Plamy wątrobowe – dowiedz się, jak je rozpoznać i jak skutecznie się ich pozbyć
Plamy wątrobowe, wbrew pozorom, nie mają nic wspólnego z wątrobą. Poza dyskomfortem estetycznym nie niosą za sobą innych objawów i nie stanowią zagrożenia dla osoby, u której wystąpiły. Dlatego warto wiedzieć, jakie są przyczyny ich występowania i jakie są sposoby na to, żeby zniknęły.
Czym są plamy wątrobowe?
Plamy wątrobowe to przebarwienia skórne , zazwyczaj związane z nadmiernym gromadzeniem się pigmentu skórnego, czyli melaniny. Nazywane bywają również plamami pigmentacyjnymi albo starczymi. Mimo swojej mylącej nazwy, nie mają nic wspólnego z chorobami, a przede wszystkim niewydolnością wątroby. Zwykle nie kojarzy się ich z żadną poważną choroba, niemniej jednak nie warto ich lekceważyć, jeśli pojawią się jakieś niepokojące objawy.
Ich występowanie stanowi jedynie defekt kosmetyczny i bywa krępujące (zwłaszcza gdy dotyczy osób młodszych), jednakże nie niosą ze sobą innych dolegliwości i nie stanowią wyrazu toczącej się poważnej choroby. Plamy wątrobowe mogą pojawić się w zasadzie w każdej lokalizacji ciała, najczęściej jednak spotykamy plamy wątrobowe na twarzy, plamy wątrobowe na rękach i plamy wątrobowe na plecach. Zwykle plamy wątrobowe występują dopiero po 40 roku życia, ale mogą pojawić się także u młodych ludzi.
Jak wyglądają plamy wątrobowe?
Plamy wątrobowe na skórze to płaskie, zwykle kilkucentymetrowe zmiany o nieregularnej powierzchni wystające ponad poziom skóry. Ich barwa związana jest z nadmiernym nagromadzeniem pigmentu skórnego – melatoniny.
Plamy mogą być pojedyncze, często jednak jest ich wiele i mogą obejmować kilka okolic ciała, choć zdarza się, że kilka do kilkunastu zmian zlokalizowanych jest tylko w jednym miejscu, np. plamy wątrobowe na nogach czy plamy wątrobowe na dłoniach. Nie dają one żadnych dolegliwości, nie bolą i nie swędzą. Z reguły ich liczba ma tendencję do zwiększania się wraz z wiekiem.
Przyczyny plam wątrobowych
Plamy wątrobowe są oznaką starzenia się skóry. W trakcie tego procesu skóra staje się cieńsza, bardziej wrażliwa, charakteryzuje się niepełnym składem, a te czynniki zwiększają jej podatność na wszelkie przebarwienia. Do ich powstawania przyczyniają się:
- zbyt długa i intensywna ekspozycja na słońce, zwłaszcza przy niezastosowaniu prawidłowej dbałości o skórę, czyli w przypadku niestosowania kremów z filtrem UV lub ze zbyt niskim filtrem UV;
- jasna karnacja;
- uwarunkowania genetyczne;
- zaburzenia hormonalne, z tymi czynnikami wiąże się obecność plam wątrobowych w ciąży;
- przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza na nadciśnienie (moczopędne) i na cukrzycę;
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej – im dłuższy czas przyjmowania leków, tym prawdopodobieństwo ich pojawienia się jest większe.
Jak zapobiegać powstawaniu plam wątrobowych?
Najważniejszym czynnikiem chroniącym przed plamami wątrobowymi jest dbałość o skórę i zachowanie umiaru ekspozycji słonecznej. W związku z tym powinno się unikać słońca w okresie wiosenno-letnim w godzinach 10–16. Wskazane jest stosowanie kremów z filtrem UV na dzień, których warstwę należy kilkakrotnie nakładać w czasie ekspozycji słonecznej.
Osoby, których praca zawodowa związana jest z ekspozycją na światło jarzeniowe, powinny stosować preparaty z zawartością filtra o każdej porze roku. Jeżeli mamy skłonność do przebarwień i innych wykwitów skórnych, należy ostrożnie stosować miejscowe preparaty z antybiotykiem czy sterydem, gdyż powodują one nadmierne uwrażliwienie tych miejsc na promieniowanie.
Ostrożność powinny również zachować panie po różnych zabiegach kosmetycznych (peelingi, kwasy nakładane na twarz), gdyż po nich skóra staje się wyjątkowo wrażliwa na promieniowanie.
Plamy wątrobowe – jak leczyć?
Całkowite wyleczenie plam wątrobowych jest możliwe jedynie w trakcie zabiegu ich usunięcia, jednakże istnieją sposoby rozjaśnienia plam, przez co zmniejsza się dyskomfort estetyczny. Znamiona można usunąć u dermatologa, np. w trakcie kuracji nawracających zabiegów złuszczania naskórka kwasami owocowymi w odstępach kilkutygodniowych.
Trwałe plamy można usunąć dzięki zastosowaniu mikrodermabrazji lub lasera, ponadto czasami mogą być do tego wykorzystane techniki kriochirurgii. W aptekach można także zakupić kremy rozjaśniające.
Jak rozjaśnić plamy wątrobowe? Domowe metody
Z domowych sposobów polecane jest stosowanie soku z cytryny i aloesu. Składniki te wykazują działanie rozjaśniające, aloes ponadto złuszcza naskórek i przyspiesza jego regenerację. Można też zmiksować miód z jogurtem. W ten sposób otrzymasz domowy rozjaśniacz – wystarczy łyżeczka naturalnego jogurtu i łyżeczka miodu. Raz dziennie nałóż papkę na plamy, pozostaw wyschniętą przez 30 minut, potem spłucz
Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem leczenia na własną rękę musi odbyć się konsultacja dermatologa, który zbada przebarwienia skórne i wskaże najlepszą terapię.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Zuzanna Pujanek”
Zobacz także
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Objawy skórne insulinooporności zwiastującej cukrzycę typu 2.
Nie warto się chować! Kampania „Daj Się Odkryć” wspiera osoby chore na łuszczycę
się ten artykuł?