Przejdź do treści

Jak objawia się migrena przewlekła? Leczenie i kryteria diagnostyczne

Na zdjęciu: Kobieta w żółtym swetrze trzyma się za głowę. Po jej minie widać, że cierpi. Być może dokucza jej migrena przewlekła.
Jak objawia się migrena przewlekła? Leczenie i kryteria diagnostyczne. Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Objawy przewlekłej migreny 

Przewlekłe migreny objawiają się – podobnie jak migreny epizodyczne – bólem głowy. Dolegliwości są jednak częstsze i trwają dłużej, choć mogą być słabiej odczuwalne. Z czasem zaczynają przypominać napięciowe bóle głowy i występują codziennie lub prawie codziennie. 

Pacjenci zwykle zgłaszają, że ból ma charakter rozpierający, rwący lub pulsujący. Pojawia się najczęściej po jednej stronie czaszki, występując za gałką oczną lub w okolicy czołowej. Niekiedy towarzyszą mu inne dolegliwości, jak nudności, wymioty czy światłowstręt. Często pomijanymi skutkami migreny jest regularna absencja w pracy i związane z nimi konsekwencje socjoekonomiczne. 

Jak wygląda leczenie migreny przewlekłej? 

Leczenie migreny przewlekłej zwykle zaczyna się od przyjmowania preparatów z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Kiedy okazują się one nieskuteczne, pacjentom przepisuje się tryptany, alkaloidy sporyszu lub inne leki specjalistyczne. Do takich związków zalicza się m.in. przeciwciała monoklonalne przeciwko szlakowi CGRP. Niestety nie w każdym przypadku okazują się one skuteczne. Innym sposobem na walkę z migreną przewlekłą jest toksyna botulinowa-A wstrzykiwana w określone miejsca głowy i szyi. 

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto stosować różnego rodzaju praktyki mające na celu złagodzenie objawów. Należy unikać takich sytuacji, jak nieregularny sen lub spożywanie posiłków o różnych porach, picie czerwonego wina, ale także jazda samochodem czy podróże samolotem (z uwagi na pobudzenie układu przedsionkowego). Bóle głowy mogą być prowokowane przez niektóre leki, takie jak nitrogliceryna, estrogeny czy histamina. 

 

Bibliografia: 

  1. Domitrz I., Migrena przewlekła – opis przypadku, Migrena 2019, vol. 3, nr 3(6), 81-85. 
  2. Różniecki J. J. i in., Leczenie migreny przewlekłej – zalecenia opracowane przez Grupę Ekspertów Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Sekcji Badania Bólu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego na podstawie międzynarodowych zaleceń i najnowszej literatury, Varia Medica 2018 tom 2, nr 5, 402-408. 
  3. Wachowska K. i in., Wspólny patomechanizm migreny i depresji, Psychiatria Polska 2023, 57(2): 405-419.
Przyczyny przewlekłej migreny 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?