Przejdź do treści

Jak żyć z facetem z ADHD? Strategie dla osób w związku

Para rozmawia z terapeutą podczas sesji, pracując nad relacją. Życie z partnerem z ADHD wymaga cierpliwości, otwartej komunikacji i elastyczności, a także wspólnego wypracowania strategii organizacyjnych i metod radzenia sobie z impulsywnością oraz trudnościami w koncentracji.
Jak żyć z facetem z ADHD? Strategie dla osób w związku. Fot. AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Życie z facetem z ADHD niesie ze sobą wiele wyzwań. Częste kłótnie z partnerem wynikają z jego impulsywnego działania, rozproszenia uwagi oraz niepokoju ruchowego, co jest źródłem frustracji i irytacji dla osób bez ADHD. Jak radzić sobie w takim związku i jakie strategie podjąć, by relacja była zdrowsza? 

Czym jest ADHD i jak wpływa na relacje? 

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi to zaburzenie psychiczne, które związane jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego. Do jego powstawania przyczyniają się czynniki genetyczne, neurobiologiczne i środowiskowe. Najczęstsze objawy ADHD u dzieci to zaburzenia koncentracji i uwagi oraz zwiększona ruchliwość i impulsywność. U osób dorosłych dominują: 

  • niemożność skupienia uwagi przez dłuższy czas, 
  • trudności z organizacją pracy, rozpoczynaniem i kończeniem zadań, 
  • zapominanie o istotnych sprawach, 
  • problemy z dostosowaniem się do nowych sytuacji, 
  • niepokój ruchowy, 
  • zmiany nastroju, 
  • impulsywność i porywczość. 

Relacja z partnerem z ADHD bywa burzliwa. Zespół nadpobudliwości ruchowej negatywnie wpływa na wiele aspektów życia, dlatego kluczem do udanego związku jest znalezienie wzajemnego porozumienia. Podstawą jest zrozumienie, jak funkcjonuje mózg osoby z ADHD i co można zrobić, by wzmacniać pożądane zachowania, a niechcianym zapobiegać. 

na zdjęciu: dziewczyna spoglądająca w górę, tekst o zaletach ADHD - Hello Zdrowie

ADHD u mężczyzn a wchodzenie w relacje z kobietami

Badania wskazują, że mężczyźni z ADHD wchodzą w relacje intymne częściej w porównaniu do osób bez tego zaburzenia. Wynika to m.in. z szybkiego podejmowania decyzji oraz większej skłonności do ryzykownych zachowań. W rezultacie może dochodzić do impulsywnych decyzji o zdradzie oraz rozstań. Podtyp ADHD ma znaczenie również w kontekście rozpoczynania związków. Panowie z przeważającymi objawami deficytu uwagi później zawierają relacje niż mężczyźni z ADHD z dominującą ruchliwością i impulsywnością. 

Jak wynika z badań opublikowanych w magazynie Journal of Attention Disorders, obecność ADHD u jednego z partnerów obniża poziom intymności i zadowolenia z małżeństwa. Niska satysfakcja z pożycia z partnerem z ADHD szczególnie widoczna jest u kobiet, na co wskazuje Ben-Naim i współpracownicy w badaniu z 2017 roku w artykule, który ukazał się w Journal of Child and Family Studies. 

Grafika symbolizująca komórki nerwowe i połączenia neuronalne w mózgu. ADHD u dorosłych może objawiać się problemami z organizacją, trudnościami w koncentracji, impulsywnością oraz nadmierną potrzebą stymulacji.

Z jakimi problemami zmagają się w związku osoby z ADHD?

Osoby dorosłe z ADHD wykazują pewne zachowania, które mogą być powodem konfliktów w związku. Charakterystyczne objawy ADHD, takie jak częste wchodzenie drugiej osobie w słowo, przerywanie, mówienie rzeczy bez przemyślenia i skłonność do irytacji utrudniają rozmowę i sprawiają, że rozmówca zaczyna czuć się mniej ważny. Problemy z koncentracją przejawiają się tym, że osoby z ADHD nie słuchają, co się do nich mówi. 

Nie bez wpływu pozostają również niewywiązywanie się z obowiązków domowych (np. sprzątania) i odkładanie spraw na później.  Do tego dochodzą silne reakcje emocjonalne i zaburzenia lękowe utrudniające codzienne funkcjonowanie. 

Słaba pamięć robocza osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej skutkuje częstym zapominaniem o codziennych obowiązkach i ważnych datach. Partnera może to złościć, denerwować, a także ranić jego uczucia. Doświadczane trudności dotyczą też sfery intymnej. Osoby z ADHD mają skłonność do poszerzania granic w kontekście możliwych zachowań seksualnych, co nie zawsze wiąże się z akceptacją partnera. 

Dwie kobiety siedzą na kanapie, omawiając dokumenty podczas sesji terapeutycznej. Kryteria diagnostyczne ADHD obejmują utrzymujące się trudności z koncentracją, impulsywność i nadmierną aktywność, które muszą występować od dzieciństwa i znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie w różnych obszarach życia.

Sposoby na budowanie lepszego związku z facetem z ADHD 

Jeśli jedynie podejrzewasz u partnera ADHD, zachęć go do wizyty u psychologa lub psychiatry. Postawienie diagnozy pomoże wam w podjęciu dalszych działań. W procesie terapeutycznym ważna jest psychoedukacja, dzięki której poznacie naturę zaburzenia i techniki radzenia sobie z ograniczeniami w życiu codziennym. 

Pierwszym krokiem do budowania lepszych relacji z partnerem z ADHD jest szczera rozmowa o tym, czego doświadczasz w związku i co ci przeszkadza. Jednocześnie pamiętaj o tym, aby być wyrozumiałą. Pozwól partnerowi wytłumaczyć swoje działania i spróbujcie razem opracować strategie, które pozwolą utrwalić zmiany. 

Ustalcie jasny plan obowiązków 

ADHD nie może być wymówką do tego, aby partner zrzucał więcej obowiązków na drugą osobę. Ale co zrobić, gdy partner zapomina o ważnych rzeczach do wykonania lub porzuca zadania, z którymi sobie nie radzi? W tym przypadku pomocne będzie zapisywanie wydarzeń w kalendarzu na telefonie i ustawianie przypomnień. 

W kontekście obowiązków domowych ważne jest tworzenie harmonogramu zadań, przypisanie ich wykonania do konkretnego dnia tygodnia i godziny. Niezwykle istotna jest motywacja, dlatego po każdym wykonanym zadaniu warto nagrodzić partnera drobną nagrodą. Innym sposobem jest umilanie wykonywania nudnych obowiązków domowych poprzez słuchanie w tym czasie muzyki czy ciekawego podcastu. 

Doceniaj mocne strony partnera i stosuj pochwały 

Osoby z ADHD cechuje wysoka kreatywność i pomysłowość. Jeśli rozpoznasz mocne strony partnera, możecie wykorzystać je w życiu codziennym i wzajemnie się uzupełniać w różnych obszarach. Pochwal partnera za to, co zrobi dobrze, aby budować jego wiarę w siebie i poczucie bycia potrzebnym. 

Ustal granice 

Facet z ADHD może być impulsywny, łatwo wpadać w gniew i wybuchać. Pomimo tego, że zazwyczaj złość osoby z ADHD nie dotyczy partnera, nie możesz przechodzić wobec takich zachowań obojętnie. Przede wszystkim nie mów partnerowi, żeby się uspokoił, ponieważ osiągnie to odwrotny efekt. Zamiast tego powiedz, że ranią cię jego słowa. Nie wdawaj się w dyskusje, poczekaj, aż partner ochłonie. 

 

Biblioteka: 

  1. Ben-Naim S., Marom I., Krashin M., Gifter B., Arad K., Life With a Partner with ADHD: The Moderating Role of Intimacy, Journal of Child and Family Studies, 26, s. 1365–1373. 
  2. Kubiak H, Związki romantyczne osób z nadpobudliwością psychoruchową, Resocjalizacja Polska 2024, 27,s. 43–54 
  3. Robertson A, Miłość z ADHD. Jak dbać o relacje z osobami neuroróżnorodnymi, Wyd. Mando Inside 2023. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?