Jak przyspieszyć lub opóźnić okres? Jest kilka sprawdzonych sposobów
Każda kobieta zna ten moment, gdy okazuje się, że na czas planowanego od dawna wyjazdu wakacyjnego przypada jej okres… To problematyczne, ponieważ nie pozwala nam czuć się w 100 proc. komfortowo, gdy planujemy np. całe dnie spędzać na plaży czy na basenie. Zniechęca również myśl o dolegliwościach bólowych i ogólnym poczuciu osłabienia czy opuchnięcia w te dni. Dlatego wiele kobiet szuka sposobów, aby opóźnić lub przyspieszyć okres. Czy to możliwe?
Tabletki antykoncepcyjne
To zdecydowanie najbardziej popularna metoda opóźniania okresu i najbardziej skuteczna. Stosowana najczęściej przez kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne. Efekt opóźnienia terminu okresu można osiągnąć nie przerywając przyjmowania leków po zażyciu ostatniej – 28. Normą zaś jest, że po przyjęciu ostatniej tabletki stosuje się 7-dniową przerwę, podczas której pojawia się miesiączka. Tabletki powinny opóźniać pojawienie się okresu tak długo, jak długo będą przyjmowane. Po wydarzeniu, w czasie którego kobieta chce uniknąć okresu, należy jednak zastosować standardową przerwę w przyjmowaniu leku. W efekcie okres powróci.
Aby uniknąć miesiączki w ważnym dniu można również udać się do ginekologa, w celu przepisania leków antykoncepcyjnych jednoskładnikowych. W ich składzie znajduje się tylko jeden hormon – progestagen. Ich stosowanie minimalizuje krwawienie lub całkowicie je eliminuje na czas stosowania. Tabletki te hamują owulację. Ich stosowanie różni się od przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. Między przyjmowaniem poszczególnych opakowań z wyliczonymi na każdy dzień tabletkami nie robi się 7-dniowej przerwy. Normalnie ten rodzaj antykoncepcji zaleca się szczególnie młodym kobietom lub kobietom po 35. roku życia. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest inwazyjne dla organizmu i gospodarki hormonalnej. Może być skuteczne i bezpieczne pod warunkiem, że jest konsultowane z ginekologiem. Ginekolog pomoże dobrać odpowiednie leki hormonalne i wyznaczy ich dawkę.
Domowe sposoby
Lekarze raczej nie potwierdzają skuteczności tych metod. W ich kontekście mówią bardziej o zmianie obfitości krwawienia podczas miesiączki, niż o zmianie jej terminu. Metody te wydają się jednak być bezpieczne, jeśli stosowane są z umiarem i rozsądkiem. Ich skuteczność może też być kwestią indywidualną, zależną od kobiety. Dlatego jeśli nie chcemy ingerować w cykl tabletkami hormonalnymi, czasem warto je wypróbować.
Wysiłek fizyczny
Bardzo intensywna aktywność fizyczna pojawia się wśród najczęstszych przyczyn nieregularności lub braku okresu. Takich zaburzeń doświadczają często kobiety, które uprawiają sport zawodowo. Dlatego zmęczenie fizyczne na kilka dni przed spodziewanym okresem może wpłynąć na przyspieszenie jego terminu. W przypadku kobiet, które na co dzień są aktywne fizycznie efekt mogą przynieść kilkudniowe, bardziej intensywne ćwiczenia. U kobiet, które mało się ruszają efektu można się spodziewać koncentrując ćwiczenia na mięśniach brzucha. Sposób ten, jeśli zostanie przetestowany z umiarem, bez wycieńczenia organizmu, może przynieść dobre efekty (poprawa samopoczucia, lepsza kondycja), nawet jeśli nie przyniesie tych oczekiwanych, związanych z okresem.
Napary ziołowe
Wśród domowych sposobów na zmianę terminu miesiączki pojawiają się również różnego rodzaju napary i herbatki ziołowe. Kobiety stosujące te metody mówią o efekcie opóźnienia okresu. Najpopularniejsze są napary z kasztanowca oraz z liści pietruszki. Kasztanowiec wpływa na przepływ krwi, usprawniając go. Wzmacnia również naczynia krwionośne. Liście pietruszki są z kolei bogate w kwas foliowy, który ma działanie krwiotwórcze. Kobiety stosują napary ziołowe także w celu przyspieszenia okresu, nie tyko opóźnienia. Tu najczęściej mówią o naparach z dziurawca, krwawnika, malwy lub imbiru. Ich właściwości działają rozkurczowo na macicę i naczynia krwionośne.
Ciepła kąpiel
Kąpiel w gorącej wodzie to zdecydowanie najprzyjemniejsza domowa metoda na przyspieszenie okresu. Nawet jeśli nie okaże się skuteczna w kontekście zmiany terminu miesiączki, zdecydowanie pomoże nam się zrelaksować i poczuć lepiej. Przebywanie w gorącej wodzie rozluźnia nasze mięśnie i zwiększa ciśnienie. To właśnie w tym działaniu kobiety upatrują możliwy wpływ na przyspieszenie okresu. Jak ze wszystkim również z tym nie należy przesadzać. Zbyt długie przebywanie w zbyt gorącej wodzie może spowodować omdlenie.
Witamina C i wapno
Przyjmowanie dużych ilości witaminy C (syntetycznej lub naturalnej, np. w postaci wody z cytryną) oraz wapna to bardzo popularny, domowy sposób na opóźnianie okresu. Choć niektóre kobiety uważają tą metodę za skuteczną, to jednak lekarze są wobec niej bardzo sceptyczni. Uważają, że zarówno witamina C, jak i wapno nie mają wpływu na termin miesiączki. Jedyny efekt, jaki mogą przynieść to zmiana obfitości krwawienia podczas okresu. Według lekarzy to również dość kontrowersyjny sposób, ponieważ spożywanie witaminy C i wapna w zbyt dużych ilościach może mieć wręcz negatywny wpływ na organizm.
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
się ten artykuł?