Jakie działanie ma diosmina? Czy jest bezpieczna?
Hemoroidy oraz przewlekła niewydolność żylna to częste problemy zdrowotne, z którymi borykają się kobiety w różnym wieku. Z pomocą przychodzi diosmina. Co to jest? Jakie ma właściwości? Kiedy warto sięgnąć po preparaty zawierające diosminę i czy w każdym przypadku ich stosowanie jest bezpieczne?
Diosmina – odrobina historii
Diosmina to organiczny związek chemiczny, który wyizolowano po raz pierwszy w 1925 roku z liści trędownika bulwiastego. Aktualnie wytwarza się ją z hesperydyny pozyskiwanej z ekstraktu pomarańczy. Pod względem budowy chemicznej diosmina jest glikozydem flawonowym, składa się z części niecukrowej (diosmetyny występującej naturalnie w niektórych roślinach) i cukrowej.
Od kilkudziesięciu lat diosmina jest wykorzystywana bardzo powszechnie w leczeniu zaburzeń układu żylnego, pierwszy preparat został zarejestrowany w 1971 roku. Wraz z postępem technologicznym udało się przeprowadzić mikronizację cząstek, czyli znaczne zmniejszenie ich średnicy, co pozwala na lepsze wchłanianie substancji czynnej i tym samym zwiększenie skuteczności leku. Co ważne, na rynku dostępne są zarówno preparaty niezmikronizowane, jak i zmikronizowane.
Jakie korzyści daje diosmina?
Skuteczność diosminy w leczeniu niektórych chorób układu żylnego wynika z jej wielokierunkowych właściwości, m.in.:
- wydłuża czas działania rozkurczającego noradrenaliny na naczynia krwionośne;
- poprawia elastyczność ścian naczyń żylnych;
- zmniejsza ciśnienie żylne;
- zmniejsza obrzęki kończyn dolnych przez obniżenie zastoju żylnego;
- wspomaga gojenie owrzodzeń żylnych;
- redukuje uporczywe skurcze łydek;
- zmniejsza uczucie ciężkości nóg;
- poprawia funkcje nie tylko naczyń żylnych, ale również układu chłonnego;
- wspomaga ograniczanie miejscowych procesów zapalnych;
- zmniejsza nadmierną lepkość krwi.
Diosmina – czy tylko na hemoroidy?
Preparaty z dodatkiem diosminy stosowane są w objawowym leczeniu hemoroidów, czyli żylaków odbytu, ponieważ działają stabilizująco na naczynia krwionośne. Nie można ich jednak wykorzystywać we właściwym leczeniu, ponieważ nie doprowadzą do wyleczenia, a jedynie zminimalizują objawy.
Diosmina znajduje szerokie zastosowanie we wspomaganiu leczenia przewlekłych zaburzeń układu krążenia. Skuteczność jej działania zależna jest jednak od zaawansowania choroby. W łagodnych przypadkach możesz zauważyć istotny, korzystny wpływ tego związku, ale przy zaawansowanych stadiach nie zaobserwujesz spektakularnych efektów.
Kolejna grupa schorzeń, w przypadku których wspomagające stosowanie preparatów diosminy jest powszechne to choroby owrzodzeniowe kończyn dolnych w przebiegu niewydolności żylnej, jednak w tym przypadku skuteczność nie została udowodniona klinicznie. Diosmina może być wykorzystywana również w przypadku obrzęków limfatycznych.
Czy diosmina jest bezpieczna?
Diosmina to dobrze tolerowany i bezpieczny związek, który naprawdę sporadycznie wywołuje działania niepożądane, takie jak ból brzucha, objawy podobne do zatrucia czy wysypkę. Pamiętaj jednak, że nie możesz jej stosować w czasie ciąży. W przypadku przyjmowania innych leków wpływających na układ krążenia nie wykazuje się istotnych interakcji, jednak warto skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem każdego preparatu.
Bibliografia
- P. Edelmann, U. Leiendecker, Choroby żył w pytaniach i odpowiedziach, Astrum, 2006.
- J. Churek, D. Ziaja, Stosowanie preparatów zmikronizowanej diosminy w leczeniu przewlekłej choroby żylnej: raz czy dwa razy na dobę?, Chirurgia Polska 2011, 13, 2, 132-135.
- M. Szymański, A. Wrzesińska, D. Młynarek, A. Szymański, Diosmina i hesperydyna – obecny stan wiedzy, Postępy Fitoterapii 3/2021, s. 196-207.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Wielka Brytania: Śmierć pielęgniarki powiązana z przyjmowaniem leku odchudzającego w zastrzykach
Tabletki na migrenę bez recepty i na receptę. Przegląd
Jak przebiega leczenie migreny? Farmakoterapia i nie tylko
się ten artykuł?