Jak rozpoznać stan przedzawałowy i zapobiec ryzyku zawału mięśnia sercowego?
W nazewnictwie medycznym nie istnieje jednostka chorobowa o nazwie „stan przedzawałowy”, tego określenia używa się jednak dość często nawet w szpitalach. Stan przedzawałowy to zespół objawów klinicznych świadczących o niestabilnej chorobie wieńcowej i możliwości dokonania się zawału mięśnia sercowego.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Ewelina Stefanowicz”
W przypadku stwierdzenia objawów stanu przedzawałowego – gniotącego bólu w klatce piersiowej nieustępującego po odpoczynku, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Prawidłowe postępowanie w przypadku stanu przedzawałowego może zapobiec tragicznym w skutkach powikłaniom.
Stan przedzawałowy – co to jest?
Stan przedzawałowy serca to potocznie używane, choć nieprawidłowe, określenie dotyczące niestabilnej choroby wieńcowej. Mówi się o nim, kiedy dochodzi do niedokrwienia serca, które może doprowadzić do dokonanego zawału serca, jeśli nie podejmie się odpowiednich działań ratunkowych.
Szczególnie narażone na wystąpienie stanu zawałowego są osoby z miażdżycą i zwężeniem naczyń w jej wyniku – w tym procesie chorobowym dochodzi do odkładania się cholesterolu w ścianach tętnic i żył. Tworzą się wówczas blaszki miażdżycowe, które mogą istotnie zwężać naczynie lub być przyczyną powstawania zakrzepów w miejscu zwężeń, a to z kolei prowadzi nieuchronnie do niedokrwienia narządów i między innymi zawału mięśnia sercowego. Zwiększone ryzyko zawału mają osoby cierpiące na nadciśnienie, otyłe, z cukrzycą oraz osoby z rozpoznaną chorobą wieńcową serca, a zwłaszcza te, które nie stosują regularnego leczenia zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
Stan przedzawałowy – objawy. Jak wygląda stan przedzawałowy?
Objawy stanu przedzawałowego serca wiążą się z niedostatecznym dostarczaniem tlenu do komórek mięśniówki serca. Do objawów tych należą:
- ból w klatce piersiowej nie ustępujący po przyjęciu nitrogliceryny pod język i po ustaniu przyczyn go wywołujących (odpoczynku), może pojawić się w spoczynku. Ból ten jest gniotący, piekący, pojawia się za mostkiem, może promieniować do żuchwy, lewego ramienia, szyi;
- uczucie duszności.
Objawy stanu przedzawałowego u mężczyzn zwykle są typowe, natomiast objawy stanu przedzawałowego u kobiet, osób z cukrzycą, niewydolnością serca oraz w podeszłym wieku mogą być niecharakterystyczne lub słabiej wyrażone, może wystąpić jedynie osłabienie, uczucie lęku. W przypadku stanu przedzawałowego ciśnienie może być prawidłowe, niskie lub wysokie.
Stan przedzawałowy należy różnicować z innymi przyczynami bólu w klatce piersiowej, które zazwyczaj mają inny charakter.
Co zrobić przy podejrzeniu stanu przedzawałowego?
W przypadku zaobserwowania niepokojących oznak stanu przedzawałowego należy niezwłocznie zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego lub zadzwonić na pogotowie, nie czekając na ustąpienie objawów, w szczególności gdy nie mijają one po przyjęciu tabletki podjęzykowej (nitrogliceryny) oraz zaprzestaniu wysiłku. Specjalista przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne, które umożliwią rozpoznanie – zbada pacjenta, wykona EKG, zleci badania laboratoryjne oraz rozpocznie leczenie.
Zobacz także
Stan przedzawałowy – badanie EKG i leczenie
Stan przedzawałowy w EKG spoczynkowym widoczny jest pod postacią obniżenia odcinka ST w różnych odprowadzeniach w zależności od ściany serca, której dotyczy niedokrwienie. Pojawiają się również ujemne załamki T. Należy pamiętać, że nawet u 30–50% pacjentów zapis EKG jest prawidłowy, badanie to może więc potwierdzać, a nie wykluczać stan przedzawałowy.
W leczeniu stanu przedzawałowego wyróżnia się kilka ważnych celów. Oto one:
- przeciwdziałanie niedokrwieniu mięśnia sercowego za pomocą leków rozszerzających naczynia krwionośne,
- działanie przeciwzakrzepowe za pomocą leków przeciwkrzepliwych,
- stabilizacja blaszki miażdżycowej,
- zapobieganie kolejnym incydentom polegające na leczeniu przewlekłym.
Osoby ze stanem przedzawałowym są leczone w warunkach szpitalnych, a dokładniej na oddziale intensywnej terapii kardiologicznej pod ciągłym monitoringiem ciśnienia, EKG oraz innych parametrów życiowych. Konieczne może być wykonanie kardiografii oraz inwazyjnych zabiegów rewaskularyzacyjnych, które pokażą istotne zwężenia w tętnicach wieńcowych i pozwolą na ich udrożnienie, szczególnie gdy istnieje duże ryzyko zgonu.
Leczenie zachowawcze stanu przedzawałowego polega na odroczeniu zabiegu rewaskularyzacyjnego, jeśli pacjent powraca do stanu stabilnego i zastosowaniu jedynie leczenia farmakologicznego. Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia stanu przedzawałowego po wypisie ze szpitala konieczne jest przyjmowanie leków zalecanych przez lekarza na stałe, co zapobiegnie powstaniu kolejnych incydentów w przyszłości.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Dziennikarz zignorował dwa sygnały alarmowe zawału, trzeciego już nie było. „Nie róbcie tak, jak ja! Od razu dzwońcie po karetkę” – apeluje Przemysław Jedlecki
Picie 3 kaw dziennie może wspierać zdrowie serca. Tak mówią wyniki dużego badania
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?