zęby.
Jak wybielić zęby/ Fot. Syda Productions/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych jest dobrym remedium na przebarwienia, jednakże wiąże się z wysokimi kosztami. Podobny efekt uzyskać można za pomocą tanich i prostych metod domowych. Sprawdź, jak wybielić zęby w domu.

Wybielanie zębów – profilaktyka

Wybielanie zębów to potrzeba coraz większej liczby osób mających problem z nieestetycznym kolorem płytki nazębnej. Na kolor ludzkiego uzębienia ma wpływ wiele czynników. Dużą rolę odgrywają geny, co sprawia, że nie każdy może pochwalić się śnieżnobiałym uśmiechem. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje:

  • dieta,
  • ilość spożywanej kawy i herbaty, używek (papierosów)
  • niedokładnej lub nieodpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej.

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Stomatolodzy przekonują, że biały kolor zębów to wynik nie tylko prawidłowej higieny i częstych wizyt u stomatologa, ale i wiedzy o tym, które z produktów obecnych w niemal każdej kuchni mogą przydać się w procesie wybielania. Jak wybielić zęby domowymi sposobami? Pomóc nam w tym może m.in. wybielająca pasta do zębów czy płyn do płukania. Ale też pomocne będą naturalne sposoby wybielania zębów. Mogą się nam przydać: kurkuma, soda oczyszczona, olej kokosowy, węgiel aktywny, a nawet naturalne kwasy owocowe.

Wybielanie zębów w domu – pasta wybielająca

Domowe wybielanie zębów pastą wybielającą to prawdopodobnie najczęściej wybierana metoda. Ważne jest nie tylko, żeby wybrać pastę o właściwościach wybielających, ale także taką o niskim współczynniku ścieralności.

Dobrze dobrana pasta wybielająca nadaje się do codziennego użytku i może być  stosowana również w przypadku zębów wrażliwych. Warto stosować też płyn do płukania jamy ustnej o właściwościach wybielających.

Wybielanie zębów w domu – pędzelek, sztyft i żel

Zęby też można pomalować pędzelkiem wybielającym lub wybielaczem w sztyfcie. Stosuje się je na noc, po umyciu zębów. Na widoczne efekty trzeba zaczekać około dwóch tygodni.

Dostępne też są dwufazowe systemy pozwalające na domowe wybielanie zębów. W zestawie znajduje się nakładka anatomiczna, na którą nakłada się odpowiednią ilość żelu i nanosi ją na zęby. Żel należy stosować codziennie przez dziesięć minut. Przed przystąpieniem do zabiegu i po jego zakończeniu zęby należy wyczyścić szczoteczką i pastą wybielającą. Pierwsze efekty można zaobserwować już po tygodniu.

Domowe wybielanie zębów – paski wybielające

Inną metodą, którą można stosować, chcąc pozbyć się przebarwień, jest stosowanie przezroczystych pasków nasączonych wybielającym żelem. Przykleja się je do zębów w górnej i dolnej szczęce dwa razy dziennie i pozostawia na 30 minut. Już po kilku dniach można uzyskać widoczną poprawę.

Jak naturalnie wybielić zęby?

Domowe sposoby wybielenia zębów mogą też być naturalne. Kwasy owocowe zawarte w świeżych owocach mogą w bezpieczny i zgodny z prawami natury sposób wybielić zęby. Do najpopularniejszych owoców zalicza się truskawki. Miazgę ze świeżych truskawek należy rozprowadzić na zęby. Owoce te kwas jabłkowy, który ma właściwości niwelujące przebarwienia. Warto jednak pamiętać, że truskawki to także cukier, który w dłuższej perspektywie nie jest korzystny dla zębów.

Cytrusy również mogą być odpowiedzią na walkę z przebarwieniami zębów. Jednakże kwasy te są silniejsze niż kwas jabłkowy obecny w truskawce, dlatego należy być ostrożnym podczas wykorzystywania cytryny lub grejpfruta do domowego wybielania uzębienia. Skórka banana ma w składzie wiele składników znanych z właściwości zwalczenia kamienia nazębnego. Aby pozbyć się nalotów na zębach i żółtych przebarwień, po umyciu zębów zaleca się przecieranie płytki skórką (wewnętrzną częścią) z dojrzałego banana. Taki masaż wykonuje się około dwóch minut. Pierwsze efekty widoczne są już po upływie dwóch tygodni.

Jak szybko wybielić zęby kurkumą?

Kurkuma jest orientalną przyprawą barwiącą potrawy na żółty kolor. Ta zależność nie dotyczy jednak zębów, gdyż kurkuma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Naturalne wybielanie zębów kurkumą można stosować około dwóch razy w tygodniu. Sproszkowaną kurkumę można dodawać do pasty do zębów. Można też wykonać własną miksturę, którą należy myć zęby kilka razy w tygodniu. Dużą łyżkę oleju kokosowego należy wymieszać z dwiema kroplami miętowego olejku eterycznego (naturalnego) oraz łyżką kurkumy. Efekt obserwowany jest w już po 5 stosowaniach.

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to nie tylko dobry dodatek do wypieków i złoty środek do czyszczenia baterii łazienkowych. Drobinki sody oczyszczonej delikatnie wybielają również zęby, ponieważ ścierają osad nazębny ze szkliwa. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż zbyt częste używanie sody oczyszczonej grozi uszkodzeniem szkliwa i nadwrażliwością zębów oraz dziąseł. W związku z tym, należy używać jej z rozwagą i przez krótki czas.

Jak wybielić zęby aktywnym węglem?

Węgiel aktywny przeżywa ostatnio swój renesans i dodawany jest nawet do kosmetyków. Jest on znany z delikatnych właściwości ścierania oraz pochłaniania zanieczyszczeń. Naturalne wybielanie zębów węglem aktywnym cieszy się dużą popularnością nie tylko ze względu na skuteczność, ale i dostępność. Węgiel można nabyć w każdej aptece bez recepty zarówno w formie tabletek, jak i proszku lub kapsułek. Na rynku obecną są także czarne pasty na bazie węgla aktywnego. Proszek węgla należy dodać do olejku kokosowego lub codziennej pasty do mycia zębów i szczotkować nią zęby około 2 razy w tygodniu. Mimo że podczas mycia jama ustna przybiera czarny kolor, regularne stosowanie węgla aktywnego sprawia, że zęby przybierają piękny biało-perłowy kolor.

Bezpieczeństwo wybielania zębów w domu

Nie wszystkie domowe sposoby na wybielanie zębów są bezpieczne, a do tego nie wszystkie są skuteczne. Nie warto więc ryzykować.

  • Czyszczenie zębów solą nie przyniesie efektu wybielającego, za to podrażni dziąsła i wytworzy w jamie ustnej kwaśny odczyn, który sprzyja uszkodzeniom szkliwa.
  • Domowe wybielanie zębów za pomocą soku z cytryny to nie jest dobry pomysł. Jak to działa? Świeżo wyciśnięty sok z cytryny wciera się palcem lub przy pomocy wacika w powierzchnię zębów. Efekt takiej kuracji jest jednak wątpliwy. A dodatkowo nadmiar kwasu zawartego w cytrynach powoduje erozję zębów, czyli utratę tkanek twardych zębów oraz ich demineralizację. A to może w szybkim tempie doprowadzić do rozwoju nadwrażliwości.

Wszystkie naturalne metody wybielania zębów należy wykonywać z umiarem, najlepiej będąc pod stałą obserwacją lekarza stomatologa. Warto pamiętać o tym, że zabiegi domowego wybielania zębów należy włączać do pielęgnacji raz na jakiś czas (najlepiej raz na kwartał przez tydzień) i nie mogą one zastąpić tradycyjnej pasty do zębów, nitkowania ani wizyt u stomatologa.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Zobacz także

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?