Jak leczyć infekcję COVID-19 u kobiet w ciąży? Wyjaśnia dr Michał Strus, ginekolog
„Panie Doktorze, chyba mam koronawirusa, co mam zrobić?”. Jak pisze dr Michał Strus, ginekolog, to jedno z najczęściej zadawanych pytań od pacjentek. „To zrozumiałe, infekcja COVID-19 w dalszym ciągu budzi wiele obaw i leków, szczególnie jeżeli jej przebieg przypada na okres ciąży” – dodaje ekspert. Jak więc leczyć infekcję COVID-19 u kobiet spodziewających się dziecka?
Jak leczyć infekcję COVID-19 u kobiet w ciąży, które nie wymagają hospitalizacji?
Jak wyjaśnia dr Michał Strus, zdecydowana większość (bo ponad 90 proc.) zakażonych ciężarnych wraca do zdrowia bez konieczności hospitalizacji.
„Pamiętajmy! Nie ma środków, które w sposób radykalny wpływają na przebieg choroby bądź pozwalają jej uniknąć. Podstawą pozostaje leczenie objawowe, które wspomaga działanie naszego układu odpornościowego w zwalczaniu choroby. Każde rozpoczęte leczenie musi być omówione z lekarzem prowadzącym ciążę. Powinno być dobrane indywidualnie do każdej pacjentki na podstawie jej wywiadu medycznego oraz zgłaszanych dolegliwości” – wyjaśnia ekspert.
Najgroźniejszy dla ciąży objaw infekcji – gorączka
Jak wyjaśnia dr Michał Strus, gorączka występowała u ok. 40 proc. kobiet w ciąży.
„Temperatura ciała powyżej 38°C ma niekorzystne działanie na płód na każdym etapie ciąży.
Szczególnie niebezpieczna jest w pierwszym trymestrze ciąży, gdzie może działać teratogennie na rozwijający się płód. Zaleca się stosowanie leków przeciwgorączkowych przy temperaturze ciała powyżej 38°C ” – dodaje ekspert.
W leczeniu infekcji COVID-19 u kobiet w ciąży stosuje się paracetamol, który wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.
„Zgodnie ze współczesną wiedzą leczenie gorączki paracetamolem w trakcie trwania ciąży powinno być krótkotrwałe (do 3 dni) i nie może przekraczać maksymalnych dawek dozwolonych dla osoby dorosłej, czyli 4g/dobę. Odstępy między kolejnymi dawkami powinny wynosić co najmniej 4 godziny. Nie powinno się stosować preparatów złożonych, w których skład wchodzą pochodne efedryny czy kodeiny, polecanych zwykle przy przeziębieni” – wymienia dr Michał Strus.
Dr Michał Strus – kim jest?
Michał Strus to lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, w którego kręgu zainteresowań jest także endokrynologia oraz leczenie niepłodności. Każdy post specjalisty jest pisany w przystępny sposób, tak by każdy mógł pogłębiać swoją wiedzę medyczną. Profil „Dr. Strusa” na Instagramie śledzi już niemal 30 tys. osób.
RozwińPolecamy
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne od 25 października. Ekspert: „to musztarda po obiedzie”
Ponad 1,6 mln uratowanych istnień! WHO w nowym raporcie ujawnia efekty szczepień na COVID-19
FDA zatwierdziła nową szczepionkę na COVID-19. Kiedy preparaty na koronawirusa SARS-CoV-2 pojawią się w Polsce?
Zbliża się szczyt zachorowań na COVID-19, a MZ zapowiada przerwę w dostępności szczepionek: „Nie będą wykonywane”
się ten artykuł?