Jakie są domowe sposoby łagodzące duszący kaszel?
Duszący kaszel z reguły występuje w postaci napadów trwających kilka minut i bywa bardzo nieprzyjemny dla chorego. Może towarzyszyć mu uczucie duszności. Zwykle jest on wynikiem infekcji górnych dróg oddechowych pochodzenia wirusowego. W leczeniu duszącego kaszlu stosuje się leki, pomocne bywają także sposoby domowe.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Zuzanna Pujanek”
Duszący kaszel bywa bardzo uciążliwy dla chorego. Należy jednak pamiętać, że kaszel nie jest chorobą a odruchem chroniącym organizm. Zjawisko kaszlu związane jest z pobudzeniem receptorów zlokalizowanych w błonie śluzowej dróg oddechowych. Receptory stymulowane przez patogeny pochodzące ze środowiska (bakterie, wirusy, grzyby, zanieczyszczenia powietrza, alergeny), wywołują skurcz oskrzeli, który odpowiada za ewakuację drażniących cząsteczek i pozbycie się ich z organizmu. Różne są rodzaje kaszlu, różne jest też jego natężenie. Możemy spotkać duszący kaszel u dziecka i duszący kaszel u dorosłego. Zanim konieczna będzie fachowa pomoc warto wiedzieć, co na duszący kaszel można zaradzić w warunkach domowych.
Duszący kaszel przyczyny
Duszący kaszel może mieć wiele przyczyn. Najczęstszymi są infekcje górnych dróg oddechowych. Ich czynnikiem etiologicznym są najczęściej wirusy, jednakże zdarzają się także infekcje bakteryjne i grzybicze. Przy infekcjach, poza duszącym charakterem, jest on także produktywny i wówczas pojawia się tak zwany mokry, duszący kaszel, określany również duszącym kaszlem z flegmą. Suchy duszący kaszel jest charakterystyczny dla reakcji alergicznych i astmy oskrzelowej. Ponadto z takim rodzajem kaszlu możemy mieć również do czynienia przy refluksie żołądkowo-przełykowym oraz schorzeniach powodujących nieprawidłowe funkcjonowanie układu krążenia (niewydolność mięśnia sercowego).
Uporczywy, duszący kaszel może być również idiopatyczny i związany z przyjmowaniem niektórych leków (np. ACE inhibitorów, będących jednymi z podstawowych leków włączanych do terapii nadciśnienia tętniczego). Chociaż kaszel z reguły jest uciążliwy, jeszcze bardziej męczące bywają jego ataki w czasie snu. Duszący kaszel w nocy u dziecka może wiązać się z zapaleniem krtani, mówimy wówczas o kaszlu „szczekającym”.
Duszący kaszel w nocy u dorosłych może być przejawem zaostrzenia astmy oskrzelowej lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Również ostra reakcja alergiczna może być jego przyczyną np. w trakcie spędzania nocy poza domem, w zakurzonym lub zagrzybionym pokoju.
Domowe sposoby na duszący kaszel
Niezależnie od przyczyny oraz charakteru silny, duszący kaszel jest bardzo nieprzyjemny dla chorego. Zwłaszcza jeśli występuje napadowo, utrzymuje się przez dłuższy czas i zaburza rytm dobowy, powodując nocne wybudzanie się. Pierwszą rzeczą, o którą możemy zadbać przy duszącym kaszlu, jest najbliższe otoczenie chorego, czyli pokój, w którym przebywa. Bardzo istotne jest to, aby był on dobrze wywietrzony. To pozwala pozbyć się patogenów i czynników drażniących, które się tam kumulują. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20 stopni. Ze względu na to, iż duszący kaszel jest zwykle suchy, ważne jest również odpowiednie nawilżenie powietrza. Do tego przydaje się nawilżacz, który pozwala na utrzymanie prawidłowej wilgotności dróg oddechowych, co zmniejsza napięcie w oskrzelach. Jeżeli podejrzewamy kaszel o charakterze alergicznym, dodatkowo istotna jest wymiana poduszki i kołdry na hipoalergiczne oraz częsta zmiana powłoczek, gdyż w nich gromadzą się roztocza, będące głównym powodem alergii na kurz.
Domowym sposobem łagodzącym napady duszącego kaszlu są także inhalacje. Można wykonywać je za pomocą miski i ręcznika lub zaopatrzyć się w specjalny nebulizator. Do inhalacji można używać środków naturalnych w postaci ziół i olejków albo leków. Inne substancje sprawdzają się przy kaszlu o charakterze mokrym, inne przy suchym. Należy pamiętać, że robiąc inhalacje tradycyjnie (roztwór w misce i przykrycie naczynia i głowy ręcznikiem) musimy zadbać o odpowiednią temperaturą roztworu, zwykle jest to woda cieplejsza niż temperatura otoczenia, nie może być jednak gorąca, gdyż to dodatkowo może podrażniać drogi oddechowe.
Poza tymi sposobami możemy zastosować leki na duszący kaszel dostępne bez recepty, które warto, aby znajdowały się w naszej apteczce.
Dostępnych jest wiele syropów na duszący kaszel. Mogą one działać na kaszel suchy, mokry lub na oba rodzaje (taki syrop najlepiej wybrać, jeżeli nie mamy pewności co do charakteru kaszlu). Syropy na kaszel suchy mają za zadanie głównie blokowanie ośrodka kaszlowego. Te na kaszel mokry powinny rozrzedzać wydzielinę i ułatwiać jej wykrztuszanie. Jeśli nie mamy zaufania do preparatów aptecznych, możemy pokusić się o przygotowanie syropu samodzielnie. W internecie jest wiele przepisów na syrop z cebuli, czy imbiru, miodu i cytryny.
Ulgę przy dolegliwościach przynoszą również tabletki na duszący kaszel. Zawierają zioła (tymianek, porost islandzki, podbiał). Ich działaniem jest głównie nawilżanie śluzówki.
W przypadku kiedy mimo zastosowania dostępnych, domowych sposobów kaszel utrzymuje się, należy zasięgnąć opinii lekarza, który zadecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?