Jak szybko zasnąć? 10 porad na szybki sen
Przeciętny człowiek przesypia 30 proc. swojego życia. Oznacza to, że w przeciągu 90 lat 30 z nich spędzi właśnie we śnie. Czym jest wiec sen? Sen jest nieodłączną częścią naszego rytmu biologicznego. Cykl snu i czuwania związany jest bezpośrednio z występowaniem po sobie dnia i nocy. Organizm bowiem, dopasowuje się do ekspozycji na światło oraz do naszej codziennej aktywności. W poniższym artykule umieściliśmy kilka cennych porad, które podpowiedzą ci jak szybko zasnąć.
Jak można szybko zasnąć? – zaburzenia snu
Organizm potrzebuje około ośmiu godzin nieprzerwanego snu na dobę. Warto zatem pamiętać, iż sen dostarcza nam energii do działania. W trakcie snu dochodzi także do regeneracji mięśni i tkanek. Co więcej, sen wspomaga pamięć oraz oczyszcza umysł z nadmiaru informacji zgromadzonych w ciągu dnia. Dlatego też deficyt snu ma poważny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Może on powodować uczucie zmęczenia czy też braku koncentracji. Warto zatem zadbać o jakość oraz higienę snu.
Poniżej przedstawiamy kilak zaburzeń snu, które mogą negatywnie wpłynąć na szybkie zasypianie.
Zaburzenie snu | Objawy |
Bezsenność |
|
Bezdech senny |
|
Lęki nocne |
|
Narkolepsja |
|
Jak szybko zasnąć w nocy? – skowronek czy sowa
Należy pamiętać, że każdy człowiek ma swoje predyspozycje odnośnie rytmu dobowego. Aby szybko zasnąć w nocy, powinnaś poznać swój organizm oraz dopasować aktywność dobową do twojego typu osobowości.
Wyróżnimy dwa typy osobowości:
- Typ skowronka – osoby które, chętnie kładą się spać wczesnym wieczorem i rano rozpoczynają swoją aktywność.
- Typ sowy – osoby które chodzą spać w późnych godzinach nocnych. Przesypiają cały poranek i budzą się w godzinach przedpołudniowych.
Problemy ze snem są szczególnie odczuwane w czasie podróży. Głownie gdy przekraczamy strefy czasowe. Cofając zegar tylko o jedną godzinę, twój organizm będzie potrzebował co najmniej jednego dnia, aby odzyskać w pełni swoją formę. Zjawisko to tłumaczy także dobrze znaną „depresję poniedziałkowego poranka”. Późniejsza pora zasypiania w dni wolne od pracy przesuwa bowiem zegar biologiczny, zaburzając jego naturalny rytm.
Jak zasnąć szybko? – Skuteczne porady na szybki sen
Wiele z was szuka sprawdzonych sposobów na szybkie zasypianie. Podejmowanie działań, które są zgodne z Twoim biologicznym zegarem mają zbawienny wpływ na pracę całego organizmu. Zatem, aby utrzymać naturalną równowagę oraz cieszyć się spokojnym snem, powinnaś przestrzegać kilku prostych zasad.
- Ustal rytm swojego dnia. Zasypiaj i wstawaj każdego dnia o jednakowej porze.
- Nie myśl o zmartwieniach przed snem. Zrelaksuje się. Wypij napar z rumianku lub melisy. Zioła te mają działanie uspokajające i odprężające.
- Opracuj swój własny rytuał zasypiania. Może on składać się z ciepłej kąpieli, chwili medytacji czy też słuchania rozluźniającej muzyki.
- Zadbaj o to, aby w sypialni panowała odpowiednia atmosfera. Zasuń zasłony, unikaj światła. Jest ono sygnałem do pobudki.
- Unikaj przed zaśnięciem oglądania telewizora oraz korzystania z telefonu. Pamiętaj, że niebieskie światło pobudza organizm do działania.
- Zwróć uwagę na to co jesz. Ciężkie posiłki przed snem nie ułatwią zasypiania. Pobudzająco będzie działać także kawa, herbata oraz wiesza ilość alkoholu.
- Pamiętaj, aby nie wykonywać forsownych ćwiczeń przed snem. Aktywność fizyczna działa pobudzająco na organizm dlatego lepiej wykonywać ją w godzinach porannych.
- Zwróć szczególną uwagę na ciszę. Nawet najdrobniejszy hałas może źle wpłynąć na szybkie zasypianie.
- Ważne, aby w sypialni panowała właściwa temperatura powietrza. Warto także przewietrzyć pomieszczenie przed snem.
- Unikaj drzemek w godzinach popołudniowych. Nawet krótki sen po godzinie 16 może wywołać wieczorne problemy z zasypianiem.
Bibliografia:
- Zimbardo P.G., Johnson R.L., McCann V., Psychologia. Kluczowe koncepcje. Struktura i funkcje świadomości. Warszawa 2017.
- Jarema M., Psychiatria, Warszawa 2016.
- Zimbardo P.G., Gerrig R.J., Psychologia i życie. Warszawa 2012.
Polecamy
Wprowadź te codzienne nawyki i zobacz, jak poprawia się jakość twojego snu
Chrapanie – o czym świadczy? Przyczyny i leczenie głośnej przypadłości
Senność nie do przezwyciężenia. O problemie, który burzy codzienność, rozmawiamy z dr Joanną Ludwikowską
Bezsenność a menopauza – jak radzić sobie z tym powszechnym problemem?
się ten artykuł?