Jak oczyścić jelita z toksyn? Domowe sposoby na oczyszczenie jelit
Niewłaściwa dieta oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczyniać się do problemów ze strony układu pokarmowego. Jeśli cierpisz na nawracające wzdęcia, zaparcia lub bóle brzucha, przyczyna wcale nie musi tkwić w chorobie. Jak oczyścić jelita? Kiedy warto to zrobić i dlaczego?
Dlaczego warto regularnie oczyszczać jelita?
W codziennym pośpiechu trudno zadbać o właściwie zbilansowaną dietę, nawodnienie oraz aktywność fizyczną. Często spożywamy potrawy ciężkostrawne. Na skład flory bakteryjnej występującej w przewodzie pokarmowym wpływa również stres oraz przyjmowanie używek. W efekcie, u coraz większej liczby osób pojawiają się objawy sugerujące problemy z jelitami, takie jak:
- zaparcia lub biegunki;
- wzdęcia;
- bóle brzucha;
- uczucie niepełnego wypróżnienia.
Często towarzyszy im też drażliwość, uczucie ogólnego zmęczenia oraz problemy ze snem. Utrzymujący się przez długi czas stan zapalny w obrębie układu pokarmowego sprzyja powstawaniu poważnych dolegliwości, takich jak choroba wrzodowa żołądka. Niekiedy może dojść nawet do wykształcenia się zespołu jelita drażliwego (IBS) lub zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO). Z takimi problemami zostajemy na całe życie, dlatego warto dbać o zdrowe jelita na co dzień.
Jak oczyścić jelita domowym sposobem?
Najprostszym sposobem na oczyszczanie jelit bez sięgania po farmaceutyki jest zmiana przyzwyczajeń żywieniowych. Przede wszystkim warto wyeliminować z jadłospisu potrawy tłuste i ciężkostrawne, np. smażone mięsa, fast foody. Należy też ograniczyć spożycie cukrów prostych oraz tłuszczów rafinowanych pochodzących ze słodyczy. Są one przyczyną wzmożonej fermentacji i mogą przyczyniać się do dysbiozy flory bakteryjnej.
Jeśli masz problemy z jelitami, sięgnij po kiszonki. Są naturalnym probiotykiem ze względu na wysoką zawartość kwasu mlekowego. Dobrze jest też zadbać o odpowiednio wysoką podaż błonnika. Organizacja WHO rekomenduje spożycie 25 g włókna pokarmowego dziennie. Z kolei Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne wskazuje na podaż między 19 a 38 g na dobę, w zależności od płci i wieku. Doskonałymi źródłami błonnika są:
- otręby;
- produkty pełnoziarniste (pieczywo, makaron razowy);
- owoce zawierające duże ilości pektyny (np. śliwki, gruszki).
Jak oczyścić jelita ze złogów kałowych?
Złogi kałowe to jedna z postaci zaparcia. Zbite masy kałowe gromadzą się w jelicie nawet przez kilkanaście dni, a problemy z wypróżnianiem się stopniowo narastają. W tym przypadku warto zadbać przede wszystkim o zwiększoną podaż błonnika. Na oczyszczanie jelit pozytywnie wpływa także nawodnienie organizmu. Staraj się wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie, a w upalne dni nawet więcej.
Jeśli masz z tym trudności, możesz dodać do wody cytrynę i miętę. Nie podniosą one gęstości energetycznej płynu, ale sprawią, że będzie smaczniejszy. Gdy problem z wypróżnieniem utrzymuje się przez dłuższy czas, rozważ stosowanie ziół o działaniu przeczyszczającym. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest senes, ale równie skutecznie sprawdzi się kora kruszyny czy sok z liści aloesu.
Jak oczyścić jelita z gazów?
Gromadzące się gazy w jelitach są przyczyną bolesnych wzdęć. Jeśli pojawiają się często, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na dietę. Być może znajduje się w niej zbyt dużo cukru lub produktów wzdymających, np. warzywa strączkowe, cebula. Ważne jest też, aby dokładnie przeżuwać każdy kęs pokarmu i unikać mówienia podczas jedzenia. W ten sposób do układu pokarmowego dostaje się powietrze, które może być przyczyną wzdęć.
Dietę warto uzupełnić o zioła mające właściwości wiatropędne, np. miętę lub kolendrę. W łagodzeniu bólów brzucha sprawdzi się anyż lub arcydzięgiel ze względu na działanie rozkurczowe. Procesy trawienia wspierają też takie przyprawy jak cynamon, kardamon oraz imbir. Możesz je dodawać do deserów czy herbat.
Jak szybko oczyścić jelita?
Warto zdawać sobie sprawę, że oczyszczanie jelit jest procesem, który wymaga zmiany przyzwyczajeń żywieniowych i rutyny. Wiele osób nie jest przyzwyczajonych do codziennej aktywności fizycznej czy spożywania dużych ilości płynów, ale warto nad takimi nawykami pracować. W internecie łatwo znaleźć propozycje kuracji gwarantujących szybkie oczyszczenie jelit, ale trzeba do nich podchodzić z dużą ostrożnością.
Czy oczyszczanie jelit jest bezpieczne?
Decydując się na detoks organizmu i oczyszczanie jelit, korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych sposobów, które mają uzasadnienie w medycynie lub dietetyce. W praktyce najlepiej sprawdza się zdrowa i zrównoważona dieta, ruch oraz dbanie o nawodnienie organizmu. W charakterze suplementów można sięgnąć po herbaty ziołowe o prostym składzie. Zdecydowanie należy unikać głodówek, diet eliminacyjnych czy stosowania środków farmaceutycznych niewiadomego pochodzenia. Wszelkie wątpliwości należy konsultować z lekarzem.
Bibliografia:
- Brzozowska A. i in; Stanowisko Zespołu Ekspertów: rola prawidłowego nawodnienia w zdrowym żywieniu oraz pożądane zmiany zwyczajów Polaków dotyczące spożycia płynów, Żywienie Człowieka i Metabolizm 2017, XLIV, nr 4.
- El-Salhy M., Ystad S. O., Mazzawi T., Gundersen D., Dietary fiber in irritable bowel syndrome (Review), International Journal of Molecular Medicine 2017, 40(3):607-613.
- Zaparcia. Zalecenia i jadłospis. Wytyczne opracowane przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Owszem, dziś długość życia człowieka wzrasta, ale czy o taką jakość życia nam chodziło?” – pyta prof. Grzegorz Dworacki
Czy regeneracja trzustki jest możliwa? Co wspomoże pracę tego organu?
Kiedy konieczna jest cholecystektomia? Jak przygotować się do zabiegu?
Somatostatyna – hormon układu pokarmowego. Dlaczego jest ważny?
się ten artykuł?