Przejdź do treści

Jakie badania profilaktyczne warto zrobić dziecku w wakacje? Pediatra Ewa Miśko-Wąsowska wyjaśnia

Badania profilaktyczne dziecka / istock
Badania profilaktyczne dziecka / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wakacje to dobry czas na wykonanie badań profilaktycznych u dzieci. „Nie wszystko widać gołym okiem. I tak np. niedobory żelaza mogą długo nie dawać u dziecka żadnych objawów. Dobrze jest omówić badania z lekarzem, który zna dziecko, zawsze może coś zasugerować…” – wyjaśnia Ewa Miśko-Wąsowska, pediatra. Jakie badania warto wykonać? 

Badania profilaktyczne dzieci

Ewa Miśko-Wąsowska, lekarka coraz bardziej popularna w mediach społecznościowych, opublikowała na swoim profilu na Instagramie listę zalecanych badań profilaktycznych dla dzieci.

Poniżej lista badań, o których warto pamiętać:

  • badania z krwi: morfologia, rozmaz mikroskopowy, retikulocyty, żelazo, ferrytyna, crp, glukoza, witamina D,
  • jeżeli ktoś z bliskich (rodzice, rodzeństwo) ma chorobę tarczycy to dodatkowo: TSH, fT3 i fT4,
  • badanie ogólne moczu,
  • USG jamy brzusznej (każde niemowlę, a później raz na 1-3 lata),
  • u dzieci przed szkołą (zerówka, I kl.) badanie okulistyczne,
  • jeżeli dziecko ma dużo znamion albo obecne zmieniają kształt, kolor, wielkość – konsultacja dermatologiczna bądź onkologiczna,
  • kontrola stomatologiczna.
akcja jestem, badam się

Specjalistka dodaje, że przy stwierdzonych jakichkolwiek odchyleniach, należy też wykonać dodatkowo to, co zaleci nam lekarz, np. echo serca, konsultację logopedyczną, konsultację u fizjoterapeuty, itd.

„To jest pewna propozycja, z której można skorzystać. Część z badań jest refundowana i można zapytać swojego pediatrę o możliwość wystawienia skierowania. Wyniki badań można omówić z lekarzem, np. w czasie teleporady. W pediatrii profilaktyka jest najważniejsza!” – wyjaśnia lek. med. Ewa Miśko-Wąsowska.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Ewa Miśko-Wąsowska

Absolwentka Warszawskiej Akademii Medycznej (obecnie Warszawski Uniwersytet Medyczny). Specjalizację z pediatrii uzyskała w Klinice Gastroenterologii i Żywienia Dzieci WUM, gdzie przez kilka lat pracowała na stanowisku rezydenta. W tym okresie była sekretarzem specjalistycznego czasopisma „Pediatria Współczesna” i brała udział w badaniach naukowych prowadzonych w Klinice.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?