Jakie są największe naukowe odkrycia 2021 roku? Wymienia biotechnolog Dawid Polak
„Mam dla was subiektywne zestawienie największych odkryć naukowych 2021 roku. Jak się okazuje miniony rok wcale nie był taki zły!” – napisał na swoim profilu na Instagramie Dawid Polak, biotechnolog, znany w mediach społecznościowych jako „biotech.geek”. I wymienił siedem najważniejszych, które według niego zmienią świat.
Naukowe podsumowanie 2021 roku
Kilka dni temu pożegnaliśmy stary rok a media społecznościowe zalała fala podsumowań 2021. I choć ostatnie miesiące minęły nam pod znakiem koronawirusa SARS-CoV- 2 i wywołanej nim pandemii, to nieraz w świat płynęły również pozytywne wieści o nowych odkryciach naukowców, które mogą zmienić bieg historii. Podsumował je na swoim profilu na Instagramie biotechnolog Dawid Polak.
„Mam dla was subiektywne zestawienie największych odkryć naukowych 2021 roku. Jak się okazuje miniony rok wcale nie był taki zły!” – napisał.
Najważniejsze odkrycia naukowe 2021roku
Ekspert, znany w mediach społecznościowych jako „biotech.geek”, wymienił siedem najważniejszych jego zdaniem odkryć, których dokonano w ubiegłym roku. Mogą one mieć znaczny wpływ na nasze życie (i zdrowie!) w przyszłości. O czym warto pamiętać?
1. Ludzkie komórki wszczepione do zarodków małpy
„Kontrowersyjne badanie opublikowane w kwietniowym czasopiśmie „Cell” doniosło, że naukowcy z Instytutu Salk w San Diego wprowadzili ludzkie komórki macierzyste do zarodków małp. Zarodki przeżyły w laboratorium poza organizmem zwierzęcia do 20 dni dłużej niż w jakimkolwiek podobnym eksperymencie. Naukowcy zauważyli również, że tworzą się ścieżki komunikacyjne, które mogą wyjaśnić, w jaki sposób komórki ludzkie mogą lepiej integrować się z komórkami innymi niż ludzkie, co może być przydatne w przyszłych eksperymentach” – napisał.
2. Edycja genetyczna CRISPR bezpośrednio w organizmie pacjenta
„W „The New England Journal of Medicine” przedstawiono badanie, które udowadnia, że możliwe jest skuteczne i bezpieczne modyfikowanie genów z użyciem systemu CRISPR/Cas9 w organizmie człowieka. Badanie kliniczne I fazy sprawdzało nową terapię przeciwko genetycznej chorobie – amyloidozie wrodzonej typu ATIR. W wątrobach osób z wrodzoną amyloidozą produkowane jest uszkodzone białko, które potem niszczy układ nerwowy i serce. To pierwszy projekt, w którym udało się z powodzeniem zaaplikować dożylnie system inżynierii genetycznej CRISPR/Cas9, aby zmodyfikować tylko komórki w wybranej tkance. Podane do krwiobiegu cząstki wybiórczo przedostały się do komórek wątroby, gdzie wyłączyły powodujący chorobę gen” – wyjaśnił biotechnolog.
3. Nerka świni w ciele człowieka
„Historyczny przeszczep wykonano w ośrodku medycznym NYU Langone Health w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy organizm człowieka nie odrzucił nerki, która pochodziła od świni. Udało się to dzięki temu, że geny nerki świni poddano modyfikacji, znajdujące się w niej tkanki nie zawierały już molekuły powodującej, że właściwie natychmiast dochodzi do odrzucenia narządu. Oprócz tego, że nerka świni nie została odrzucona, zauważono jeszcze inne pozytywne efekty przeszczepu. Dr Robert Montgomery, chirurg transplantolog kierujący operacją podkreślił, że nerka produkowała tyle samo moczu, co organizm człowieka, a nieprawidłowy poziom kreatyniny u pacjentki wrócił do normy” – dodał Polak.
4. Pierwsza szczepionka przeciwko malarii
„W październiku po raz pierwszy dopuszczono szczepionkę przeciwko malarii do użytku poza próbami klinicznymi. Szczepionkę RTS,S/AS01 (RTS,S) o nazwie Mosquirix opracowała brytyjska firma po ocenie wyników badania klinicznego prowadzonego w Ghanie, Kenii i Malawi, w których uczestniczyło ponad 800 tys. dzieci. W ciągu czterech lat badań wykazano ograniczoną skuteczność szczepionko na poziomie zapobiegania 39 proc. przypadków malarii i 29 proc. ciężkich przypadków malarii wśród małych dzieci w Afryce. Ponieważ choroba ta powoduje ponad 400 tys. zgonów rocznie, opisana skuteczność jest naprawdę zadowalająca” – tłumaczył.
5. Test krwi wykrywający 50 typów nowotworów
„Test krwi, który może wykryć ponad 50 rodzajów raka, jest obecnie testowany w Anglii. Badanie krwi Galleri, opracowane przez firmę GRAIL, na ma celu wcześniejsze wykrycie nowotworów poprzez poszukiwanie nieprawidłowego DNA uwolnionego z komórek rakowych do krwi. Test Galleriego wzbudził wiele emocji, a wyniki badań nad testem są do tej pory obiecujące. Jednak zajmie trochę czasu, aby dowiedzieć się, czy Galleri może coś zmienić i jak najlepiej z niego korzystać” – napisał ekspert.
6. Nowy lek na chorobę Alzheimera
„FDA zatwierdziła możliwość stosowania w leczeniu choroby Alzheimera leku o nazwie Aduhelm opracowanego przez firmę Biogen Inc. Lek Aduhelm zawiera przeciwciała, które usuwają złogi białka, zwanego amyloidem β w mózgach pacjentów we wcześniejszych stadiach choroby Alzheimera. W ten sposób powstrzymane mają być procesy neurodegeneracyjne w mózgu” – wyjaśnił.
7. Duży postęp badań nad halucynogenami w leczeniu depresji
„Świat zaczyna zmieniać zdanie na temat psychodelików. Terapeutyczne korzyści magicznych grzybów, LSD i innych halucynogenów mają coraz więcej trudnych do zignorowania dowodów, ponieważ substancje te stają się przedmiotem głównego zainteresowania badawczego. Surowe wyniki jednego z badań przeprowadzonych w Centre for Psychedelic Research w Imperial College London pokazują, że psylocybina, substancja pochodzą z grzybków halucynogennych, była co najmniej tak samo skuteczna w leczeniu depresji jak escitalopram. Wszyscy pacjenci otrzymali również wsparcie psychologiczne podczas badania. Było to randomizowane, kontrolowane, podwójnie zaślepione badanie. Sugeruje się, że psylocybina oferuje pacjentom lepszą poprawę samopoczucia niż escitalopram, który jest jednym z najczęściej przepisywanych selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny” – podsumował.
Dawid Polak – kim jest?
Dawid Polak jest biotechnologiem i popularyzatorem nauki, jak sam o sobie pisze. Jego profil na Instagramie @biotech.geek, na którym dzieli się wiedzą, obserwuje ponad 23 tys. internautek i internautów.
RozwińPolecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Rozpoznanie endometriozy nawet w ciągu 48 h. Dzięki polskim naukowcom szykuje się przełom w diagnostyce tej choroby
HELLO PONIEDZIAŁEK: Polak wymyślił urządzenie, które pomoże osobom z niewydolnością serca. Jest małe, bezpieczne i proste w użyciu
Trzynastoletni chłopiec został wyleczony z glejaka. To pierwszy taki przypadek na świecie
się ten artykuł?