Jak przygotować się do badania w łazience u ginekologa? Wyjaśnia lek. Agnieszka Nalewczyńska
Na wizycie u ginekologa pacjentka proszona jest o przygotowanie się do badania w łazience. Wiele kobiet jednak zastanawia się, jakie czynności powinny wykonać. Korzystać z toalety? Rozebrać się teraz czy później? Wątpliwości wyjaśnia lek. Agnieszka Nalewczyńska, która przygotowała krótki instruktaż.
Jak przygotować się w łazience u ginekologa?
Wizyta u ginekologa dla wielu kobiet bywa stresująca. W szczególności może być to trudne zadanie dla tych, które idą na badanie ginekologiczne pierwszy raz. Jak się zachować? Rozebrać się od pasa w dół czy nie? Czy można skorzystać z toalety? Niewiadomych jest wiele. Problem ten na tapet wzięła ginekolożka Agnieszka Nalewczyńska. Na swoim profilu na Instagramie opublikowała krótki instruktaż odnośnie tego, co robić w łazience u ginekologa. Ekspertka wymienia:
- Rozbieramy się od pasa w dół i zakładamy spódniczkę (medyczną);
- Zakładamy ochraniacze na stopy lub buty,
- W każdej łazience powinny być materiały higieniczne, których można użyć;
- Możesz skorzystać z bidetu, ale nie musisz;
- Możesz skorzystać z toalety i opróżnić pęcherz. Wtedy badanie jest bardziej komfortowe.
„Po komfortowym przygotowaniu zapraszamy na badanie” – podsumowuje lekarka.
Koniecznie zobacz cały instruktaż, jak dobrze się przygotować.
RozwińPrzygotowanie do wizyty
Warto pamiętać, że na wizytę do ginekologa dobrze jest wybrać odpowiedni termin względem cyklu menstruacyjnego. Najlepsza pora na badanie to mniej więcej pierwsze dziesięć dni od dnia zakończenia miesiączki. Jeśli jednak coś ci dolega, nie należy czekać z wizytą.
Przed badaniem nie należy używać dezodorantów czy pudrów do miejsc intymnych. Powinno się także na 2-3 dni przed zrezygnować ze stosowania leków w globulkach, które mogłyby wpłynąć na wydzielinę śluzową i zaburzyć wynik badania. Wiele kobiet zastanawia się również nad koniecznością depilacji. Tutaj wybór należy do pacjentki i zależy od jej komfortu – dla lekarza nie ma to znaczenia. Owłosienie łonowe jest naturalne i w żaden sposób nie wpływa na przeprowadzenie badania.
Ważną kwestią jest także odpowiedni ubiór. W komentarzach pod opublikowanym wideo Nalewczyńskiej kobiety zaczęły wymieniać się własnymi doświadczeniami z wizyt u ginekologów. Jak czytamy, wiele z nich nie spotkało się z wymienionymi w filmie medycznymi spódniczkami. Dodają jednak, że same najczęściej na wizytę przychodzą w sukienkach lub spódnicach, by w czasie przejścia z łazienki na fotel ginekologiczny czuć się komfortowo. W takim stroju łatwiej zakryć miejsca intymne po ściągnięciu bielizny. Dla lekarza oczywiście nie ma to znaczenia, chodzi wyłącznie o samopoczucie pacjentki.
Agnieszka Nalewczyńska
Dr Agnieszka Nalewczyńska to ginekolożka i lekarka medycyny estetycznej. Jest założycielką fundacji Jeszcze, która zajmuje się między innymi edukacją seksualną, oraz właścicielką kliniki Estebelle Wilanów. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie.
Ekspertka jest aktywna w mediach społecznościowych, gdzie zamieszcza różne posty dotyczące m.in. higieny intymnej, depilacji czy ginekologii estetycznej. Jej profil na Instagramie obserwuje 123 tys. osób.
Zobacz także
Higiena intymna – jak absolutnie nie należy tego robić? Podpowiadają edukatorki i edukatorzy seksualni z grupy Ponton
Wokół pielęgnacji intymnej narosło wiele mitów. Poznaj przykazania szczęśliwych waginy i wulwy
„Błona dziewicza to przestarzała i wprowadzająca w błąd nazwa” – podkreśla ginekolożka Marta Wójcik
Polecamy
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
Lekarze wycięli nastolatce 3,5-kilogramowego guza. Zaczęło się od bólów brzucha
„Gdzie pan był, jak rodziłam?”. Popularny ginekolog opowiedział o swoim dyżurze, internautki zachwycone
Bada się u swojego taty-ginekologa. „Dziewczyno to, co robisz, nie jest w porządku” – grzmią internauci
się ten artykuł?