Jak przebiega rekonwalescencja po operacji przegrody nosowej?
Operacja krzywej przegrody nosowej, czyli septoplastyka, to zabieg laryngologiczny, który poprzez przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych sprawa, że pacjent może swobodnie oddychać.
- Ile trwa operacja przegrody nosowej?
- Jak wygląda operacja przegrody nosowej?
- Operacja krzywej przegrody nosowej – czy boli?
- Czynności wykonywane po operacji przegrody nosowej
- Operacja przegrody nosowej: powikłania i ewentualne efekty uboczne
- Rekonwalescencja po operacji przegrody nosowej – powrót do domu po zabiegu
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Rekonwalescencja po operacji przegrody nosowej zniechęca do niego wiele osób. Warto wiedzieć, że sam zabieg trwa jednak stosunkowo krótko, a pacjent szybko może wrócić do normalnego funkcjonowania. Jakie są zalecenia i zakazy po operacji przegrody nosowej, które w krótkim czasie pomogą wrócić do codziennych obowiązków?
Ile trwa operacja przegrody nosowej?
Operację prostowania przegrody nosowej przeprowadza się w trybie chirurgicznym. W zależności od stopnia skrzywienia przegrody oraz jej specyfiki czas trwania samego zabiegu waha się od 30 do 90 minut. Pacjent jest więc z reguły zapisywany i wypisywany ze szpitala tego samego dnia.
Jak wygląda operacja przegrody nosowej?
Korekcja przegrody polega na nacięciu przedsionka nosa, a następnie odwarstwieniu błony śluzowej od części chrzęstnej. Istnieją dwa sposoby przebiegu operacji. Jeśli jest taka możliwość, a skrzywienie jest stosunkowo niewielkie, wykonuje się wewnątrznosową korekcję chrząstki. Nie ma wtedy konieczności jej usuwania.
Kolejna metoda, stosowana przy bardziej skomplikowanych przypadkach, polega na usunięciu zdeformowanej chrząstki nosa pacjenta, odpowiednim przygotowaniu jej i ponownym umieszczeniu w należnym miejscu. Poza tym, u niektórych pacjentów konieczne jest poprawienie plastyki zbyt dużych małżowin nosowych lub też usunięcie skrzywionych części kostnych.
Operacja krzywej przegrody nosowej – czy boli?
Septoplastyka przeprowadzana jest przez jamę nosa. Zabieg zazwyczaj wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.
Dobrą wiadomością dla wszystkich tych, którzy zamierzają zdecydować się na prostowanie przegrody nosowej, jest fakt, że z reguły pacjenci po operacji nie skarżą się na silny ból. Najczęściej nie czują go wcale bądź jest on na tyle delikatny, że można zwalczyć go przy pomocy środków przeciwbólowych dostępnych w aptece.
Zobacz także
Czynności wykonywane po operacji przegrody nosowej
- Zaraz po wykonaniu operacji krzywej przegrody nosowej zakładane są szwy, które stabilizują przegrodę we właściwej pozycji.
- Do obu przewodów nosowych wkładana jest tzw. tamponada, czyli specjalistyczny opatrunek uciskowy, który ma zapobiegać krwawieniu. Jest on zakładany na 24 do 48 godzin – w tym czasie pacjent musi oddychać przez usta.
- W przypadku podśluzówkowej korekty przegrody nosowej zamiast klasycznych opatrunków do nosa aplikowany jest specjalistyczna gąbeczka z żelem o nazwie „Spongostan” przeznaczona do tamowania niewielkich krwawień.
- Po zabiegu lekarz może zalecić podawanie leków przeciwbólowych.
Operacja przegrody nosowej: powikłania i ewentualne efekty uboczne
Po operacji przegrody nosowej możliwe są liczne powikłania. Występują one stosunkowo rzadko, jednak warto poznać je przed przystąpieniem do zabiegu. Po zabiegu pojawić się mogą:
- przejściowy obrzęk nosa,
- krwawienia z nosa,
- krwiaki pooperacyjne,
- ropień,
- infekcje,
- perforacja przegrody nosowej,
- tymczasowa lub trwała utrata węchu.
Rekonwalescencja po operacji przegrody nosowej – powrót do domu po zabiegu
Pomimo iż najczęściej nie ma potrzeby, by pacjent pozostał na oddziale dłużej niż jedną dobę, to konieczne jest, aby postępował zgodnie ze wskazówkami lekarza:
- po operacji przegrody nosowej istotne jest ograniczenie aktywności fizycznej przez około 7 dni. W tym czasie nie powinno się również schylać, dźwigać;
- zalecana jest spora dawka odpoczynku, najlepiej w pozycji na plecach z uniesioną głową;
- warto na pewien czas ograniczyć do minimum uprawianie sportów, które mogą przyczynić się do urazów nosa (koszykówka, tenis, piłka nożna);
- zalecane są zimne okłady, które pomogą zmniejszyć ewentualną opuchliznę.
Warto pamiętać, że powrocie do domu należy uważać na wszelkie niepokojące symptomy. W razie krwawienia z nosa i jamy ustnej, podwyższonej temperatury ciała należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.
Szwy po operacji zazwyczaj ulegają rozpuszczaniu i nie wymagają zdejmowania. Pacjent po upływie tygodnia właściwie nie odczuwa już żadnych dolegliwości czy dyskomfortu związanego z przebytą operacją. Z reguły lekarze zalecają około 14 dni urlopu i odpoczynku od pracy.
Efekty zabiegu odczuwalne po upływie około miesiąca od przebytej operacji. Co ważne są one trwałe, a zabieg nie wymaga powtórzeń. Jakość życia po operacji przegrody nosowej może pozytywnie zaskoczyć – znikają nawracające wcześniej infekcje, niekończący się katar i bóle głowy czy zatok.
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Tragiczna śmierć wybitnej sportowczyni. W jej tchawicy odnaleziono kawałki pokarmu
Koniec z implantami! Lek na… porost zębów ma szanse trafić do sprzedaży już całkiem niedługo
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
się ten artykuł?