Prezerwatywy, czyli niezwykle skuteczny środek antykoncepcyjny
Mają różne rozmiary, wykazują się odmiennymi właściwościami, a niektóre z nich zakłada się zupełnie inaczej. Prezerwatywy, bo o nich mowa, mogą być klasyczne lub nawilżane, z wypustkami lub bez. Czym właściwie są, jakie ich rodzaje wyróżniamy oraz ile kosztują? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi.
Czym jest prezerwatywa?
Jak wygląda prezerwatywa? Kondom to środek antykoncepcyjny, przybierający postać cienkiej osłonki. Mimo że może wydawać się ona tworem nowoczesności, powstała już dawno temu. Obecny kształt nadał jej jednak w XX wieku Julius Fromm. Wcześniej stosowano w produkcji jelita zwierząt, później natomiast kauczuk i gumę. Dziś wykorzystuje się w tym celu głównie lateks, ale nie tylko.
Jakie prezerwatywy wybrać? Rodzaje
Oto różne, dostępne na rynku rodzaje prezerwatyw:
- prezerwatywy klasyczne, lateksowe – tego typu kondomów jest najwięcej na rynku. Poprawnie używane, chronią zarówno przed niechcianą ciążą, jak i chorobami wenerycznymi,
- prezerwatywy z wypustkami – określane też jako prezerwatywy z kolcami. To kondomy przeznaczone dla osób szukających mocnych wrażeń, pragnących urozmaicić swoje zbliżenia. Dzięki temu, że zapewniają one większe tarcie w konkretnych punktach, zwiększają doznania seksualne,
- prezerwatywy nawilżane – są to kondomy pokryte większą warstwą środka nawilżającego. Świetnie spisują się u kobiet z niedostateczną wilgotnością pochwy,
- prezerwatywy bez lateksu – przeznaczone są dla tych par, w przypadku których przynajmniej jedna osoba ma wrażliwą skórę na lateks albo w sytuacji, kiedy dodatkowo stosujecie żele wchodzące w interakcje z tym materiałem. Mogą być one wykonane np. z poliuretanu lub polizoprenu,
- prezerwatywy przedłużające stosunek – są to kondomy dla par, które chcą wydłużyć swoje zbliżenia. Jest to możliwe dzięki znajdującej się wewnątrz warstwie lubrykantu z substancją, która opóźnia wytrysk; chodzi tu głównie o benzokainę,
- prezerwatywy smakowe – dedykowane są parom uprawiającym seks oralny. Mogą mieć np. smak banana, jabłka czy pomarańczy, ale też wanilii albo czekolady,
- prezerwatywy dla kobiet (femidomy) – to prezerwatywy dopochwowe. Działają podobnie jak standardowy kondom, ale zakłada się je w zupełnie inny sposób, wsuwając głęboko do pochwy.
Prezerwatywa dobrej jakości, właściwie założona, używana od początku do końca kontaktu seksualnego zmniejsza ryzyko zakażenia HIV (prawie 100 proc. ochrona przed zakażeniem). Nie jest prawdą, iż prezerwatywy mają „mikropory”, przez które przedostaje się wirus i plemniki. Skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu transmisji HIV potwierdzano wielokrotnie w badaniach prowadzonych wśród stałych par heteroseksualnych, w których jedno z partnerów było zakażone HIV, a drugie nie. W parach, które konsekwentnie używały prezerwatyw przy każdym kontakcie seksualnym, osoba niezakażona HIV pozostawała niezakażona.
Rozmiarówka prezerwatyw – idealne dopasowanie gwarantuje ochronę
Prezerwatywy mogą mieć bardzo różne rozmiary, począwszy od XS do XXL. Niektóre z nich należy dobierać według obwodu – od niego zależy to, jaką średnicę powinien mieć kondom (od 47 do 69 mm). Do zmierzenia członka warto wykorzystać taśmę krawiecką. Ważne, aby idealnie dopasować prezerwatywę, w przeciwnym razie może pęknąć lub się zsunąć. W razie potrzeby zastosuj metodę prób i błędów, by w ten sposób wybrać idealny rozmiar dla siebie.
Skuteczność kondomów jest naprawdę wysoka, jeżeli korzystasz z nich poprawnie
Prezerwatywy wyróżniają się skutecznością na poziomie 98 proc. Jeżeli więc zastanawiasz się, czy wytrysk w prezerwatywie jest bezpieczny, odpowiedź brzmi: tak, o ile jest ona odpowiednio założona i został dobrany właściwy rozmiar. Wówczas nie trzeba martwić się o jej zsunięcie czy pęknięcie. A czym prezerwatywa chroni przed HIV? Jak najbardziej. Ta metoda chroni przed wszystkimi chorobami wenerycznymi, przenoszonymi drogą płciową.
Zakładanie kondomów – jak robić to poprawnie?
Zakładanie prezerwatywy nie jest trudne, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Ważne jest przede wszystkim to, aby podczas aplikacji członek był w stanie erekcji. Po otworzeniu opakowania zrolowana część kondoma musi znajdować się po zewnętrznej stronie (jeśli tak nie będzie, nałożysz prezerwatywę lewą stroną). Pamiętaj, aby ścisnąć zbiorniczek (żeby nie było w nim powietrza) i nałożyć kondom na penisa, a następnie rozwinąć prezerwatywę do końca.
Ile kosztują prezerwatywy? Gdzie je kupić?
Najtańsze prezerwatywy kosztują kilka złotych (np. za 3 sztuki). Sporo zależy bowiem właśnie od liczby sztuk, ale też od producenta i ich rodzaju. Większe opakowania, np. z 20-30 sztukami, to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Zdecydowanie droższe są femidomy, czyli prezerwatywy damskie, których cena plasuje się na poziomie kilkudziesięciu złotych za kilka sztuk. Gdzie kupić prezerwatywy? Wiele z nich dostępnych jest w supermarketach, drogeriach, kioskach, na stacjach benzynowych czy też w aptekach. Femidomy można znaleźć z kolei tylko w aptekach.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470385/ [dostęp 17.01.24].
- Khan F., Mukhtar S., Dickinson I. K., Sriprasad S., The story of the condom, Indian Journal of Urology, 2013, 29(1), s. 12-15.
- Marfatia Y. S., Pandya I., Mehta K., Condoms: Past, present, and future, Indian Journal of Sexually Transmitted Diseases and AIDS, 2015, 36(2), s. 133-139.
Zobacz także
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Nastolatki z pokolenia Z ostrzegają się przed ginekologami. Na znanylekarz.pl niektórym z nich zostawiają opinię „rzułty”
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Na TikToku pokazały, że zakładanie wkładki antykoncepcyjnej boli. Ich nagrania zainicjowały zmiany
się ten artykuł?