Jak zmienia się twoja miesiączka, gdy masz 20, 30, 40 lat?
Pierwsza miesiączka najczęściej pojawia się między 11. a 13. rokiem życia. Oznacza to, że przez większość naszego życia miesiączkujemy. Czy okres przez te lata się zmienia? Jak wygląda miesiączka 20-latki, a jak 40-latki? Sprawdź, czego możesz się spodziewać.
Miesiączka
Wiek, w którym zaczynamy miesiączkować, zależy od genetyki, BMI (czyli wskaźnika masy ciała), spożywanego przez nas jedzenia, wykonywania ćwiczeń fizycznych, a nawet… od miejsca zamieszkania.
Miesiączka w pierwszych latach może być nieregularna. Specjaliści uważają także, że sposób, w jaki będziemy ją przeżywać na początku, odzwierciedla w pewnym stopniu to, jak będzie wyglądać nasza menopauza.
Cykl menstruacyjny regulowany bowiem jest przez hormony. Fizyczne doświadczanie okresu – krwawienie, skurcze macicy, huśtawki emocjonalne, tkliwe piersi – to wszystko sprowadza się właśnie do ilości hormonów wydzielanych przez ciało w danym momencie.
Estrogen stymuluje rozwój błony śluzowej macicy, a progesteron go reguluje. Kiedy jednak nie dochodzi do owulacji, organizmowi brakuje kontroli nad progesteronem. Rezultatem są bolesne albo nieregularne miesiączki.
Czy miesiączka zmienia się jednak pod wpływem lat? Jak wygląda, gdy masz 20, a jak gdy masz 40 lat?
Miesiączka 20-latki
Twoja miesiączka jest dość regularna i przewidywalna. Średni cykl miesiączkowy trwa 28 dni, licząc od pierwszego dnia jednego cyklu do pierwszego dnia następnego. Według biologii, to idealny czas na ciążę.
Co powinno przykuć twoją uwagę?
- zbyt obfite krwawienie (które łączy się z koniecznością wymiany podpaski lub tamponu co godzinę),
- cykle miesiączkowe krótsze niż 21 dni lub dłuższe niż 38 dni,
- plamienie lub krwawienie pomiędzy cyklami lub po odbytym stosunku,
- brak miesiączki (to nie tylko objaw ciąży, ale także rozwijającego się PCOS – szczególnie, gdy towarzyszy mu hirsutyzm, przyrost masy ciała czy podwyższony poziom cholesterolu.
Niektóre z wyżej wymienionych objawów mogą być spowodowane polipami, mięśniakami, endometriozą, a nawet rozwijającymi się guzami. Przyczyną zaburzeń miesiączkowania często jest też antykoncepcja hormonalna i stres.
Miesiączka 30-latki
W przeważającej części miesiączka nie różni się od tej, którą miałaś jako 20-latka. Coraz częściej zdarzają się jednak obfite krwawienia i silniejsze niż wcześniej skurcze. To właśnie teraz, gdy kobieta ma ok. 30 lat, najczęściej diagnozowana jest w kierunku endometriozy.
Co jeszcze może się zmienić?
Możesz mieć dziecko. Możesz też nie zdawać sobie sprawy, że miesiączka (gdy karmisz piersią) najczęściej nie wraca po sześciu tygodniach od porodu. U zdrowych kobiet, które karmią naturalnie na żądanie, miesiączka może wrócić dopiero między 9. a 18. miesiącem życia malucha. Wprowadzenie zaledwie jednego, innego posiłku dziennie (innego niż mleko matki) może spowodować powrót cyklu i pojawienie się okresu.
Wiele kobiet powie ci też, że po ciąży ich miesiączka staje się bardziej znośna. Może to być spowodowane np. powiększeniem się szyjki macicy po porodzie.
Miesiączka 40-latki
Masz 40 lat. To taki wiek, w którym możesz odczuwać zmiany w swoim cyklu. Miesiączka jest krótsza, ale ciężej ją przechodzisz. Zmagasz się też z uderzeniami gorąca i nocnymi potami. Zdarza się, że miesiączka nie pojawia się regularnie.
Na co powinnaś zwracać uwagę?
- obfite krwawienie, któremu towarzyszy sucha skóra, wypadanie włosów i powolny metabolizm,
- plamienie między cyklami lub po stosunku,
- nieregularne miesiączki,
- brak uczucia nawilżenia w pochwie.
Uważaj. To, że owulacja nie jest regularna, nie oznacza, że nie możesz zajść w ciążę. Kobieta przechodzi w stan menopauzy dopiero po roku od ostatniej miesiączki.
Zadbaj o swój komfort w czasie okresu. Suplement SOS PMS i majtki menstruacyjne od Wimin kupisz w sklepie Hello Zdrowie!
Zobacz także
Polecamy
Kasia Koczułap o urlopie menstruacyjnym: „Powinien być standardem, a nie łaską i przysługą wobec kobiet”
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
się ten artykuł?