Przejdź do treści

Jak poradzić sobie z obrzękami podczas upałów? Flebolog wymienia trzy proste sposoby

Kobieta stoi w wodzie
Flebolog wymienia trzy domowe sposoby na poradzenie sobie z obrzękami podczas upałów/ fot. Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

W czasie upałów wiele osób zmaga się z obrzękami różnych części ciała. Jak pozbyć się opuchlizny? Flebolog Łukasz Paluch wymienia trzy domowe sposoby, które przyniosą ulgę.

3 domowe sposoby na obrzęki

W okresie wakacyjnym, kiedy upały dają się we znaki, wiele osób mierzy się z obrzękami. Dzieje się tak, ponieważ naczynia krwionośne rozszerzają się, by oddać nadmiar temperatury. Niestety w przypadku osób zmagających się z nieprawidłowościami żylnymi prowadzi to do ich zbyt dużego rozszerzenia. W konsekwencji dochodzi do obrzęków oraz uczucia ciężkich nóg. Problem ten poruszył na swoim profilu na Instagramie flebolog dr n. med. Łukasz Paluch. Ekspert w krótkim wideo wymienił trzy proste sposoby na to, jak można sobie ulżyć.

Trzy domowe sposoby na obrzęki:

  1. Jedzenie dużej ilości produktów zawierających diosminę i hesperydynę, w tym owoców i warzyw. Diosmina to organiczny związek chemiczny, który wytwarza się z hesperydyny pozyskiwanej z ekstraktu pomarańczy. Od kilkudziesięciu lat flawonoidy te wykorzystywane są bardzo powszechnie w leczeniu zaburzeń układu żylnego.
  2. Noszenie odpowiednio dobranych wyrobów uciskowych. Specjalista zaznaczył jednak, że należy dobrać je w momencie, kiedy noga nie jest obrzęknięta.
  3. Chłodne kąpiele w wannie, pod prysznicem lub w zbiornikach naturalnych. Najlepiej, by były połączone z automasażem.

Jak jeszcze można sobie pomóc, gdy cierpimy z powodu obrzęków?

  • spacery;
  • maści z dodatkiem kasztanowca wesprą krążenie żylne;
  • picie dużych ilości wody;
  • uzupełnienie elektrolitów;
  • zmiana diety na lekkostrawną, warto zminimalizować cukry, wyeliminować alkohol;
  • herbaty i suplementy moczopędne (np. pokrzywa);
  • maści chłodzące.
Zadbaj o żyły podczas trekkingu w górach. Na zdjęciu kobieta z plecakiem podziwia górski widok.

Obrzęki – diagnostyka

W okresie letnim większa skłonność do obrzęków różnych części ciała jest dość powszechna. Warto jednak wykluczyć wszelkie potencjalnie przyczyny, zanim opuchliznę uzna się za wynik rozszerzenia naczyń krwionośnych, który pojawia się pod wpływem wysokich temperatur.

Jeśli obrzęk i zaczerwienienie dotyczy tylko jednej kończyny, istnieją podstawy, by podejrzewać zakrzep. W tej sytuacji nieodzowny jest szybki kontakt z lekarzem, gdyż może to być stan zagrażający życiu. W celu weryfikacji wykonuje się badanie krwi, tj. morfologię z oznaczeniem D-dimerów. To specyficzne białka, które pojawiają się, jeśli w organizmie doszło do zakrzepu.

W przypadku podejrzeń problemów z układem krążenia mogą zostać zlecone takie badania, jak echo, EKG, Doppler. W badaniach warto oznaczyć również poziom elektrolitów (sód, wapń, potas) oraz poziom cukru we krwi. Można zweryfikować także poziom witaminy B12, kwasu foliowego i homocysteiny, której wynik może świadczyć o ryzyku chorób miażdżycowych i zakrzepowych.

Ponadto warto wykonać badania moczu, z oznaczeniem poziomu kreatyniny. Pomocne w diagnostyce może być sprawdzenie poziomu hormonów (progesteron, estrogeny) oraz poziomu hormonów tarczycy. Pamiętaj też, że u kobiet może zdarzać się zatrzymanie wody w niektórych dniach cyklu, szczególnie przed miesiączką.

Latem, podczas upałów, problem zatrzymania wody w organizmie może się nasilać. Utrzymujące się obrzęki to też dość częsty problem kobiet w ciąży.

Dr Paluch – kim jest?

Dr n. med. Łukasz Paluch jest flebologiem, który w swoich postach na Instagramie stara się przybliżać temat żylaków, tętnic, limfologii. Profil specjalisty obserwuje już 115 tys. osób.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?