Przejdź do treści

Jak prawidłowo wyglądają piersi? Świetna ściągawka od #SEXEDpl

zdrowe piersi
Jak prawidłowo wyglądają piersi? Świetna ściągawka od #SEXEDpl
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak powinny wyglądać zdrowe piersi? Co powinno wzmóc naszą czujność, a co wymaga wizyty u lekarza? Wątpliwości rozwiewa dr Przemysław Jasnowski, który na profilu instagramowym fundacji SEXEDpl odpowiada na te pytania.

Jak wyglądają zdrowe piersi

Występują w wielu rozmiarach i kształtach, jednak łączy je jedno – wszystkie chcemy, aby były zdrowe. Sporo mówi się o potrzebie odpowiedniej pielęgnacji oraz konieczności samobadania piersi (statystyki prowadzone przez amerykańskie Centrum Medyczne im. Johna Hopkinsa pokazują, że aż 40 proc. przypadków raka piersi zostaje wykrytych przez kobiety, które same wyczuły zmiany). Zadziwiająco mało uwagi poświęcamy jednak podstawom, czyli temu, jak tak naprawdę powinny wyglądać zdrowe piersi.

Tę kwestię na warsztat wziął dr n. med. Przemysław Jasnowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, który dla fundacji #SEXEDpl przygotował pożyteczną ściągawkę. Co możemy w niej przeczytać?

Otóż przede wszystkim u osoby każdej płci piersi wyglądają prawidłowo, gdy „są w liczbie dokładnie dwóch”. Chirurg zauważa, że kiedy występują tzw. dodatkowe piersi, jest to stan wymagający konsultacji u lekarza i operacji.

Zdrowe piersi – zwraca uwagę ekspert – to takie, które posiadają „wszystkie elementy piersi. Zanik lub niedorozwój mięśnia piersiowego większego po jednej stronie ciała (częściej prawej niż lewej) może być objawem schodzenia zwanego zespołem (lub anomalią) Polanda. Jest to rzadki zespół wad wrodzonych, których leczenie jest uzależnione od stopnia nasilenia problemu. Nieprawidłowo wykształcone otoczki, brak dolnego pola piersi (czyli piersi bulwiaste/tubularne) – to również sygnały, które powinny nas skłonić do konsultacji u specjalisty.

Ponadto, zauważa, chirurg, zdrowe piersi, to takie, których:

„Skóra nie ma zmian, wyprysków, przebarwień, owrzodzeń, nie wyczuwa się twardych zgrubień ani w piersi, ani w dołach pachowych”.

Przydatne?

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń
Wizyta u seksuologa / istock

Fundacja #SEXEDpl

Fundacja #SEXEDpl jest platformą, która edukuje społeczeństwo, przełamuje tabu i obala mity. Specjaliści przekazują wiedzę merytoryczną i praktyczną o różnych aspektach edukacji seksualnej – od samoakceptacji, budowy genitaliów, po antykoncepcję, STI, świadomą zgodę i bezpieczeństwo w sieci.

Angażując się w działania edukacyjne, specjaliści wraz z wolontariuszami promują ideę tolerancji, swobodnego poznawania własnej tożsamości, rozwijania osobowości i otwartej rozmowy na temat seksu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?