Dieta na wysoki cholesterol – sposób na zdrowie. Co jeść?
Masz wysoki poziom cholesterolu? To sygnał, by przyjrzeć się swojej diecie i aktywności fizycznej. Dzięki zmianie nawyków żywieniowych i zaprzyjaźnieniu się z wysiłkiem fizycznym możesz realnie wpłynąć na poziom lipidów w organizmie i obniżyć ich stężenie do prawidłowych wartości. Jak powinna wyglądać dieta przy wysokim cholesterolu? Dowiedz się, co można jeść, a z czego trzeba zrezygnować.
Skąd bierze się podwyższony cholesterol?
Cholesterol to substancja, która odgrywa w organizmie istotną rolę. Związek ten znajduje się w błonach ścian komórkowych, dzięki czemu warunkuje ich stabilność, przepuszczalność i płynność. Cholesterol bierze udział w wytwarzaniu kwasów żółciowych, syntezie witaminy D i hormonów steroidowych, jest też niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Wyróżnia się trzy frakcje cholesterolu:
- cholesterol LDL (low-density lipoprotein cholesterol) – są to lipoproteiny niskiej gęstości, nazywane też „złym” cholesterolem LDL, odpowiedzialne za transport cholesterolu z wątroby do tkanek, w tym do tętnic;
- cholesterol HDL (high-density lipoprotein cholesterol) – czyli lipoproteiny wysokiej gęstości, określane też jako „dobry” cholesterol HDL, przenoszące cholesterol z tkanek do wątroby, gdzie jest on usuwany z organizmu;
- cholesterol IDL (intermediate density lipoprotein) – w jego skład wchodzą lipoproteiny o pośredniej gęstości, cholesterol VLDL (very low-density lipoprotein) -lipoproteiny o bardzo małej gęstości oraz chylomikrony; ich funkcją jest transport kwasów tłuszczowych do komórek w czasie pomiędzy posiłkami.
Nadmierne ilości „złego” cholesterolu predysponują do rozwoju miażdżycy, która z kolei jest przyczyną rozwoju choroby niedokrwiennej serca oraz udaru mózgu. Na poziom cholesterolu w organizmie wpływa wiele czynników. Hipercholesterolemia może mieć podłoże genetyczne (hipercholesterolemia monogenowa, wielogenowa), choć najczęściej występuje ona wtórnie w przebiegu różnych chorób oraz jako skutek:
- nieprawidłowej diety,
- małej aktywności fizycznej
- nadmiernej masy ciała,
- palenia papierosów.
Wysoki cholesterol możesz zredukować dietą
Zbyt wysoki poziom cholesterolu to problem aż 20 mln osób w Polsce. Zmiana stylu życia jest podstawowym elementem leczenia hipercholesterolemii. Dieta przy wysokim cholesterolu skutecznie pomaga w walce o lepsze zdrowie. Każdy pacjent, który boryka się z nieprawidłowym cholesterolem LDL, powinien zacząć terapię od modyfikacji diety, a dopiero później, jeśli są takie wskazania, równolegle stosować leczenie farmakologiczne.
Najważniejsze zasady żywienia przy hipercholesterolemii
Podstawowe zalecenia w diecie przy wysokim stężeniu cholesterolu obejmują:
- ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych do mniej niż 10% całkowitej podaży energii w diecie,
- zmniejszenie spożycia cholesterolu pokarmowego do maksymalnie 300 mg/dzień,
- dostarczanie do organizmu 30-45 gramów błonnika na dobę,
- wkomponowanie do jadłospisu po 2-3 porcje warzyw i owoców dziennie,
- zadbanie o prawidłowe nawodnienie – picie co najmniej 2 litry płynów na dzień,
- ustalenie optymalnej kaloryczności diety w stosunku do aktualnej masy ciała.
Co jeść przy wysokim cholesterolu, a czego unikać?
Niektóre produkty, takie jak warzywa, owoce, oleje roślinne, orzechy czy pełnoziarniste produkty zbożowe zawierają sterole i stanole – związki zaliczane do grupy fitosteroli, zdolne do obniżania poziomu całkowitego cholesterolu i cholesterolu LDL poprzez ograniczenie wchłaniania cholesterolu z pożywienia. W fitosterole wzbogacane są też margaryny, soki, jogurty, sosy sałatkowe. Badania pokazały, że spożycie 2 gramów steroli bądź stanoli roślinnych dziennie obniża poziom cholesterolu LDL aż o 10%.
W diecie niskocholesterolowej wskazane jest spożycie tłuszczy roślinnych, takich jak:
- oliwa z oliwek,
- olej słonecznikowy,
- olej sojowy,
- olej rzepakowy,
- margaryny miękkie.
Pamiętaj o dostarczaniu do organizmu kwasów tłuszczowych omega-3. Znajdziesz je w rybach morskich (łosoś, sardynka, śledź, makrela), orzechach włoskich, siemieniu lnianym. Postaw na chude produkty białkowe, w tym białe mięso (drób, wołowina, cielęcina, indyk – przed przygotowaniem potraw obierz mięso ze skóry) i niskotłuszczowe produkty mleczne (zawierające do 2% tłuszczu). Wprowadź do diety błonnik pokarmowy, umieszczając w jadłospisie produkty z pełnego przemiału, kiełki, surowe warzywa i owoce, płatki owsiane.
Do minimum ogranicz spożycie produktów zawierających duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Ich głównym źródłem są:
- tłuste mięsa,
- wędliny,
- podroby,
- boczek,
- smalec,
- tłuste przetwory mleczne,
- masło,
- twarde margaryny.
Zamiast smażenia i duszenia, potrawy wykonuj techniką gotowania, grillowania i pieczenia w folii. W terapii hipercholesterolemii istotne znaczenie odgrywa eliminacja z diety produktów o wysokiej zawartości cukrów prostych, a w szczególności fruktozy. Nie zapomnij o codziennej aktywności fizycznej – znajdź codziennie czas na co najmniej 30 minut zdrowego ruchu. Może to być spacer, nordic walking, ćwiczenia gimnastyczne czy pływanie.
Bibliografia:
- Grzymisławski M., Kargulewicz A., Skrzypczak D, Współczesne wyzwania praktycznej terapii żywieniowej w zaburzeniach lipidowych, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2013, tom 4, nr 4, 170–177.
- Szymański F, Hipercholesterolemia jako najbardziej rozpowszechniony czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego w Polsce. O czym warto pamiętać w codziennej praktyce?, Choroby Serca i Naczyń 2014, tom 11, nr 4, 204–211.
- Użarowska M., Surman M., Janik M, Dwie twarze cholesterolu: znaczenie fizjologiczne i udział w patogenezie wybranych schorzeń, Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, 2018, Tom 67, Numer 2.
Najnowsze w naszym serwisie
Chorujesz przewlekle? Opieka koordynowana jest dla Ciebie! Dzięki niej lepiej zadbasz o swoje zdrowie we współpracy z lekarzem POZ
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Polecamy
„Owszem, dziś długość życia człowieka wzrasta, ale czy o taką jakość życia nam chodziło?” – pyta prof. Grzegorz Dworacki
Boski nektar, owoc biblijnego drzewa i fenicka sól
Oliwna herbata, czarne złoto i „Cvijet Soli”
Jak schudnąć z brzucha w menopauzie? Jest kilka sposobów
się ten artykuł?