Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny? Na to zwróć uwagę
Kubeczek menstruacyjny zyskuje coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego – to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które przy odrobinie wprawy jest dużo wygodniejsze niż tradycyjne podpaski czy tampony. W poniższym tekście dowiesz się, jak wyciągnąć kubeczek menstruacyjny szybko i bez wysiłku.
Zasady korzystania z kubeczka menstruacyjnego
Kubeczek menstruacyjny to niewielka miseczka wykonana najczęściej z silikonu medycznego. Jest elastyczna i miękka, dzięki czemu łatwo ją złożyć do niewielkich rozmiarów i w takiej postaci umieścić w pochwie. Na miejscu kubeczek rozwija się i przysysa do jej śluzówki, zyskując w ten sposób pełną szczelność.
Podczas korzystania z kubeczka menstruacyjnego przede wszystkim musisz przestrzegać zasad higieny. Myj ręce przed i po każdym jego włożeniu oraz wyjęciu. Sam kubeczek po opróżnieniu umyj czystą wodą, na początku zimną, bo lepiej spłukuje ona krew, a potem ciepłą. Po zakończeniu każdego okresu wyparz go we wrzątku.
Jak często opróżniać kubeczek menstruacyjny?
Częstotliwość opróżniania kubeczka jest uzależniona od tego, jak obfity masz okres. W przypadku intensywnych krwawień może ono być konieczne nawet co 3-4 godziny. Jeśli zaś twój okres jest skąpy, odstępy mogą być znacznie większe, jednak nie mogą przekraczać 12. godzin. Dłuższe przetrzymywanie krwi okresowej w pochwie sprzyja namnażaniu się paciorkowca Staphylococcus aureus, który przy obniżonej odporności może potencjalnie wywołać groźny zespół wstrząsu toksycznego. To bardzo rzadkie działanie niepożądane kubeczków menstruacyjnych, jednak nie ma sensu zwiększać ryzyka jego wystąpienia.
Jak rozpoznać, że kubeczek się napełnił? Na początku nie jest to takie proste, bo wymaga wyczucia, którego nabierzesz przez kilka pierwszych miesiączek. Pomijając względy zdrowotne, zbyt długie przetrzymanie pełnego kubeczka może skutkować wyciekiem. Dlatego zwróć uwagę na poniższe sygnały, które ułatwią ci określenie odpowiedniego czasu na jego opróżnienie:
- im bardziej napełniona będzie miseczka, tym będziesz odczuwać większy nacisk na ścianki pochwy,
- przy pełnym kubeczku możesz mieć wrażenie, że się on zsuwa,
- niektóre kobiety odczuwają ucisk, dyskomfort lub skurcze, kiedy miseczka jest pełna.
Jak wyciągnąć kubeczek menstruacyjny?
- Umyj ręce wodą z mydłem.
- Przyjmij wygodną dla siebie pozycję – możesz kucać, siedzieć na toalecie lub stać z jedną nogą opartą np. na wannie.
- Rozluźnij mięśnie dna miednicy, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie ci wyciągnąć kubeczek.
- Sięgnij do pochwy i złap kciukiem i palcem wskazującym za podstawę kubeczka. Nie ciągnij za samą końcówkę. Najpierw musisz odessać jego ścianki od pochwy – w tym celu ściśnij lekko jego dno. Możesz też wsunąć palec pomiędzy miseczkę a błonę śluzową pochwy i w ten sposób odciągnąć od niej kubeczek.
- Powoli wysuń miseczkę z pochwy, kołysząc nią lekko na boki. Utrzymuj ją cały czas w pozycji pionowej, żeby nie rozlać zawartości. Na tym etapie możesz też złapać za końcówkę kubeczka, żeby ułatwić sobie jego wyciągnięcie.
- Opróżnij kubeczek do toalety lub umywalki i umyj go wodą z dodatkiem łagodnego mydła, bez agresywnych substancji zapachowych, które mogłyby podrażnić śluzówkę pochwy.
Kubeczek menstruacyjny jest za głęboko – co zrobić?
Jeśli masz wrażenie, że kubeczek menstruacyjny utknął, przede wszystkim nie panikuj. Najważniejsze w takiej sytuacji jest zachowanie spokoju. Kubeczek nie ma szans dostać się tak głęboko, żebyś nie była w stanie wyciągnąć go samodzielnie. Dlatego rozluźnij się i spróbuj namierzyć w pochwie odstającą końcówkę miseczki. Kiedy już ją znajdziesz, postaraj się sięgnąć nieco głębiej i złapać za dno kubeczka.
Pamiętaj, że zanim spróbujesz go wyciągnąć, musi najpierw odessać się od śluzówki pochwy. Jeżeli nie możesz go dosięgnąć w zwykły sposób, spróbuj wykorzystać do tego palce obu dłoni, np. dwa wskazujące. A co jeśli mimo wszystko nie dasz rady go złapać? Wykorzystaj swoje mięśnie. Na przemian rozluźniaj i zaciskaj pochwę, a jednocześnie przyj. W ten sposób przesuniesz kubeczek na tyle nisko, że będziesz w stanie dosięgnąć go palcami.
Jak wyjąć kubeczek okresowy w miejscach publicznych?
O ile obsługa kubeczka w domowym zaciszu jest prosta, tak perspektywa jego opróżnienia np. w centrum handlowym może wzbudzać niepokój. Jeśli jednak masz wprawę w jego wkładaniu i wyjmowaniu, nie powinno sprawić ci to większego problemu. W miejscach publicznych higiena odgrywa jeszcze większą rolę niż zwykle. Dlatego dokładnie umyj ręce przed wejściem do toalety i staraj się nie dotykać niczego po drodze, a po wyjęciu kubeczka nie odkładaj go na żadną powierzchnię.
W toaletach publicznych umywalki są zwykle oddzielone od kabin. Jeśli więc masz w planach wizytę w takim miejscu, zabierz ze sobą chusteczki nawilżane, którymi wyczyścisz kubeczek z krwi. Możesz także przed wejściem do toalety namoczyć ręcznik papierowy w wodzie i wykorzystać go do umycia miseczki.
Początki z kubeczkiem menstruacyjnym mogą nieco przerażać. Żeby się z nim oswoić, poćwicz jego obsługę bez okresu. Możesz wtedy spokojnie wypróbować różne sposoby na umieszczenie kubeczka w pochwie oraz jego wyjęcie. Dzięki temu, kiedy przyjdzie ci go używać w trakcie miesiączki, będziesz wiedziała, co robić.
Bibliografia:
- https://www.nj.gov/health/womenshealth/reproductive-health/periods-menstruation/period-products/menstrual-cups.shtml [dostęp 21.02.2024].
- https://www.pantai.com.my/health-pulse/menstrual-cup [dostęp 21.02.2024].
- van Eijk A.M., Zulaika G., Lenchner M., et al., Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis, Lancet Public Health 2019, 4(8): e376-e393.
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
się ten artykuł?