Jaki wpływ ma niewłaściwa postawa na ból głowy? Wyjaśnia fizjoterapeutka
Znów dzień zaczynasz z bólem głowy? Z twojej torebki niepostrzeżenie zniknął kolejny blister leków przeciwbólowych? Przyjrzyj się swojej postawie ciała! To, jak siedzisz, ma ogromne znaczenie. Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk.
Ból głowy powszechnym schorzeniem
Na bóle głowy o różnym stopniu nasilenia cierpi nawet 90 proc. Polaków, z czego 12 proc. to osoby, u których zdiagnozowano migrenę. Przyczyn bólu głowy jest mnóstwo. Warto więc przyjrzeć się tym najpopularniejszym i uwolnić się od ciągłego bólu głowy. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk, autorka profilu „Rehab.fizjo” w mediach społecznościowych.
Przyczyny bólu głowy
Ból głowy może złapać nas o każdej porze dnia. Najczęściej pojawia się w sytuacji, gdy jesteśmy zmęczeni, głodni, odwodnieni, kiedy łapie nas przeziębienie, mamy stan podgorączkowy lub zmienia się ciśnienie atmosferyczne. Co jeszcze może przyczynić się do tego, że „pęka” nam głowa?
Przyczyn bólu głowy jest wiele.
- Jednym z nich jest reakcja na stres.
- Jednak najczęstsze to: złe siedzenie np. ze zgarbioną głową i sposób patrzenia na telefon
– wymienia Mikołajczyk.
Praca za biurkiem a ból głowy
Nie tylko wielogodzinne wpatrywanie się w ekran monitora może powodować ból głowy. Jak tłumaczy fizjoterapeutka, największy wpływ w tej sytuacji ma nasza niewłaściwa postawa.
Wysuwanie jej (głowy – dop. red.) mocno do przodu powoduje wzmożone napięcie mięśniowe z tyłu głowy i osłabienie mięśni.
Mało kto wie, ale z tyłu głowy – to znaczy od podstawy czaszki do samego czoła – rozciąga się czepiec ścięgnisty. Jest to wspólne ścięgno dla mięśni podpotylicznych i skroniowych. Jest zrośnięty ściśle ze skórą głowy i okostną
– wyjaśnia ekspertka.
Mikołajczyk opisuje także, że napięciowy ból głowy można zwalczyć ćwiczeniami. Ważne także, aby prawidłowo się poruszać, czyli „mieć głowę w linii osi kręgosłupa”, dodaje specjalistka. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Rehab.fizjo, czyli Magdalena Mikołajczyk
Magdalena Mikołajczyk to fizjoterapeutka, która – jak sama pisze – pomaga aktywnym fizycznie ćwiczyć świadomie, bez zbędnych kontuzji. Profil „Rehab.fizjo” prowadzony przez Mikołajczyk obserwuje coraz więcej osób.
RozwińPolecamy
„Przeszłam przez ból migrenowy, stygmatyzację i medyczny gaslighting, i mam już dość”. Gwiazda filmów Marvela wspiera osoby chorujące na migrenę
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
Migrena u dzieci. Jak rozpoznać objawy i pomóc swojemu dziecku?
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
się ten artykuł?