Jak wygląda wizyta i rehabilitacja kobiety u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Wyjaśnia fizjoterapeutka
Fizjoterapia uroginekologiczna polega na nieinwazyjnych, bezbolesnych i skutecznych metodach, które dobierane są indywidualnie do potrzeb. Warto wybrać się na badanie szczególnie w sytuacji nietrzymania moczu, bolesnych stosunków lub osłabienia mięśni dna miednicy po porodzie. Jak wygląda wizyta? Tłumaczy fizjoterapeutka prowadząca na Instagramie profil Fizjoterapia Kobieca.
Fizjoterapia Kobieca
Mgr Monika Grzegorzewicz jest fizjoterapeutką uroginekologiczną i studentką osteopatii. Prowadzi także bloga „Fizjoterapia Kobieca” i jest aktywna w mediach społecznościowych. Informacje publikowane przez specjalistkę w prosty sposób wyjaśniają medyczne (często trudne) tematy. Tak jest i tym razem. Grzegorzewicz w swoim ostatnim wpisie wyjaśniła, jak wygląda kobieca fizjoterapia uroginekologiczna.
Fizjoterapia uroginekologiczna – jak wygląda?
Wiele kobiet obawia się wizyty u fizjoterapeuty ginekologicznego, nie wiedząc, na co się przygotować. Wizyta u każdego specjalisty może nieco się różnić, jednak z reguły składa się z kilku etapów. Wytłumaczyła je dokładnie na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Monika Grzegorzewicz.
RozwińCzy wiecie, jak wygląda wizyta i prowadzenie rehabilitacji przez fizjoterapeutę uroginekologicznego?
- Kompleksowa fizjoterapia w leczeniu dysfunkcji w obrębie miednicy ( m.in.: nietrzymania moczu, obniżenia narządu rodnego, dolegliwości bólowych) oparta jest przede wszystkim na odpowiedniej diagnozie, dlatego proces usprawniania rozpoczyna się od zebrania szerokiego wywiadu. Dotyczy on nie tylko spraw związanych z miednicą, ale funkcjonowaniem całego ciała.
- Następnie konieczna jest ocena postawy, zwrócenie uwagi na wzorce oddechowe, jak ruchowe, ale także aspekt układu ciśnień w jamach ciała.
- Ważne jest ocenienie powłok brzusznych, szczególnie po porodzie, by wykluczyć rozstęp mięśni prostych brzucha, czy też występowanie blizn pooperacyjnych, które mogą mieć bezpośredni wpływ na kondycję mięśni dna miednicy.
- Fizjoterapeuta uroginekologiczny wykonuje badanie mięśni dna miednicy nie tylko przez powłoki zewnętrzne, ale także bada przez pochwę (per vaginam), jak i odbyt (per rectum).
- W swojej praktyce możemy nie tylko liczyć na „ręce”, ale także bardziej porównywalne metody badania, jak USG czy EMG ( czyli metody obrazowania pracy mięśni dna miednicy, czy mięśnia poprzecznego na ekranie monitora). Są one niezwykle przydatne w procesie uczenia się świadomości własnego ciała, ale także odzyskiwania kontroli nad objętymi dysfunkcją tkankami.
Wizualizacja pracy mięśni na ekranie monitora, powoduje aktywację odpowiednich części mózgu, biorących udział w procesie nauki ruchu. Powtarzane ćwiczenia przy użyciu biofeedbacku (przez USG czy EMG) wpływają na kształtowanie i utrwalanie prawidłowych wzorców ruchowych, czyli odzyskiwanie utraconych funkcji!– tłumaczy ekspertka.
Kiedy warto zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Z porady fizjoterapeuty powinny skorzystać kobiety, które przygotowują się właśnie do ciąży lub połogu, ale także nastolatki rozpoczynające współżycie. Fizjoterapia uroginekologiczna koncentruje się na leczeniu problemów intymnych. W szczególności warto wybrać się na wizytę, jeśli zauważysz u siebie takie dolegliwości jak:
- wysiłkowe i naglące nietrzymanie moczu,
- nietrzymanie stolca i gazów,
- gazy pochwowe,
- uczucie pełności w pochwie i obniżenie narządów,
- ból podczas stosunku,
- zaburzenia blizn po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza,
- rozejście mięśnia prostego brzucha.
Polecamy
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
Olimpijska biegaczka w ramach treningu robi stretching języka. Wiemy dlaczego!
„Po fizjoterapii u kobiet w menopauzie mija nietrzymanie moczu, kołatanie serca, uczucie ciężkości w podbrzuszu” – mówi Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna
Fala uderzeniowa – zabieg niwelujący ból. Kto może z niego skorzystać?
się ten artykuł?