Przejdź do treści

Jak szczepionki na COVID-19 wpłynęły na nasze zdrowie? Są wyniki badań przeprowadzonych na 46 milionach osób

Kobieta w zielonej bluzce w trakcie szczepienia
Zbadano osoby zaszczepione na COVID-19 / Zdjęcie: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zaszczepieni nie tylko zapewnili sobie ochronę przed zakażeniem koronawirusem, ale również zminimalizowali ryzyko wystąpienia groźnych chorób sercowo-naczyniowych – wynika z nowych badań przeprowadzonych na blisko 46 milionach dorosłych. „To daje pacjentom pewność co do bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego pierwszej, drugiej i przypominającej dawki szczepionki przeciwko COVID-19″ – podkreślił prof. William Whiteley, profesor neurologii i epidemiologii na Uniwersytecie Edynburskim.

Szczepienie przeciwko COVID-19 a ryzyko sercowo-naczyniowe

Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Camdridge, Bristolu oraz Edynburgu pokazuje, jak szczepienia przeciwko COVID-19 wpłynęło na zdrowie milionów ludzi. Dokładnie 46 milionów dorosłych Brytyjczyków. Specjaliści korzystali z danych British Heart Foundation (BHF) Data Science Centre w Health Data Research UK obejmujących okres od 8 grudnia 2020 r. do 23 stycznia 2022 r. Naukowcy porównali dwie grupy: zaszczepionych pacjentów i tych, którzy nie przyjęli preparatu ochronnego. Przedmiotem ich analizy była zaś częstość występowania chorób układu krążenia w każdej z tych grup.

„Stwierdziliśmy niższą częstość występowania powszechnych chorób układu krążenia, takich jak zawały serca i udary po każdym szczepieniu niż przed szczepieniem lub bez szczepienia. Badania te dodatkowo potwierdzają dużą liczbę dowodów na skuteczność programu szczepień przeciwko COVID-19, który, jak wykazano, zapewnia ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i uratował miliony istnień ludzkich na całym świecie” – wyjaśniła główna autorka badań dr Samantha Ip, adiunkt na University of Cambridge.

Na podstawie zebranych danych ustalono, że u osób, które przyjęły szczepionkę, znaczenie rzadziej występowały choroby układu sercowo-naczyniowego, a konkretnie zawał serca czy udar mózgu, w porównaniu z osobami, które zrezygnowały ze szczepienia. Szczegółowa analiza pokazała, że częstość występowania zakrzepów tętniczych była:

  • do 10 proc. niższa w okresie od 13 do 24 tygodni po podaniu pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19,
  • do 27 proc. niższa po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki Astra Zeneca,
  • do 20 proc. niższa po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki Pfizer/Biotech.

Podobny wzorzec wykazywała analiza częstości występowania typowych zdarzeń zakrzepowych żył — głównie zatorowości płucnej i zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych.

Kobieta siedzi na kanapie, wyciera nos chusteczką

Skutki uboczne w postaci niektórych zaburzeń kardiologicznych

Poprzednie badania, jak to przeprowadzone przez naukowców z Global Vaccine Data Network — specjalnej grupy badawczej przy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wykazały, że po szczepionkach COVID-19 wyższa była częstość występowania rzadkich powikłań sercowo-naczyniowych. Badanie było przeprowadzone na 99 mln osób zaszczepionych w ośmiu krajach, a jego wyniki potwierdziły przypadki zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia po szczepionkach opartych na mRNA (Pfizer/Biotech) oraz zakrzepową trombocytopenię po szczepionkach opartych na adenowirusach (Astra Zeneca).

Naukowcy z uniwersytetów w Camdridge, Bristolu oraz Edynburgu w swoim badaniu co prawda potwierdzili te ustalenia, ale jednocześnie nie zidentyfikowali nowych niekorzystnych schorzeń sercowo-naczyniowych związanych ze szczepieniem przeciwko COVID-19. Co, jak podkreślili, dodatkowo potwierdza, że ​​korzyści płynące ze szczepienia przewyższają ryzyko.

„To badanie daje pacjentom pewność co do bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego pierwszej, drugiej i przypominającej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Pokazuje, że korzyści z drugiej i przypominającej dawki, przy mniejszej liczbie powszechnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca i udary po szczepieniu, przewyższają bardzo rzadkie powikłania sercowo-naczyniowe” – podsumował prof. William Whiteley, zastępca dyrektora BHF Data Science Centre i profesor neurologii i epidemiologii na Uniwersytecie Edynburskim.

Źródło: medicalxpress.com, nature.com

Czy szczepiłaś/łeś się przeciwko COVID-19?

Tak
Nie
Zobacz wyniki ankiety

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?