Przejdź do treści

Jak złagodzić ból pleców w ciąży – sposoby, dobre rady, wskazówki

Kobieta w ciąży trzymająca się za plecy z powodu bólu pleców
Fot. ArtFamily / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból pleców w ciąży może mieć charakter ostry. Nawet najlepszą maść na ból pleców w ciąży warto odłożyć do apteczki. W tym czasie można jednak sięgać po sprawdzone metody nieinwazyjne.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Michał Dąbrowski

lekarz

Kręgosłup ze względu na wielofunkcyjność narażony jest na przeciążenia i choroby. Szczególnie wrażliwe na bóle pleców są kobiety w ciąży. Ból pleców w ciąży obciąża organizm przyszłej mamy.

Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży dotyczy blisko 80% ciężarnych kobiet. Najczęściej obserwuje się ból pleców w ciąży na dole, czyli w odcinkach lędźwiowo-krzyżowym i piersiowym.

Ból pleców w ciąży spowodowany jest głównie rozwijającymi się odchyleniami fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, wówczas mówi się o tzw. fizjologii ciąży. Fizjologia ciąży jest etapem, kiedy w organizmie matki dochodzi do szeregu zmian. To naturalny proces, który każda kobieta znosi inaczej. Dostosowywanie się do zapewnienia dziecku odpowiednich warunków rozwoju wywołuje u kobiety dyskomfort fizyczny i obciąża dolegliwościami bólowymi organizm w najbardziej narażonych na przeciążenia okolicach ciała.

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Przyczyny bólu pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży może być wywołany zmianą ustawienia kości miednicy oraz kości krzyżowej, które wraz z powiększaniem się ścian macicy (nawet 20-krotnie) i dziecka pogłębiają fizjologiczną lordozę lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Pogłębiona lordoza oznacza nadmierne wygięcie kręgosłupa do przodu, skróceniu mięśni dolnego odcinka pleców i rozciągnięcie mięśni brzucha wraz z nadmiernym przodopochyleniem miednicy. Hiperlordoza wspiera utrzymanie pionowej pozycji ciała ciężarnej, ale jednocześnie przeciąża kręgi lędźwiowe i mięśnie przykręgosłupowe, co jest przyczyną dolegliwości bólowych pleców w ciąży, które często promieniują do nóg.

Ból pleców w ciąży może być efektem przyrostu wagi ciała oraz powiększającego się brzucha, które zmieniają środek ciężkości ciała oraz rozluźniają stawy biodrowo-krzyżowe, ułatwiające przyjście dziecku na świat. Dla utrzymania równowagi organizm kobiety dostosowuje krzywizny kręgosłupa, ustawienie ciała, przybiera wymuszone pozycje podczas siedzenia, leżenia a nawet wywołuje zniekształcony chód.

Do przyczyn powstawania dolegliwości bólowych pleców w ciąży należy powiększający się biust, który obciąża piersiowy odcinek kręgosłupa i może wywoływać garbienie się, wysunięcie barków i szyi do przodu oraz kompensacyjne pogłębienie lordozy szyjnej. Rozwijające się plecy okrągłe należą do nabytych wad postawy.

Dolegliwości bólowe pleców nasilają się wieczorem oraz podczas długiego siedzenia, stania i chodzenia zazwyczaj po 20 tygodniu ciąży. Za ból pleców w ciąży w pierwszych tygodniach odpowiada inny mechanizm, niezwiązany z rozwijającą się ciążą i wymagający innych sposobów leczenia.

Sposoby na ból pleców w ciąży

Dolegliwości bólowe pleców w ciąży nie są groźne dla zdrowia, ponieważ po urodzeniu dziecka kręgosłup zostaje odciążony i powraca do naturalnego kształtu. Ograniczają jednak funkcjonowanie kobiety. Odpowiednie pozycje odpoczynku i codzienna aktywność często pozwalają złagodzić ból pleców w ciąży.

Zobacz także

Co pomaga na ból pleców w ciąży?

Aktywność fizyczna. Warto zadbać o wzmocnienie mięśni brzucha, pleców i nóg. Najlepsze ćwiczenia na ból pleców w ciąży to gimnastyka ogólnousprawniająca, ćwiczenia rozciągające i oddechowe, szczególnie torem przeponowym. Aktywność fizyczną warto uzupełnić o pływanie żabką i na plecach. Środowisko wodne odciąża kręgosłup, pomaga zrelaksować ciało i mobilizować mięśnie i drogi oddechowe do pracy.

Spacery i aktywność rekreacyjna dotleniają organizm i relaksują psychofizycznie. Należy pamiętać, aby ćwiczenia nie były zbyt intensywne. Warto poddać się łagodnemu masażowi.

Unikanie długiego stania i gwałtownych ruchów. Ciężarna powinna zrezygnować z wysokich obcasów i zadbać o płaskie obuwie. Wskazane jest unikanie dźwigania, a jeśli jest to konieczne, cięższe rzeczy, np. zakupy, należy nosić w obu rękach, a najlepiej w plecaku. Warto obciążać nogi równomiernie, robić przystanki, unikać prac domowych na wysokościach oraz w wymuszonych pozycjach. Podczas czynności domowych w pozycji stojącej (np. prasowania), aby odciążyć kręgosłup, warto zgiąć jedną nogę i oprzeć ją na podnóżku (z książek czy pudełka po butach). Należy odnosić przedmioty siłą mięśni nóg i ramion z zachowaniem prostych pleców; unikać gwałtownych ruchów.

Dobór odpowiednich mebli. Szczególnie w zaawansowanej ciąży należy unikać wygodnych i bufiastych foteli, w których można się zapaść, a także krzeseł bez oparć. Siedzenie na tego typu meblach wymusza przyjęcie zgarbionej i skrzywionej pozycji ciała, co obciąża kręgosłup. Warto wybrać krzesło z twardym siedziskiem, profilowanym oparciem oraz podłokietnikiem, co ułatwi wstawanie, zachowa prosty kręgosłup i nie rozleniwi mięśni posturalnych. Nie należy zakładać nogi na nogę podczas odpoczynku, to zaburza krążenie krwi w miednicy i w nogach.

Sen. W zaawansowanej ciąży nie wchodzi w grę spanie na brzuchu. Zaleca się spanie i odpoczynek na lewym boku z poduszką lub zwiniętym kocem między kolanami. To komfortowa pozycja dla kręgosłupa. Zapewnia prawidłowy przepływ krwi. Materac nie powinien zapadać się pod ciężarem ciała. Wstawanie z łóżka należy wykonywać z pozycji bocznej.

Zobacz także: Jak poradzić sobie z bezsennością w ciąży? 

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?