Jak wyleczyć kaszel u dziecka? Skuteczne metody na złagodzenie uporczywej dolegliwości
Kaszel u dziecka potrafi być bardzo męczący, na szczęście można go zwalczyć na wiele sposobów. Czasem może być on sygnałem groźnych chorób, dlatego nigdy nie należy go lekceważyć. Mogą mu towarzyszyć także inne objawy, m.in. gorączka czy ból w klatce piersiowej – wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Kaszel u dziecka można podzielić na mokry i suchy, którego podtypem jest kaszel szczekający. Każdy rodzaj kaszlu pojawia się w innych okolicznościach i każdy z nich należy leczyć innymi sposobami. Określając typ kaszlu, należy wziąć pod uwagę obecność odkasływanej wydzieliny, jej kolor oraz wydawany dźwięk w czasie kasłania.
Suchy kaszel u dziecka
W pierwszej fazie choroby często pojawia się tzw. kaszel suchy u dziecka. To rodzaj kaszlu, przy którym dziecko nie czuje wydzieliny, chociaż coś zmusza je do kasłania. Kiedy wysuszona jest śluzówka gardła i rozmnażają się w niej wirusy, a do tego jest ona podrażniona przez wydzielinę z nosa, dochodzi do bardzo męczącego, suchego kaszlu. Czasami towarzyszą mu duszności, piekący, ostry ból gardła, a nawet ból w klatce piersiowej.
Duszący kaszel u dziecka leczy się, podając mu preparat wykrztuśny, którego celem jest przekształcenie go w kaszel mokry. Czasami warto zastosować również leki hamujące odruch kaszlu, takie jak kodeina czy dekstrometorfan – jednak można to zrobić tylko wtedy, gdy zna się przyczynę kaszlu. Można przyjmować takie leki również wtedy, gdy kaszel u dziecka w nocy jest bardzo uporczywy – należy je wówczas podawać na noc, a z rana zastosować leki wykrztuśne. Warto zaznaczyć, że leki hamujące odruch kaszlu mogą przyjmować jedynie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Suchy męczący kaszel u dziecka może być oznaką:
- zakrztuszenia się,
- pierwszej fazy przeziębienia,
- alergii,
- zapalenia płuc.
Mokry kaszel u dziecka
Kaszel mokry u dziecka zwykle pojawia się po dwóch lub trzech dniach od suchego kaszlu. Można rozpoznać go po tym, że dochodzi wówczas do odkrztuszania wydzieliny, która zalega w drogach oddechowych. Jeśli towarzyszy mu wysoka gorączka i pojawiają się trudności w oddychaniu, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Głęboki kaszel pozwala na częściowe pozbycie się wydzieliny, dlatego warto zastosować odpowiednie lekarstwa, ułatwiające odkrztuszanie. Pomóc więc może np. syrop na kaszel dla dzieci, taki jak Flegamina, preparaty z bluszczu lub z ambroksolem. Jeśli przy ciągłym kaszlu u dziecka pojawia się biała wydzielina, najpewniej jej przyczyną są wirusy. Jeżeli jednak flegma jest żółto-zielonkawa, może to sygnalizować zakażenie bakteryjne – niezbędne jest wówczas leczenie antybiotykiem. Należy pamiętać, że kaszel mokry u dziecka może wskazywać na:
- drugą fazę przeziębienia,
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie krtani.
Zobacz także
Szczekający kaszel u dziecka
Kaszel krtaniowy u dziecka to jeden z rodzajów kaszlu suchego. Jego charakterystyczny dźwięk może przypominać szczekanie psa. Na taki kaszel należy zdecydowanie zwrócić uwagę, ponieważ sygnalizuje on choroby, które trzeba szybko wyleczyć. Jest on bardzo męczący, często towarzyszy mu chrypka, duszności, a także specyficzny świst pojawiający się przy wdechu.
W sytuacji, gdy przyczyną uporczywego kaszlu u dziecka jest zapalenie krtani, leczenie jest zachowawcze, lecz w razie pojawienia się ostrej duszności leczenie polega na podawaniu preparatów na bazie glikokortykosteroidów. Podaje się je dziecku doustnie, domięśniowo lub dożylnie, a ich celem jest stopniowe zmniejszanie obrzęku krtani. W skrajnych przypadkach przy zapaleniu krtani niezbędne jest podanie adrenaliny lub tlenoterapia. Przyczyną męczącego kaszlu u dziecka może być:
- zapalenie krtani,
- ciało obce w drogach oddechowych,
- anatomiczna wada wynikająca z niewłaściwej budowy układu oddechowego, np. wiotkość chrząstek krtaniowych.
Domowe sposoby na kaszel u dziecka
Co na kaszel u dziecka sprawdzi się najlepiej? Oprócz tradycyjnych metod leczenia możesz zastosować jeden z domowych sposobów:
- nawilżanie powietrza – suche powietrze powoduje suchy kaszel, dlatego warto je nawilżać specjalnym nawilżaczem lub wieszając wilgotne ręczniki na kaloryferze,
- inhalacje z soli fizjologicznej z dodatkiem substancji nawilżających drogi oddechowe, rozszerzających oskrzela czy przeciwzapalnych,
- oklepywanie pleców – jeśli maluch wykasłuje wydzielinę, oklepywanie pomoże mu w odkrztuszaniu,
- napoje z miodem – sprawdzą się u dzieci, które mają powyżej roku; ponadto, jak dowiodły badania, miód znacznie zmniejsza intensywność kaszlu, można go np. dolać do ciepłego mleka,
- syrop z cebuli – mogą go pić dzieci, które ukończyły rok; aby go przygotować, wystarczy pokroić cebulę w plasterki, dodać do niej cztery łyżki cukru, a następnie odstawić w ciepłe miejsce na godzinę lub dwie. Kiedy puści sok, należy wstawić go do lodówki.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Mykoplazma atakuje dzieci. Przedszkola wysyłają rodzicom ostrzeżenia
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Popularne tabletki na ból gardła wycofane ze sprzedaży. „Realne ryzyko wystąpienia konsekwencji medycznych”
Wysyp zakażeń – ponad 10 tys. więcej przypadków. „Widzimy, że paciorkowce atakują całe rodziny”
się ten artykuł?