Jak złagodzić objawy kaszlu alergicznego? Jak się go pozbyć na dłużej?
Alergie wziewne związane są uczuleniem organizmu na alergen, który zostaje zaaspirowany do dróg oddechowych. Jednym z objawów alergii może być kaszel alergiczny. Ma on charakter napadowy i z reguły bywa kaszlem nieproduktywnym. Ważna jest znajomość sposobów, które szybko łagodzą dolegliwości.
Postęp cywilizacyjny spowodował, iż rośnie grupa osób uczulonych na różne substancje. Alergie są bardzo powszechne. Mogą być związane z przyjmowaniem pokarmów, na które organizm jest uczulony lub których nie potrafi strawić – wówczas mówimy o alergiach pokarmowych. Inną grupą są alergie wziewne, przy których dolegliwości pojawiają się po aspiracji alergenów do dróg oddechowych. Bywają również alergie kontaktowe, kiedy dolegliwości występują po bezpośrednim kontakcie ze skórą. Objawy alergii są różne. Mogą dotyczyć przewodu pokarmowego, przejawiać się wysypką, katarem i kaszlem alergicznym. Ponieważ alergie mogą pojawiać się już w okresie dzieciństwa, spotykamy również kaszel alergiczny u dziecka.
Kaszel alergiczny – jak rozpoznać?
Kaszel nie jest chorobą, a stanowi jedynie odruch obronny organizmu. Po pobudzeniu receptorów zlokalizowanych w drogach oddechowych następuje skurcz oskrzeli, który ma na celu usunięcie patogenów z drzewa oskrzelowego wraz z powietrzem i wydzieliną. Kaszel związany z alergią najczęściej ma charakter napadowy i określa się go tzw. duszącym kaszlem alergicznym. Napady są gwałtowne, trwają 30–60 sekund i towarzyszy im uczucie duszności i trudności z „łapaniem” powietrza. Takie napady bywają bardzo męczące dla chorego, zwłaszcza jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas lub jeżeli mają charakter kaszlu alergicznego w nocy. Kaszel alergiczny zwykle bywa nieproduktywny (brak wydzieliny, którą chory odkrztusza), wówczas mówimy o suchym kaszlu alergicznym, ale zdarza się czasami (zwłaszcza jeżeli na alergię nałoży się infekcja górnych dróg oddechowych), że występuje mokry kaszel alergiczny.
Kaszel alergiczny: objawy
Kaszel alergiczny u dorosłych może być jedynym objawem uczulenia, ale niekiedy towarzyszą mu inne dolegliwości charakterystyczne dla alergii. Występowanie innych objawów znacznie ułatwia diagnostykę i wskazanie alergii jako przyczyny dolegliwości. Typowe objawy alergii, zwłaszcza wziewnej, to: kichanie, wodnisty katar, łzawienie i świąd oczu, świąd nosa, uczucie niedrożności nosa, drapanie w gardle, chrypka. Dodatkowo może pojawić się reakcja skórna w postaci pokrzywki i wysypki. Jeżeli kaszel ma charakter produktywny, może zdarzać się odkrztuszanie bezbarwnej wydzieliny. Charakterystyczna jest napadowość kaszlu i jego nasilenie podczas nagromadzenia alergenów, np. przy alergii na pyłki dolegliwości występują sezonowo i nasilają się po kontakcie z drzewem lub krzewem.
Kaszel alergiczny u dziecka w nocy
Kaszel u dziecka pojawiający się w nocy, mający charakter suchy i występujący w postaci napadów, które często wybudzają dziecko ze snu, może świadczyć o tzw. astmie kaszlowej (zespół Corrao). Jest to przewlekłe schorzenie dróg oddechowych o charakterze zapalnym. Przyczyny i patomechanizm jego powstawania są nie do końca poznane. Wiadomo, że u podstaw leży nadreaktywność oskrzeli na różne patogeny i cząsteczki pochodzące ze środowiska zewnętrznego, a to prowadzi do nadreaktywności oskrzeli na różne czynniki. Kaszel taki ma charakter suchy i niestety nawracający. Przy jego zaobserwowaniu należy udać się na konsultację lekarską, gdyż wskazana jest diagnostyka astmy oskrzelowej i innych potencjalnych przyczyn dolegliwości.
Kaszel alergiczny – leczenie
Leki na kaszel alergiczny przede wszystkim działają na chorobę podstawową – alergię. Nadrzędną kwestią jest identyfikacja czynnika, na który organizm jest uczulony, i unikanie go. Jeśli całkowita eliminacja jest niemożliwa, należy jak najbardziej zmniejszyć ekspozycję i zaopatrzyć się w leki antyhistaminowe, które działają na wszystkie objawy alergii, w tym na kaszel. U dorosłych i starszych dzieci leki te dostępne są w postaci tabletek na kaszel alergiczny bez recepty, młodszym dzieciom podaje się syrop na kaszel alergiczny bez recepty. Oprócz samego leczenia ważna jest wiedza, jak złagodzić kaszel alergiczny. Tabletki z ziołami na kaszel alergiczny do ssania mają działanie nawilżające i regenerujące błonę śluzową gardła i dróg oddechowych. Ponadto w związku z tym, iż kaszel alergiczny jest zwykle suchy i napadowy, objawy może łagodzić również syrop na kaszel suchy. Postępowaniem, które można wykonywać w warunkach domowych, są inhalacje, do których mogą być zastosowane zioła i składniki naturalne lub leki zapisane przez lekarza. Ponadto należy zadbać o odpowiednie otoczenie chorego z kaszlem alergicznym. Jego pokój powinien być dobrze wywietrzony, jednak warto to robić głównie wieczorem (zwłaszcza przy alergii na pyłki, gdyż wówczas ich stężenie jest najmniejsze). Przy alergii na roztocza zawarte w kurzu należy często zmieniać pościel i odkurzać pokój. W związku z tendencją do wysuszania się drzewa oskrzelowego istotne jest także utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza – pomaga w tym zakup i regularne używanie nawilżacza powietrza.
Najnowsze w naszym serwisie
Twoje ręce są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi! Oto jak wykonać samobadanie jąder
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Jedyna taka na świecie kapsuła do wykrywania raka piersi jest w Polsce. „21 tys. pomiarów w 4 minuty”
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Popularne tabletki na ból gardła wycofane ze sprzedaży. „Realne ryzyko wystąpienia konsekwencji medycznych”
Wysyp zakażeń – ponad 10 tys. więcej przypadków. „Widzimy, że paciorkowce atakują całe rodziny”
się ten artykuł?