Jak objawia się przewlekła migrena. Leczenie migreny przewlekłej
Migrena jest jedną z najczęściej występujących chorób neurologicznych. Dotyka ona około 10% populacji ogólnej w Polsce, przy czym trzykrotnie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Międzynarodowa klasyfikacja chorób wyróżnia aż 6 rodzajów migreny, w tym migrenę przewlekłą. Kiedy można mówić o tym, że migrena ma charakter przewlekły i jak wygląda jej leczenie?
Czy migrena to choroba przewlekła? Jak diagnozuje się migrenę przewlekłą
Zgodnie z klasyfikacją International Classification of Headache Disorders 3-beta, migrena przewlekła to ból głowy, który:
- występuje przez minimum 15 dni w miesiącu, z których co najmniej 8 to dni, w których ból głowy spełnia kryteria rozpoznania migreny lub ustępuje pod wpływem tryptanów albo ergotaminy (alkaloidu sporyszu);
- powstał z typu bólu głowy, który uprzednio spełniał kryteria migreny epizodycznej (z aurą lub bez aury).
Innymi słowy migrena przewlekła musi wywodzić się z klasycznych bólów głowy, które pojawiają się od czasu do czasu. Szacuje się, że migrena przewlekła dotyczy od 1,4 do 2,2% światowej populacji ogólnej, więc w Polsce cierpi na nią nawet 800 tysięcy osób.
Przyczyny przewlekłej migreny
Patogeneza migreny przewlekłej nie jest znana. Przypuszcza się, że wpływ na jej występowanie ma nakładanie się kilku mechanizmów biologicznych, w tym wzmożona ekspresja peptydu związanego z genem kalcytoniny na wewnątrzczaszkowych zakończeniach neuronalnych. Udało się również wyodrębnić cały szereg czynników, które predestynują pacjenta do chronifikacji migreny, czyli stopniowego wydłużania się i zagęszczania epizodów bólu głowy. Zalicza się do nich m.in.:
- płeć żeńską;
- rasę białą;
- przebyte urazy głowy;
- stany zapalne i prozakrzepowe;
- allodynię (nieprzyjemne doznania wskutek oddziaływania bodźca, który u innych osób nie wywołuje przykrych dolegliwości, jak ból czy pieczenie);
- otyłość;
- nadużywanie kofeiny oraz leków przeciwbólowych.
Objawy przewlekłej migreny
Przewlekłe migreny objawiają się – podobnie jak migreny epizodyczne – bólem głowy. Dolegliwości są jednak częstsze i trwają dłużej, choć mogą być słabiej odczuwalne. Z czasem zaczynają przypominać napięciowe bóle głowy i występują codziennie lub prawie codziennie.
Pacjenci zwykle zgłaszają, że ból ma charakter rozpierający, rwący lub pulsujący. Pojawia się najczęściej po jednej stronie czaszki, występując za gałką oczną lub w okolicy czołowej. Niekiedy towarzyszą mu inne dolegliwości, jak nudności, wymioty czy światłowstręt.
Często pomijanymi sutkami migreny jest regularna absencja w pracy i związane z nimi skutki socjoekonomiczne, dlatego tego typu dolegliwości nie powinno się oceniać wyłącznie poprzez pryzmat dolegliwości bólowych.
Jak wygląda leczenie migreny przewlekłej?
Leczenie migreny zwykle zaczyna się od przyjmowania preparatów z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Kiedy okazują się one nieskuteczne, pacjentom przepisuje się tryptany, alkaloidy sporyszu lub inne leki specjalistyczne. Do takich związków zalicza się m.in. przeciwdziała monoklonalne przeciwko szlakowi CGRP. Niestety nie w każdym przypadku okazują się one skuteczne. Innym sposobem na walkę z migreną przewlekłą jest toksyna botulinowa-A wstrzykiwana w określone miejsca głowy i szyi.
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć warto stosować różnego rodzaju praktyki mające na celu złagodzenie objawów. Należy unikać takich sytuacji, jak nieregularny sen lub spożywanie posiłków o różnych porach, picie czerwonego wina, ale także jazda samochodem czy podróże samolotem (z uwagi na pobudzenie układu przedsionkowego). Bóle głowy mogą być prowokowane przez niektóre leki, jak nitrogliceryna, estrogeny czy histamina.
Bibliografia:
- Różniecki J. J. i in.; Leczenie migreny przewlekłej — zalecenia opracowane przez Grupę Ekspertów Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Sekcji Badania Bólu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego na podstawie międzynarodowych zaleceń i najnowszej literatury; Varia Medica 2018 tom 2, nr 5, strony 402–408;
- Domitrz I.; Migrena przewlekła – opis przypadku; Migrena Vol. 3/Nr 3(6)/2019 (s. 81-85);
- Wachowska K. i in.; Wspólny patomechanizm migreny i depresji; Psychiatr. Pol. 2023; 57(2): 405–419.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Christina Applegate o koszmarnym bólu przy stwardnieniu rozsianym: „Leżałam w łóżku i krzyczałam”
„Przeszłam przez ból migrenowy, stygmatyzację i medyczny gaslighting, i mam już dość”. Gwiazda filmów Marvela wspiera osoby chorujące na migrenę
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
się ten artykuł?