Jak się przygotować do rozmowy z ginekologiem?
Żeby wizyta w gabinecie ginekologicznym przebiegła zgodnie z przyjętymi standardami i w przyjemnej atmosferze, do rozmowy z lekarzem warto się dobrze przygotować. Jakie pytania może zadać ginekolog i co zabrać ze sobą do gabinetu?
Zbliżająca się wizyta u ginekologa nie powinna być powodem do stresu. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do rozmowy z lekarzem, nic w gabinecie cię nie zaskoczy, a specjalista będzie mógł jak najlepiej zadbać o twoje zdrowie.
Pytania, które usłyszysz w gabinecie ginekologicznym
- Kiedy miałaś ostatnią miesiączkę?
To kluczowe pytanie, które pozwala lekarzowi zorientować się, w jakim momencie cyklu jesteś. Warto przed wizytą zajrzeć do kalendarza i zapamiętać dokładną datę (a nie orientacyjną). Ginekolog zapyta cię też, ile trwają twoje cykle miesięczne i sama menstruacja, czy miesiączkujesz regularnie, czy miesiączki są bolesne, czy są skąpe/obfite itp. W tym ostatnim przypadku, jeśli nie będziesz umiała odpowiedzieć na to pytanie, lekarz zapyta cię, ile podpasek/tamponów zużywasz dziennie podczas okresu. Z dużym prawdopodobieństwem specjalista zada ponadto pytanie, kiedy dostałaś pierwszą miesiączkę, a także czy cierpisz na syndrom napięcia przedmiesiączkowego.
- Jak się czujesz?
Kompetentny lekarz zawsze zapyta pacjentkę o jej samopoczucie, nastrój, a także o to, jak ocenia ona swój stan zdrowia. Czasem z pozoru błahy objaw (taki jak np. wypadanie włosów) może być zwiastunem choroby, dlatego przed wizytą przemyśl, o czym chciałabyś powiedzieć lekarzowi. Może czujesz się ostatnio przewlekle zmęczona? Nie możesz spać w nocy? Boli cię brzuch, podbrzusze? Masz kiepskie samopoczucie, coś cię niepokoi? O wszystkim powiedz lekarzowi, nawet jeśli wydaje ci się, że wykracza to poza jego specjalizację.
- Na jakie choroby przewlekłe chorujesz?
Ginekolog powinien wiedzieć, że np. leczysz się na niedoczynność tarczycy. Utrzymanie odpowiednio niskiego poziomu TSH to warunek konieczny, by zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko, dlatego nie pomijaj żadnych informacji (nawet jeśli tobie wydają się bez znaczenia). Powiedz lekarzowi, na co się leczysz, jakie leki przyjmujesz i w jakich dawkach. Ginekolog z pewnością odnotuje to w twojej karcie. Nazwy preparatów i sposób dawkowania możesz spisać na kartce przed wizytą, żeby niczego nie pomylić.
- Czy współżyjesz regularnie i stosujesz środki antykoncepcyjne?
Nie należy obrażać się na lekarza za dociekliwość. Ginekolog chce zadbać o twoje zdrowie intymne. Dlatego może zapytać cię, od jak dawna współżyjesz i czy robisz to regularnie, a także czy zabezpieczasz się przed ciążą, a jeśli tak, to w jaki sposób. Lekarz może również zapytać o to, czy zbliżenia intymne wiążą się u ciebie z dyskomfortem.
- Czy któraś z kobiet w twojej rodzinie chorowała na raka piersi lub raka jajnika?
To bardzo ważne, ponieważ rak piersi jest dziedziczny (można odziedziczyć gen BRCA1 lub BRCA2). Podobnie jest w przypadku raka jajnika. Nie oznacza to bynajmniej, że jeśli chorowała twoja mama czy babcia, ty na pewno zachorujesz. Ale na podstawie szczegółowego wywiadu lekarz może oszacować ryzyko i skierować cię na ewentualne badania. Przed wizytą warto dowiedzieć się, kto w twojej najbliższej rodzinie chorował na nowotwór i jaki był jego typ. Możliwe, że lekarz zapyta ponadto, czy regularnie wykonujesz samobadanie piersi, a także o inne choroby występujące w rodzinie.
- Czy byłaś/chcesz być w ciąży?
Pytania o ciążę z dużym prawdopodobieństwem padną w gabinecie ginekologicznym. Powinnaś poinformować lekarza, czy byłaś już w ciąży (ile razy?), ile porodów masz za sobą (specjalista zapyta o ich przebieg), czy poroniłaś, dokonałaś aborcji itp. Pamiętaj, że lekarz nie będzie cię oceniał, jednak odpowiedzi na te pytania są niezbędne, by mógł dokonać rzetelnej oceny twojego stanu zdrowia.
Inne pytania, które mogą paść w gabinecie ginekologicznym:
- Czy palisz papierosy?
- Czy jesteś zaszczepiona przeciwko wirusowi HPV?
- Czy przechodziłaś jakieś zabiegi ginekologiczne – jakie?
- Jakich środków higienicznych podczas miesiączki używasz?
- Czy przeszłaś niedawno infekcję miejsc intymnych?
Przygotowanie do rozmowy z ginekologiem – dokumentacja
Zanim przyjdziesz na umówioną wizytę, upewnij się, że przygotowałaś całą dokumentację medyczną, którą mogłabyś pokazać lekarzowi. Są to: wypisy ze szpitala, wyniki badań (jeśli robisz je prywatnie), zdjęcia USG bądź RTG.
Pytania, które możesz zadać
Lekarz jest od tego, by ci pomóc. Jednak nie tylko on będzie zadawał pytania w gabinecie. Również twoim prawem jest pytać. Dlatego przygotuj się do rozmowy z ginekologiem, zastanawiając się przed wizytą, co cię nurtuje i w jakiej sprawie chciałabyś się poradzić. Pamiętaj, że nie ma dziwnych czy niestosowanych pytań. Możesz również poprosić o skierowanie do konkretnego specjalisty bądź na badania.
Pamiętaj! Ginekolog nie może pytać cię o twoje preferencje seksualne ani oceniać wyglądu twoich miejsc intymnych. Ma jednak prawo zapytać cię o liczbę partnerów seksualnych – ich znaczna ilość zwiększa np. ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.
konsultacja: lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana
Zobacz także
„Gubię mocz tylko czasem, kiedy kicham, to jest ok?”. Pani Fizjotrener ostrzega, że to nie jest ok!
„Jedz za dwoje – ale chyba nie chcesz wyglądać jak kaszalot”. „Doktorka nieuczka” komentuje aferę w szpitalu w Oleśnicy
„Każdego dnia myślałam o ciąży, do momentu aż dostałam okres”. O przyczynach spóźniającej się miesiączki opowiada ginekolog Iwona Szaferska
Polecamy
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
PCOS a ciąża – czy to przeszkoda na drodze do macierzyństwa?
Niepłodność pierwotna może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn
Jakie badania genetyczne na niepłodność warto wykonać?
się ten artykuł?