Przejdź do treści

Jak sobie poradzić z kaszlem u niemowlaka? Domowe sposoby leczenia

przeziębione dziecko
Fot. Alex Ishchenko / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kaszel u niemowlaka może być mokry lub suchy, jednak zawsze stanowi odruch obronny. Na podstawie rodzaju kaszlu oraz towarzyszących mu objawów możesz dowiedzieć się, jaka choroba jest jego przyczyną. Sprawdź, w jaki sposób poradzić sobie z uporczywym kaszlem u dziecka.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Zazwyczaj przyczyną kaszlu u niemowlaka jest infekcja dróg oddechowych. Na szczęście z reguły ma ona łagodny przebieg i nie wymaga wizyty u pediatry. Jednak jeśli kaszel jest wyjątkowo męczący, nie należy go lekceważyć. Katar i kaszel u niemowlaka przy stanie podgorączkowym lub lekkiej gorączce utrzymuje się zazwyczaj przez siedem dni.

Mokry kaszel u niemowlaka

Kaszel mokry u niemowlaka pojawia się w momencie, gdy odkasływana jest wydzielina z tylnej ściany gardła i następuje po kaszlu suchym. W niektórych przypadkach może on utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.

Zdarza się, że przy mokrym kaszlu pojawia się wydzielina z nosa i oskrzeli, którą maluch stara się wykrztusić. Dopiero dzieci około 5. roku życia są w stanie zrobić to poprawnie, dlatego śluz zostaje ponownie wchłonięty, co z kolei powoduje podrażnienie żołądka. W takich sytuacjach dziecko pozbywa się śluzu poprzez wymioty, których przyczyną jest kaszel.

Kiedy należy udać się do lekarza w przypadku kaszlu niemowlaka? Przede wszystkim wtedy, gdy dziecko nie ma jeszcze trzech miesięcy, odkrztusza krew, ma podwyższoną temperaturę ciała oraz problemy z oddychaniem. Jeśli nie ma żadnych poważnych objawów, mokry kaszel można wyleczyć w domu – należy pamiętać, że nie powinno się wtedy korzystać z leków bez recepty, jeśli nie zalecił ich lekarz. Warto też skorzystać ze sprayów do nosa, jeśli kaszel jest efektem kataru. Mokry kaszel niemowlaka może być oznaką:

Suchy kaszel u niemowlaka

Kaszel suchy u niemowlaka bywa bardzo dokuczliwy, nawet bardziej niż kaszel mokry. Wynika to z tego, że nie pozwala on dziecku pozbyć się flegmy. Przy suchym kaszlu pojawia się zazwyczaj podwyższona temperatura ciała oraz ból gardła. Zazwyczaj zmienia się on w mokry kaszel w momencie, gdy pojawia się katar.

Jeżeli pojawi się duszący kaszel u niemowlaka, należy skonsultować się z pediatrą. Prawdopodobnie przepisze on syrop przeciwkaszlowy, jednak zrobi to tylko wtedy, gdy kaszel będzie bardzo męczący. Niektóre preparaty na tę dolegliwość mogą zawierać kodeinę, która ma działanie narkotyczne, dlatego nie należy podawać ich niemowlętom. Przyczyną suchego kaszlu u niemowlaka może być:

  • infekcja wirusowa (przeziębienie),
  • alergie,
  • astma,
  • choroba układu krążenia,
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Charakterystyczny, szczekający kaszel u niemowlaka jest z reguły sygnałem zapalenia krtani – towarzyszy mu wówczas chrypka, duszności oraz charakterystyczny świst przy wdychaniu. Suchy kaszel, w zależności od długości występowania, można podzielić na trzy rodzaje:

  • ostry – utrzymuje się do trzech tygodni,
  • podostry – można o nim mówić, jeśli utrzymuje się od trzech do ośmiu tygodni,
  • przewlekły – kaszel u niemowlaka, który utrzymuje się przez ponad osiem tygodni.

Zobacz także

Kaszel u niemowlaka bez gorączki

Kaszel u niemowlaka bez gorączki (zarówno suchy, jak i mokry) najczęściej jest oznaką przeziębienia o podłożu wirusowym. Rzadziej jest on sygnałem refluksu żołądkowo-przełykowego, astmy oskrzelowej lub mukowiscydozy. Czasami pojawia się też kaszel poinfekcyjny bez gorączki, może być on również, po prostu, wynikiem zachłyśnięcia się ciałem obcym. Z kolei w okresie noworodkowym i wczesnoniemowlęcym może wskazywać na refluks żołądkowo-przełykowy oraz na wady wrodzone.

Co na kaszel u niemowlaka? Domowe sposoby

Na kaszel dla niemowlaka sprawdzą się następujące domowe sposoby:

  • częste picie – jeśli karmisz dziecko piersią, przystawiaj je częściej, a jeśli butelką – podawaj mu dodatkowo herbatkę lub wodę, dzięki temu złagodzisz męczące drapanie w gardle i zmniejszysz kaszel; sprawdzi się tu np. herbatka z melisy, która pomoże w przypadku kaszlu u niemowlaka w nocy, ułatwiając maluchowi zasypianie,
  • oklepywanie pleców – jeśli zastanawiasz się, co na mokry kaszel u niemowlaka sprawdzi się najlepiej, wypróbuj metodę, dzięki której flegma może łatwiej się odrywać: dziecko tak ułóż na kolanach, żeby główka znajdowała się niżej od pupy, złóż dłoń w łódkę i w ten sposób oklepuj plecy dziecka; pamiętaj, by nie wykonywać tej czynności pod wieczór, ponieważ niemowlę nie będzie mogło spać,
  • inhalacje – złagodzą one suchy kaszel, ułatwią odkrztuszanie kaszlu mokrego, wspomogą nawilżenie dróg oddechowych lub rozszerzają oskrzela w zależności od zastosowanych preparatów.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?