Jak założyć kubeczek menstruacyjny? Instrukcja krok po kroku
Kubeczek menstruacyjny to jeden z najlepszych środków higienicznych, jakie można stosować w czasie okresu. Mimo to wciąż budzi on sporo wątpliwości wśród kobiet, które dotychczas nie miały z nim do czynienia. Niepokój wzbudza zwłaszcza kwestia jego obsługi. Jak prawidłowo założyć kubeczek menstruacyjny?
Jak wygląda kubeczek menstruacyjny?
Kubeczek menstruacyjny ma kształt miseczki o wysokich ściankach. Jest wykonany z miękkiego, elastycznego materiału – zwykle to silikon medyczny – który umożliwia jego zginanie. Ta cecha kubeczka jest bardzo ważna, ponieważ ciasne zgięcie pomaga umieścić go w odpowiednim miejscu. Służy on do zbierania krwi menstruacyjnej w czasie okresu, jeszcze zanim opuści ona pochwę. Prawidłowo założony jest szczelny i niewyczuwalny.
Jak włożyć kubeczek menstruacyjny?
Przed każdym okresem kubeczek menstruacyjny trzeba odkazić poprzez wyparzenie we wrzątku. Nawet jeśli przechowujesz go w szczelnie zamkniętym pojemniku, i tak mogą dostać się do niego drobnoustroje, których nie chcesz zaaplikować do pochwy. Jak dobrze założyć kubeczek menstruacyjny?
- Umyj i wysusz kubeczek.
- Umyj ręce wodą z mydłem.
- Przyjmij komfortową pozycję.
- Złóż ciasno kubeczek w najwygodniejszy dla ciebie sposób.
- Delikatnie wsuń go do pochwy, kierując się do tyłu i lekko w górę.
- Po dotarciu na właściwie miejsce kubeczek rozwinie się i przyssie do ścianek pochwy.
- Opróżniaj kubeczek od razu, kiedy jest to konieczne, ale nie rzadziej niż co 12 godzin.
Jak głęboko umieścić kubeczek menstruacyjny?
Najlepsze wskazówki w tej kwestii da ci twoje własne ciało, ponieważ dobrze założony kubeczek menstruacyjny staje się niewyczuwalny. Zaaplikowany zbyt płytko będzie powodował dyskomfort – to sygnał, że trzeba go przesunąć nieco dalej. Kiedy znajdzie się we właściwym miejscu, nieprzyjemne odczucie zniknie. Pamiętaj przy tym, że kubeczek menstruacyjny nie musi być wsuwany tak głęboko, jak tampon. Wystarczy, że w całości schowa się w pochwie i żaden jego element nie będzie wystawał na zewnątrz.
Pierwsza aplikacja kubeczka menstruacyjnego – porady na start
Pierwszy zakupiony kubeczek menstruacyjny może nieco przerażać, dlatego poniżej znajdziesz informacje, które pomogą ci opanować jego obsługę. W pierwszej kolejności przygotuj kubeczek – wyparz go we wrzątku i (jeśli to konieczne) przytnij jego końcówkę. Często producenci celowo zostawiają dłuższe „ogonki”, żeby każda kobieta mogła dostosować jego długość do swoich potrzeb.
Jeśli chcesz nauczyć się, jak prawidłowo założyć kubeczek menstruacyjny, nie czekaj do okresu. Poćwicz bez krwi, która mogłaby cię zestresować. Powinno pójść ci łatwiej, jeśli dotychczas używałaś tamponów, jednak użytkowniczki podpasek również dadzą sobie z tym radę. Przy zakładaniu kubeczka nie ma sztywnych reguł, którymi musisz się kierować. Zwróć jednak uwagę na dwie ważne kwestie, które mogą ułatwić ci to zadanie.
Najlepsza pozycja do wkładania kubeczka okresowego
Żeby aplikacja kubeczka poszła ci szybko i sprawnie, musisz przybrać wygodną dla siebie pozycję. Możesz zakładać go na stojąco, z jedną nogą podniesioną i opartą np. o wannę czy stołek, lub siedząc na toalecie. Wiele kobiet preferuje pozycję w kucki, która daje łatwy dostęp do pochwy. Niezależnie od wybranej metody rozluźnij mięśnie dna miednicy, dzięki czemu szybciej i łatwiej umieścisz kubeczek we właściwym miejscu.
Techniki zakładania kubeczka menstruacyjnego
Drugą kwestią jest sposób złożenia kubka w taki sposób, żeby łatwo było go umieścić w pochwie, oraz żeby mógł się w pełni rozłożyć. Istnieje mnóstwo różnych technik składania, z których najpopularniejsze to:
- w literę C – złącz ze sobą krawędzie kubeczka, a następnie zegnij go wzdłuż na pół. Patrząc z góry, zobaczysz kształt przypominający literę C lub U;
- na kształt litery S – ściśnij kubeczek i ułóż go w kształt przypominający od góry literę S;
- w trójkąt – ponownie spłaszcz ścianki kubeczka, a następnie jeden z jego rogów przyciągnij do podstawy. Drugi róg tworzy szczyt trójkąta;
- w muszelkę – wciśnij ściankę kubeczka do wewnątrz i dociśnij do siebie wystające z obu stron brzegi.
Z czasem wypracujesz własny sposób złożenia kubka, który sprawdzi się u ciebie najlepiej. Im mniejszą uzyskasz średnicę, tym łatwiej pójdzie ci jego aplikacja. Żeby dodatkowo uprościć tę procedurę, możesz posmarować go lubrykantem na bazie wody. Podczas wkładania kołysz kubeczkiem na boki i delikatnie popychaj go do przodu, dopóki nie poczujesz, że znajduje się we właściwym miejscu.
Na koniec upewnij się, że kubek jest w pełni rozłożony. Przejedź palcem po jego ściankach i sprawdź, czy nie ma na nich zagięć lub nierówności. Powinny być gładkie i lekko napięte, ponieważ kubeczek przysysa się do ścianek pochwy. Możesz też pociągnąć za końcówkę – jeśli poczujesz opór, to znaczy, że jest założony prawidłowo.
Nie zrażaj się, jeśli pierwszy zakupiony kubeczek menstruacyjny nie spełni twoich oczekiwań. Występują one w wielu kształtach i rozmiarach, a dodatkowo różnią się stopniem twardości materiału. Warto szukać idealnego dla siebie.
Bibliografia:
- https://www.nj.gov/health/womenshealth/reproductive-health/periods-menstruation/period-products/menstrual-cups.shtml [dostęp 20.02.2024].
- https://www.pantai.com.my/health-pulse/menstrual-cup [dostęp 20.02.2024].
- https://www.plannedparenthood.org/learn/health-and-wellness/menstruation/how-do-i-use-tampons-pads-and-menstrual-cups [dostęp 20.02.2024].
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
Nie myjesz zębów przed snem? Naukowcy ostrzegają: możesz zachorować na ten groźny nowotwór
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
się ten artykuł?