Jak walczyć z egzemą dłoni? Leczenie dermatologiczne i domowymi sposobami
Egzema na dłoniach to choroba, która najczęściej pojawia się u dzieci. Może być ona bardzo uciążliwa, a jej przyczyny – bardzo różne. W dużej mierze to właśnie od nich zależy, jaką formę kuracji należy wybrać. Leczenie u dermatologa warto wspomóc domowymi sposobami.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Wiele osób zastanawia się, czy egzema na dłoniach jest zaraźliwa. Jak się okazuje, jest ona całkowicie niezakaźna, jednak w znacznym stopniu wpływa na samoocenę oraz życie towarzyskie pacjentów. Egzema pojawia się między palcami dłoni lub po zewnętrznej i wewnętrznej stronie rąk: zmiany zapalne widoczne są pod postacią obrzęku i zaczerwienienia, czasem można zauważyć grudki oraz pęcherzyki wypełnione płynem. Do tego dochodzi swędzenie, łuszczenie, ściągnięcie i przesuszenie skóry rąk.
Egzema na dłoniach – domowe metody leczenia
Co na egzemę na dłoniach sprawdzi się najlepiej? Jak się okazuje, w jej leczeniu pomocne mogą być babcine sposoby, które polegają na wyeliminowaniu z diety składników powodujących uczulenie. Czasem za alergię może odpowiadać nawet mleko od krowy, nabiał czy też tłuszcze zwierzęce.
Warto zrezygnować również z używek, w tym z kawy, herbaty oraz alkoholu – często zaostrzają one objawy egzemy. Z jadłospisu dobrze jest usunąć produkty z konserwantami, cukrem, a także ostro doprawione i smażone potrawy. Warto natomiast pić napary z pokrzywy i koniczyny, odwary z korzenia łopianu, a także mieszanki skomponowane z tych ziół. Można także przed każdym posiłkiem pić sok z marchwi, a w ciągu dnia – duże ilości wody.
Szczególnie warto zwrócić uwagę na mieszankę ziołową przygotowaną z: kory kaliny koralowej, korzenia kozłka, ziela nostrzyka, drapacza lekarskiego, fiołka trójbarwnego, korzenia mniszka pospolitego, kłącza tataraku oraz liścia brzozy. Wszystkie te składniki należy wymieszać w równych ilościach (po 50 g), zalać wrzątkiem i odstawić na 3 godziny. Tak przygotowaną mieszankę należy pić trzy razy dziennie, tuż przed posiłkiem. Jak twierdzą niektóre osoby, skutecznie leczy ona chorobę.
Czym smarować dłonie w przypadku egzemy? Najlepiej maścią nagietkową lub żywokostową – przyspieszają one gojenie się podrażnionych miejsc. Jeśli swędzenie jest szczególnie uciążliwe, można je złagodzić, stosując kompresy. Przykładowo, warto zastosować okład z wody mineralnej, który należy przykładać do zmienionych miejsc przez około 10 lub 15 minut. Doskonale sprawdzają się również kompresy z soku z aloesu, który wyróżnia się działaniem kojącym i łagodzącym.
Jak jeszcze leczyć egzemę na dłoniach? Warto użyć miodu manuka, który działa przeciwbakteryjnie, antyseptycznie i oczyszczająco – dzięki temu wykorzystywany jest przy różnych chorobach skóry.
Do sprawdzonych, domowych sposobów na egzemę dłoni zalicza się także nacieranie zmienionych miejsc plasterkami ziemniaka. Można również stosować okłady z tartego ziemniaka, które przynoszą pacjentom dużą ulgę – warto wykorzystać te sposoby jednak jedynie wtedy, gdy nie wystąpiły wykwity albo wysypka. W takich sytuacjach z kolei należy skontaktować się z lekarzem.
Jeśli egzema dotknęła całe ciało, szczególnie skuteczne okażą się ciepłe kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu lub z dwiema łyżeczkami sody oczyszczonej – w tak przygotowanej wodzie należy leżeć przez 15 minut.
Zobacz także
Egzema dłoni – leczenie dermatologiczne
Jeśli domowe leczenie egzemy na dłoniach nie przyniosło efektach, pora zdecydować się na leczenie dermatologiczne. Pomoże ono zneutralizować czynniki, które doprowadziły do powstania na skórze wyprysków, a także do złagodzenia tych zmian.
Lekarze przypisują zazwyczaj leki antyhistaminowe, które łagodzą swędzenie. Wskazane też dla pacjentów są kremy i maści ze sterydami, które zmniejszają stany zapalne. W łagodnych przypadkach wystarczy zaopatrzyć się w maść na egzemę dłoni bez recepty, która wykazuje się działaniem chłodzącym.
Czasem niezbędne jest przyjmowanie antybiotyków. W trudnych przypadkach dermatolodzy zalecają pacjentom stosowanie leków immunosupresyjnych, naświetlanie skóry ultrafioletem, a także przyjmowanie sterydów doustnie.
Bardzo ważne jest także ustalenie przyczyny pojawienia się egzemy na dłoniach. Aby to zrobić, należy wykonać testy alergiczne na różne substancje. Jeśli przyczyną jest kontakt ze związkami chemicznymi w danym produkcie, czasem wystarczy jedynie unikać jego używania. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe, należy chronić dłonie, nakładając jedwabne lub bawełniane rękawiczki podczas jego użytkowania.
Podczas leczenia egzemy dłoni należy zadbać również o odpowiedni poziom ich nawilżenia, warto więc wykorzystać łagodzące kremy lub też inne emolienty, czyli preparaty o działaniu nawilżającym. Pacjenci powinni również unikać mycia rąk mydłem, dużo lepiej sprawdzi się u nich hipoalergiczny płyn do czyszczenia.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?